Wnętrze jaskini

RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska

 
5.5 (1)
  4432 1

RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska leży na wysokości ok. 460 m w Górach Złotych (Sudety Wschodnie) w dolinie potoku Jaskiniec. Jest grotą krasową o długości 502 m (z bocznymi chodnikami), a do zwiedzania jest niecałe 300 m. Posiada 3 sztuczne wejścia, z których jedno jest zasypane. Była znana już w XVIII w., a w następnym stuleciu stała się popularnym miejscem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju, co doprowadziło do jej dewastacji i utraty form naciekowych. W latach 30-tych XX w. ówczesny właściciel terenu, z zawodu górnik, powiększył dostępne korytarze i utworzył prawdziwą trasę turystyczną. Po wojnie turyści mogli zwiedzać grotę oprowadzani przez mieszkańców wsi. W latach 80-tych Akademicki Klub Górski "Halny" wybudował przed nią wiatę i kamienny kominek. Prace oczyszczające i zabezpieczające podjęto w 1999 i w 2013 r., kiedy to opiekę nad jaskinią przejęło małżeństwo Piotrowiczów, którzy do dzisiaj oprowadzają turystów oraz oferują wina z własnej winiarni, położonej przy parkingu. Badania naukowców przyniosły ciekawe odkrycia z kośćmi nosorożca włochatego, niedźwiedzia i hieny jaskiniowej. Ułożenie czaszek niedźwiedzi sugeruje, iż zostały ustawione celowo przez ludzi z paleolitu, jednak obecność człowieka nie została w pełni dowiedziona. W jaskini żyją nietoperze oraz endemiczne gatunki jak skorupiak studniczek oraz prapierścienica. Miejsce jest otwarte dla turystów codziennie od 1.05 do 30.09 w godz. 10-18. W innych terminach po wcześniejszym umówieniu. Wewnątrz panuje temperatura 9 °C. 40-minutowe zwiedzanie wymaga pewnej sprawności, więc nie jest polecane inwalidom i dzieciom poniżej 3 lat.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jeziorko przed jaskinią
Wnętrze jaskini
RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska
Wnętrze jaskini

Filmy

TV SUDECKA - ODKRYWAJĄ NA NOWO JASKINIĘ RADOCHOWSKĄ

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Jaskinia Radochowska - Radochów   tel. +48 604 337 846 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Radochów (woj. Dolnośląskie) - Jaskinia Radochowska

format D: N50.3587664°,  E16.8175867°
format DM: 50° 21.525984'N, 16° 49.055202'E 
format DMS: 50° 21' 31.56''N, 16° 49' 03.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Jadąc do jaskini z Lądka Zdroju należy przy końcu Radochowa skręcić w prawo (są drogowskazy). Parking jest darmowy, a do przejścia mamy 1,3 km lasem. Ścieżka jest szeroka i przejezdna dla wózków. Na końcu znajduje się ładne, małe  jeziorko. W przeciwieństwie do obleganej Jaskini Niedźwiedziej, tutaj było nas w sumie 9 osób i żadnych kolejek.  Na zewnątrz pozostawia się wszelki bagaż, przebiera i zakłada kask. Różnica temperatur w sierpniu była bardzo duża (ok. 25 st.) i za nim weszliśmy ubrani w długie spodnie i bluzy, byliśmy już solidnie spoceni. 
Wejście do jaskini jest mało atrakcyjne -  to po prostu dziura w ziemi. Wewnątrz jest  zimno, mokro i ciemno. Warto mieć własne latarki, szczególnie dla dzieci, bo te na kasku mogą nie wystarczyć. Korytarze są ciasne i nierówne, nieraz musimy się przedzierać wąskimi  przejściami i ocierać  o wilgotne ściany czy podłoże. W jasnych ubraniach nie warto więc wchodzić. 
Zwiedzanie jest zupełnie inne niż w Jaskini Niedźwiedziej i choć Radochowska nie dorównuje jej pięknem, to również dostarcza wielu emocji, przede wszystkim dzięki realizmowi. Chodzimy po niej niczym grotołazi, bez zainstalowanego oświetlenia i innych udogodnień dla człowieka. 
Naszemu synowi strasznie się tu podobało, szczególnie końcówka trasy, gdy do wyboru jest droga łatwa oraz trudniejsza, wymagająca trochę wysiłku - trzeba prześlizgiwać się na plecach przez wąską szczelinę.
Najciekawsza jest sala o nazwie "gotycka" z podziemnym jeziorkiem. W krystalicznie czystej wodzie mieliśmy okazję zobaczyć bardzo rzadkie, malutkie żyjątko, które na skutek braku światła straciło oczy i pigment. Jego powiększony model znajduje się na wystawie w jaskini Niedźwiedziej.
Jedyny minus tej jaskini to niewielka długość korytarzy, dlatego przewodniczka stara się przekazać jak najwięcej informacji, inaczej zwiedzanie trwałoby z 10 minut.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Zdjęcie
Jeziorko przed jaskinią
Wnętrze jaskini
RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska
Wnętrze jaskini

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Radochów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Radochów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.