ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

 
4.5 (1)
  4995 1

ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Złota
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Górnictwo w Złotym Stoku, położonym u podnóża Gór Złotych w Sudetach, ma długą historię. Najstarsza wzmianka pochodzi z XIII w. (szacuje się, iż od tego czasu wydobyto tu 16 ton czystego złota), ale najwcześniejsze ślady pochodzą sprzed 4000 lat. Rozkwit wydobycia cennych kruszców rozpoczął się od końca XV stulecia, kiedy nawet Wit Stwosz zainwestował pieniądze w jedną z kopalń. W XVI w. w Złotym Stok działała mennica bijąca złote dukaty, a w ok. 200 kopalniach wydobywano 8% europejskiej produkcji złota. W XVII w. po raz pierwszy na w dziejach do odstrzału skał użyto czarnego prochu strzelniczego. Rozpoczęto też pozyskiwanie rud arsenowych, z których produkowano arszenik eksportowany na cały świat. Potem wraz z wyczerpywaniem się złóż okres prosperity skończył się. Na nowo wydobycie ruszyło w XIX w., po odkryciu nowych metod górniczych. Po wojnie Polacy kontynuowali wydobycie do 1962 r., kiedy roczny urobek spadł nagle z 20-30 kg do 7 kg. W 1996 r. otwarto kopalnię dla turystów. Mogą oni zwiedzać Sztolnię Gertruda z Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli i Chodnikiem Śmierci, Sztolnię Czarną Górną z najwyższym europejskim wodospadem podziemnym (wys. 8 m), a od 2008 r. również Sztolnię Czarną Dolną, z której wyjeżdża się kolejką zwaną Pomarańczowym Tramwajem (trasa dł. 300 m). Kopalnia oferuje również podziemny spływ łodzią i inne atrakcje towarzyszące jak: płukanie złota czy czerpanie papieru oraz pełną gastronomię. Kompleks jest czynny przez cały rok w sezonie (IV-X) od godz. 9 do 18, poza (XI-III) od 9 do 16. Temperatura wewnątrz jest stała - 7 st C. Czas zwiedzania ok. 90 min.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

PRL-owoskie tablice
Skarbiec
Płukanie złota
Zdjęcie
Zdjęcie
ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

Filmy

TV SUDECKA - KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kopalnia Złota - ul. Złota 7, Złoty Stok   tel. +48 74 817 55 08 (-), +48 74 817 61 27 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Złoty Stok (woj. Dolnośląskie) - Kopalnia Złota

format D: N50.4399438°,  E16.8745392°
format DM: 50° 26.396628'N, 16° 52.472352'E 
format DMS: 50° 26' 23.80''N, 16° 52' 28.34''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Kopalnia w sezonie przeżywała oblężenie  i to w dzień powszedni. Niemniej jednak na wejście czekaliśmy tylko pół godziny.  Grupy wchodzą bowiem co 10 czy 15 minut  i wszystko działa zadziwiająco sprawnie. Jednak gdy zobaczyłem tłum, z którym mieliśmy zwiedzać zacząłem mieć złe przeczucia. Niestety sprawdziły się  - zwiedzanie w 30 czy 40-osobowej grupie to kompletne nieporozumienie. Przewodnik jest jeden, korytarze wąskie, więc czasem w ogóle go nie  słyszeliśmy, a dzieci miały słabą widoczność. Wina leży też po stronie samych turystów.  Paru rodzicom  brakło  wyobraźni  i weszli z maluchami, które bojąc się ciemności zaczęły  płakać i przeszkadzać wszystkim dookoła. Obsługa powinna jakoś reagować w takich przypadkach albo wyraźnie ostrzegać już przy zakupie biletów. Tym bardziej, że wędrówka nie jest krótka i wymaga pewnej wprawy, bo dość nietypowo zwiedzamy najpierw jedną sztolnię, potem wychodzimy na zewnątrz i pieszo pokonujemy ok. 1 km do kolejnej sztolni. 
W pierwszej z nich urządzono kilka małych ekspozycji, m.in. skarbiec pełen złotych sztabek, pokój alchemika i  Gnoma, którzy spodobają się dzieciom,  dla dorosłych jest świetna wystawa PRL-owskich tablic ostrzegawczych  oraz  jakieś narzędzia i tablice informacyjne, ale tym de facto nie ma kiedy się przyjrzeć, bo nie ma przy nich przystanku. Fajnie, że jeden odcinek można pokonać  na zjeżdżalni (jeśli ktoś nie chce, są schody), choć zjazd jest dość powolny.
Korytarze dobrze oddają wygląd starej kopalni, ale jakiegoś wielkiego wrażenia nie robią, choć  jest ciemno i wilgotno, czasem stoi  woda, ale nie na tyle aby się wybrudzić. Gdzieniegdzie leżą  szyny i umieszczono wózki górnicze.  
Przewodnik zasługuje na pochwałę,  opowiada ciekawe rzeczy, obala powszechne mity związane ze złotem, a wszystko w  żartobliwym tonie. Widać, że przyjęto tu taki styl oprowadzania - przewodnik ma  przekazywać treści, a  równocześnie rozśmieszać turystów.  I nawet mu się to udaje, choć niektóre żarty są na granicy przyzwoitości i nie powinny być opowiadane przy  dzieciach.
W drugiej sztolni  trzeba  pokonać sporo schodów, a clou programu miał być wielki podziemny wodospad, który okazał się wielkim rozczarowaniem - woda ledwie kapała, właściwie to nic tam nie było widać!   Na koniec przygotowano przejażdżkę kolejką podziemną i to jest bardzo fajna, choć krótka atrakcja. Ciekawostką jest też podziemna granica z Czechami.
Przy stacji jest warsztat pracy mincerza,  który stanowi część rozrastającej się infrastruktury przy kopalni.  Można tu   przyjemnie spędzić sporo czasu, choć oczywiście nieco odchudzi nam to portfel. Dzieciaki mogą popłukać złoto, poskakać na trampolinach, powspinać się na ściance alpinistycznej, zobaczyć pokaz czerpania papieru, a między sztolniami jest jeszcze rozłożony park linowy.   Stragany oferują pamiątki, książki i koszulki, a  sklepik minerały i skamieliny. Kopalnia ma więc szansę być pierwszorzędną atrakcją turystyczną o ile zacznie bardziej  poważnie traktować ludzi, bo robienie masówki (byle jak najszybciej obsłużyć jak największą liczbę turystów)  szkodzi temu miejscu.  Jednak synowi  podobało się tu, więc  mimo zastrzeżeń oceniam pozytywnie. Przynajmniej nie ma zdzierstwa, parking bezpłatny, ceny biletów w porównaniu do innych kopalni niewysokie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Zdjęcie
PRL-owoskie tablice
Skarbiec
Płukanie złota
Zdjęcie
Zdjęcie
ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.