Drzewo na ścieżce dookoła ruin

GNIEWOSZÓW - Zamek Szczerba

 
3.0 (1)
  3939 1

main

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Szczerba
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek Szczerba leży w okolicy wsi Gniewoszów w Górach Bystrzyckich (Sudety Środkowe) na wzgórzu o wysokości 535 m npm, opływanym przez 2 potoki. Powstał w XIV wieku przy szlaku handlowym z Pragi. Przypuszczalni fundatorzy to ród Glaubitzów. Warownia pełniła swoje funkcje niedługo, bo niewiele ponad 1 stulecie. Prawdopodobnie zniszczyli ją husyci i w XV wieku była już porzuconą ruiną. Spora część murów rozebrano w XVIII w. podczas budowy browaru we wsi Różanka. Badania archeologiczne przeprowadzono w latach 90-tych XX w. Odsłonięto zarys murów całego zamku (130 m muru obwodowego), komnaty w części mieszkalnej, piwnice oraz piec. W sumie natrafiono na 30 tys. zabytków ruchomych, głównie fragmentów ceramiki. Obecnie Szczerba to zaniedbane ruiny niedaleko drogi nr 389, które każdy może swobodnie zwiedzać. Mury wciąż dochodzą do 13 metrów wysokości.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wewnątrz ruin
Widok zza fosy
Mury zamku
Schody do furty
Drzewo na ścieżce dookoła ruin

Filmy

kropkojad - Zamek Szczerba (esilesia.com)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Gniewoszów (woj. Dolnośląskie) - Zamek Szczerba

format D: N50.1944434°,  E16.6202591°
format DM: 50° 11.666604'N, 16° 37.215546'E 
format DMS: 50° 11' 40.00''N, 16° 37' 12.93''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Zamek ten nie posiada drogowskazów i ogólnie jego przystosowanie dla turystów jest kiepskie. Jadąc od strony Międzylesia (czyli z południa) przed Gniewoszowem zobaczymy po prawej mały parking  z mapką, na której naniesiono  Szczerbę i Diabelskie Skały. Stąd, po  przejściu  na drugą stronę drogi idziemy krótkim leśnym szlakiem (niecałe  5 min). Rozwidlenie za strumykiem nie ma znaczenia, bo każda dróżka prowadzi pod ruiny, tylko od innej strony.
Są one jednak tak zarośnięte, że trudno uznać taki zabytek za ciekawą atrakcję. Szkoda, że lokalnych władz nie stać na tak banalną rzecz jak  usunięcie co jakiś czas roślinności, bo miejsce posiada aurę tajemniczych ruin w lesie, o których nie wiele wiadomo i turystów  pojawia się tu sporo. 
Ścieżka prowadzi wewnątrz jak i  dookoła zamku. Dobrze widać z niej fosę i mur obwodowy, można natknąć się zwalone drzewa.  Zachowane kamienne ściany są całkiem wysokie, wejście prowadzi przez oryginalną średniowieczną furtę, ale za nią widzimy  tylko nieczytelne fragmenty murów i zasypanych piwnic, zarastające zielenią. 
Aby przyjrzeć się dokładniej warowni  trzeba  zejść z utartej ścieżki i warto w tym celu mieć długie spodnie. Dobrze, że przynajmniej przed wejściem postawiono tablice informacyjne z historią i planem, więc  można sobie  mniej więcej wyobrazić jak kiedyś wyglądała.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
main
Wewnątrz ruin
Mury zamku
Widok zza fosy
Schody do furty
Drzewo na ścieżce dookoła ruin

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniewoszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniewoszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.