SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

 
5.0 (1)
  4130 1

SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skała Chybotek
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Chybotek to grupa skalna leżąca w lesie na wysokości 565 m.n.p.m. w Górach Izerskich, na granicy 2 dzielnic Szklarskiej Poręby - Średniej i Dolnej. Składa się z kilku granitowych bloków o wysokości łącznej ok. 4 m, z których najwyższy jest też największy i posiada ok. 4 m średnicy. Daje się on rozkołysać i stąd pochodzi polska nazwa skały. Przed 1945 r. Chybotek zwał się Zuckerschale (Misa Cukru ) i był jedną z największych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. W 1933 r. uznany został za pomnik przyrody. Miejsce to jest owiane wieloma legendami, związanymi z Walonami i Duchem Gór. Waloni mieli jakoby wykopać pod skałą tunel i ukryć skarb, a także odprawiali tu tajemnicze obrzędy. Faktem jest, że skała odgrywała dla Walonów jakąś rolę, bo jest wzmiankowana w ich dokumentach z XVI wieku. Chybotek leży na niebieskim szlaku turystycznym łączącym Szklarską Porębę Górną i Dolną. Od 2010 r. przez Chybotek przebiegają także 3 szlaki tematyczne: Waloński, Ducha Gór i Sztaudyngera. Najszybsze dojście spod Muzeum Wlastimila Hofmana, Chaty Izerskiej i parkingu do wodospadu Szklarki.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Zdjęcie
Plac zabaw przy Chacie Izerskiej
SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

Filmy

Jelenia.TV - Chybotek Szklarska Poręba

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Szklarska Poręba (woj. Dolnośląskie) - Skała Chybotek

format D: N50.8351668°,  E15.5566546°
format DM: 50° 50.110008'N, 15° 33.399276'E 
format DMS: 50° 50' 06.60''N, 15° 33' 23.96''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do Chybotka doszliśmy z parkingu spod Wlastimilówki - domu W. Hofmana przy ul. Matejki 23. Niebieskim szklakiem do Złotego Widoku, potem Grób Karkonosza i Chybotek - bardzo fajna, łatwa trasa. Skała wygląda dość niezwykle, a możliwość rozkołysania  jest superowa. Weszliśmy z synem na górę i skakaliśmy po dwóch stronach. Z tym, że kołysanie widziała żona z dołu, bo my raczej tego nie odczuwaliśmy. Na górze, w skale są zagłębienia wypełnione wodą i jak powiedział przybyły po nas przewodnik z grupą "to oczy Ducha Gór wypełnione łzami". Okazało się też, że rozkołysać Chybotka  może nawet jedna osoba, przeskakując  szybko z jednego krańca na drugi. Da się to również  zrobić z dołu pchając do góry  wystająca część. Podobno to już ostatnia chybotliwa skała w Karkonoszach, bo inne zatraciły  tę właściwość, więc warto się tu wybrać.
Z Chybotka niebieski szlak zaprowadził nas dalej do Chaty Izerskiej (ok 20 min) - pensjonatu i restauracji z regionalnym menu, którą mogę polecić. Obiekt posiada  własny plac zabaw  i taras z  kotem bardzo chętnym do  zabawy z naszym synem, więc spędziliśmy tu przyjemnie trochę czasu. Wrócić można idąc przez pola, a potem ścieżką wzdłuż lasu - okazuje się, że zarówno do Chybotka jak i na parking da się znacznie  skrócić dystans.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Plac zabaw przy Chacie Izerskiej
SZKLARSKA PORĘBA - Skała Chybotek

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.