Widok za zaporą

MIĘDZYGÓRZE - Zapora wodna

 
5.0 (1)
  8208 1

MIĘDZYGÓRZE - Zapora wodna

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zapora wodna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zapora na rzece Wilczka, wypływającej z Masywu Śnieżnika w Sudetach Wschodnich, powstała na początku XX wieku w następstwie kilku dużych powodzi. Utworzono dzięki niej suchy zbiornik przeciwpowodziowy mieszczący prawie 1 milion sześcienny wody, położony ok. 500 m za słynnym wodospadem. Zapora zbudowana jest z kamienia, ma blisko 30 m wysokości i ponad 100 m długości. W czasie powodzi stulecia w 1997 r. woda sięgnęła jej korony i nawet zaczęła się przelewać, a mury były na granicy pęknięcia. Katastrofa dla dużego obszaru sięgającego Bystrzycy Kłodzkiej była blisko, ale zapora wytrzymała i została później znacznie wzmocniona oraz udostępniona dla turystów. Obecnie grubość murów w najszerszym miejscu dochodzi do 19 m. W 2016 r. zostaną zmodernizowane urządzenia elektryczne i mechaniczne zapory. Przez zaporę przebiega zielony szklak na Górę Igliczną i do sanktuarium maryjnego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na suchy zbiornik
Korona zapory
Góry w tle
Widok za zaporą

Filmy

krykamkam - Międzygórze Zapora Wodna Kwiecień 2022

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zapora Wodna Międzygórze - Wojska Polskiego 36, Międzygórze  
Współrzędne geograficzne*:
Międzygórze (woj. Dolnośląskie) - Zapora wodna

format D: N50.2310992°,  E16.7499652°
format DM: 50° 13.865952'N, 16° 44.997912'E 
format DMS: 50° 13' 51.96''N, 16° 44' 59.87''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Bardzo ładne miejsce, nie tak znane jak pobliski wodospad, dlatego oprócz nas nie było tu nikogo. Fajne widoki na dolinę urokliwej rzeczki z pasmami górskimi w tle. 
Kamienna tama robi wrażenie. Wygląda na nieproporcjonalnie dużą w porównaniu do  niewielkiego górskiego strumyka, ale  może on bardzo szybko przybrać, dlatego po jednej stronie widzimy teren przygotowany na zalanie wodą i  utworzenie  sporego zbiornika.  
Warto tu wpaść, nawet gdy mamy mało czasu, bo zwiedzanie, czyli spacer po wąskiej koronie zapory, trwa tylko kilka minut, z dojściem w sumie ze 20 minut.  
Zapora znajduje się ok. 1 km przed centrum miasteczka. Tabliczkę przy drodze  ustawiono tak, że napis było widać tylko z 1 strony. Najlepszym punktem orientacyjnym jest cmentarz i jego parking. Zejście do zapory znajduje się kawałek dalej (oddalając się od Międzygórza), przy rozwidleniu dróg.  Da się dojechać wózkiem, który można zostawić przed wejściem na zaporę.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zdjęcie
Widok na suchy zbiornik
Korona zapory
Góry w tle
Widok za zaporą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Międzygórze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Międzygórze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.