Karkonosze

SZKLARSKA PORĘBA - Złoty Widok i Grób Karkonosza

 
5.0 (1)
  5013 1

Punkt widokowy

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Złoty Widok i Grób Karkonosza
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Złoty Widok to szczyt o wys. 610 m npm., leżący na krańcach Karkonoszy, na obszarze dzielnicy Szklarskiej Poręby - Średniej. Jego kulminację tworzy próg skalny nad doliną rzeki Kamienna zbudowany z granitu karkonoskiego i porośnięty lasem. Funkcjonuje tu punkt widokowy na zachodnią część grzbietu Karkonoszy, dobrze znany już w XVIII w., a prawdopodobnie znacznie wcześniej, bo teren ten był od dawna eksploatowany przez Walonów. Przez Złoty Widok przebiega niebieski szlak turystyczny. Od 2010 r. jest częścią 3 tematycznych szlaków: Welońskiego, Ducha Gór i Sztaudyngera. W 2020 roku została tu oddana do użytku platforma widokowa postawiona w ramach polsko-czeskiego projektu "Wieże widokowe, punkty widokowe i trasy turystyczne w przygranicznych górach".
Tuż obok znajduje się tzw. Górb Karkonosza czyli płyta symbolizująca grobowiec Ducha Gór. Legenda mówi, że: "Tutaj Duch Gór - Karkonosz, wypędzony przez złych ludzi ze swojej odwiecznej siedziby na Równi pod Śnieżką, patrząc na umiłowane góry, zmarł ze zgryzoty i znalazł miejsce wiecznego spoczynku". Nad Złotym Widokiem mieszkał i tworzył aż do swej śmierci w 1970 r. znany malarz pochodzący z Czech Wlastimil Hofman. Najszybsze dojście prowadzi właśnie spod jego domu - muzeum zwanego Wlastimilówką, a także Chaty Izerskiej i parkingu do wodospadu Szklarki.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na Szrenicę
Panorama Karkonoszy
Skały przy Grobie Karkonosza
Karkonosze

Filmy

TravelEwka -  Złoty Widok Szklarska Poręba październik 2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Szklarska Poręba (woj. Dolnośląskie) - Złoty Widok i Grób Karkonosza

format D: N50.8324089°,  E15.5527171°
format DM: 50° 49.944534'N, 15° 33.163026'E 
format DMS: 50° 49' 56.67''N, 15° 33' 09.78''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do Złotego Widoku można dostać się korzystając np. z ciekawie poprowadzonego  szlaku walońskiego, ale można też podjechać autem prawie pod sam cel. Droga z centrum  Szklarskiej Poręby jest jednak dość skomplikowana.  Najpierw trzeba kierować się na dinopark, potem jechać przez lasy ulicą Matejki aż do samego końca - na parking pod domem  Wlastimila Hofmana. Jego adres to  Matejki 23. Stamtąd jest już tylko 5 minut trasy przez las. W pewnym momencie kończy się on skarpą  na której otwiera się przed nami piękna panorama. 
Widać  pasma Karkonoszy z najbardziej charakterystycznymi punktami jak  Śnieżka, Śnieżne Kotły czy Szrenica. Jesienią dochodzą do tego zalesione kolorowymi drzewami wzgórza  na pierwszym planie. Mieliśmy piękną pogodę więc wyglądało to bardzo malowniczo, choć  można było wybrać lepszą porę dnia. Po godz. 13 słońce świeciło w naszym kierunku od prawej strony co  niezbyt korzystnie wpływało na widoczność części najwyższych pasm, które  były spowite  mgiełką. Tak więc nie było ich wyraźnie  widać  nawet przez lornetkę.
Zagospodarowanie miejsca jest poprawne. Skarpę  zabezpieczono  prowizorycznym  ogrodzeniem i rozstawiono parę prostych ław, umożliwiających odpoczynek.
Złoty Widok jest więc  bardzo fajnym miejscem, bez tłumu turystów. 
Tuż przy nim  mamy jeszcze Grób Karkonosza, ale to dla odmiany jest atrakcja bez żadnego znaczenia. Byłem przekonany, że chodzi o grupę  skał przy szlaku, które można od biedy uznać za coś godnego uwagi, ale jak się potem okazało grobem nazwano jedynie kamienną płytę  z niemieckim napisem, leżącą przy tych skałach. Szkoda zawracać sobie tym głowę.
Warto natomiast iść dalej ok. 10 minut  niebieskim szlakiem  do bardzo interesującej skały - Chybotka.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
pażdziernik 2014
Punkt widokowy
Widok na Szrenicę
Panorama Karkonoszy
Skały przy Grobie Karkonosza
Karkonosze

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.