Droga ze stacji górnej do schroniska

SZKLARSKA PORĘBA - Szrenica z koleją linową

 
6.0 (1)
  12030 1

Kolej na Szrenicę

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Szrenica z koleją linową
Aktualne ceny
Dostępność
Godziny otwarcia (nowe okno)
  • Atrakcja całoroczna

Szrenica to szczyt o wysokości 1363 m npm, leżący nad Szklarską Porębą na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego, przy granicy z Czechami. Wierzchołek góry zbudowany z granitu karkonoskiego pokryty jest gołoborzem, a w jego pobliżu w wyniku procesu wietrzenia granitu uformowały się grupy skalne o własnych nazwach np. Końskie Łby, Trzy Świnki czy Twarożnik. Znajduje się tu prywatne schronisko górskie oraz stacja meteorologiczna Uniwersytetu Wrocławskiego. Schronisko zostało otwarte w 1992 r., po spłonięciu 20 lat wcześniej pierwszego budynku z roku 1922. Oferujemy 90 miejsc noclegowych przez cały rok. W pobliżu szczytu przebiega kilka szlaków, w tym główny szlak sudecki (czerwony) . Od 1962 r. na Szrenicę można wjechać koleją linową podzieloną na 2 sekcje. Łączna długość wjazdu to 2750 m, a różnica poziomów ponad 600 m. Obecnie kolej jest własnością firmy Sudety Lift z większościowym kapitałem austriackim. Zimą obsługuje ona ośrodek narciarski Ski Arena oferujący 5 tras o długości 12 km. W sumie funkcjonuje tu 8 wyciągów i kolei linowych. Ich przepustowość wynosi 10 tysięcy osób na godzinę. Wyciąg jest całoroczny, w sezonie letnim czynny od 8:30 do 16:00-17:00, w zimowym do 22:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Głazowisko na szczycie
Widok z kolejki
Droga ze stacji górnej do schroniska
Widok w kierunku Łabskiego Szczytu
Droga ze stacji górnej do schroniska
Szlak w kierunku Hali Szrenickiej

Filmy

etna car - Szrenica 2022 - widok z drona DJI mini 2

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Sudety Lift sp. z o.o. - ul. Turystyczna 25a, Szklarska Poręba, tel.: (75) 717 30 35, 24h info: (75) 71 72 118  
Współrzędne geograficzne*:
Szklarska Poręba (woj. Dolnośląskie) - Szrenica z koleją linową

format D: N50.818354°   E15.51691°
format DM: 50° 49.10124'N 15° 31.0146'E 
format D M S:   50° 49' 06.07''N   15° 31' 00.88''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Dolna stacja wyciągu na Szrenicę  jest nieco oddalona od centrum miasta, ale droga jest dobrze oznaczona. Nie próbowaliśmy pchać się tam autem, bo mieliśmy na miejscu kwaterę, ale z tego co widziałem to jest tam niezbyt duży parking płatny i bezpłatne miejsca parkingowe wzdłuż ulicy dojazdowej, ale  wolnych miejsc nie było widać.
Bilety bardzo drogie - za wjazd w 1 stronę dla rodziny 2+1 wyszło pawie 100 zł, bo w czasie przesiadki między pierwszym odcinkiem wyciągu a drugim, haracz pobiera też park narodowy.
Siedziska raczej mało komfortowe, 2-osobowe. Jada jest długa, ale spora część trasy biegnie lasem, więc ciekawych widoków  brak. Gdy jednak drzewa się skończą jesteśmy porażeni przestrzenią jaka się dookoła otwiera. Widoki wspaniałe i  baaardzo rozległe. Widać całą kotlinę jeleniogórską, a z charakterystycznych obiektów skałki Końskie Łby, schronisko Pod Łabskim Szczytem a nad nim  telewizyjną stację przekaźnikową. Stacja górna kolejki nie znajduje się całkiem przy schronisku, więc czeka nas jeszcze podejście pod  górę i to ostre, ale tylko 10-minutowe. 
Na górze klimat był znacznie przyjemniejszy niż się spodziewaliśmy. Wiaterek lekki i bardzo ciepło, tak że musieliśmy się rozbierać do krótkiego rękawka, co jak na październik było chyba ewenementem. To duży kontrast z wyjazdem przed 8 laty, bo pamiętam, że na samym szczycie wiatr urywał głowę.
Można tu skorzystać z oferty schroniska, ale nikt z nas niczego nie chciał, więc delektowaliśmy się  tylko panoramą Karkonoszy.  Dzieciak miał zabawę łażąc po  kamieniach, bo  jest tam wielkie głazowisko, na którym  rozkładają się turyści. Trzeba jednak uważać,  aby nie rozbić  sobie głowy - niektóre głazy są ruchome. Tradycyjny taras widokowy też jest.
To co mi się bardzo podoba na Szrenicy to mnogość szlaków, a więc i możliwości co robić dalej po wyjechaniu na szczyt. Można iść w różnych kierunkach i szybko  dotrzeć do kolejnych bardzo ciekawych  miejsc -   sąsiednich szczytów,   górskich mokradeł, jeziorek, skałek, kotłów czy kilku schronisk. Poprzednia wycieczka  zielonym szlakiem do Czarnego Kotła pozostawiła  w nas niezapomniane wrażenia. Tym razem jednak byliśmy z przedszkolakiem, więc postanowiliśmy zejść szlakiem  czerwonym do Wodospadu Kamieńczyka i dalej wrócić do Szklarskiej Poręby. Trasa jest łatwa i wygodna, prowadzi cały czas w dół. Najładniejszy odcinek to ten pierwszy łączący schroniska na Szrenicy i na Hali Szrenickiej. Potem idziemy lasem i ciekawiej jest dopiero przy kolejnym schronisku Kamieńczyk i oczywiście niesamowitym wodospadzie. Dzieciak ma szansę odpocząć przy schroniskach. Każde z nich posiada porządne zaplecze i  gastronomię, więc trasa jest całkowicie bezpieczna. Warto tylko pamiętać, że na ostatnim odcinku, za wodospadem, chcąc dostać się do okolic miasta położnych w pobliżu dolnej stacji kolejki,   przy straganach  trzeba skręcić w prawo w szlak czarny   (nie jest to odpowiednio opisane). My nie skręciliśmy  i musieliśmy iść naokoło, co już mocno wymęczyło naszego malucha, ale cała wycieczka  super.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Kolej na Szrenicę
Głazowisko na szczycie
Widok z kolejki
Droga ze stacji górnej do schroniska
Widok w kierunku Łabskiego Szczytu
Droga ze stacji górnej do schroniska
Szlak w kierunku Hali Szrenickiej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.