Schronisko Kamieńczyk przy wodospadzie

KARKONOSZE - Wodospad Kamieńczyka

 
6.0 (1)
  5153 1

Zbliżenie na wodospad

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad Kamieńczyka
  • Miejsce na medal 2015

Kaskady na potoku Kamieńczyk to najwyższy wodospad w polskich Sudetach (27 m). Położony jest na wysokości 843 m npm. nieopodal Szklarskiej Poręby, przy szlaku na Szrenicę. Jest to obszar ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego i posiadający status pomnika przyrody. Przy wodospadzie wytworzył się kanion o długości 100 metrów i pionowych ścianach do 25 m wysokości. Miejsce to było celem wycieczek turystycznych już w XVIII w. W 1800 r. odwiedził je przyszły prezydent USA John Quincy Adams. Przed II wojną św. funkcjonował tu tor bobslejowy i skocznia narciarska. W 2007 r. w kanionie kręcono sceny filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Za środkową częścią wodospadu znajduje się (niedostępna) mała grota zwana "Złotą Jamą", częściowo wykuta przez Walończyków poszukujących w Karkonoszach cennych kruszców już w średniowieczu.
Nad wodospadem stoi pierwsze prywatne schronisko górskie wybudowane po II wojnie światowej (w 1997 r.). Posiada 19 miejsc noclegowych w pokojach dwu i trzyosobowych oraz szałas z barem i ogniskiem. Wcześniejsze schronisko z czasów niemieckich było wykorzystywane najpierw jako strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, a potem zamienione na ośrodek wczasowy, który spłonął w 1984 r. Wstęp do kanionu jest płatny i otwarty codziennie w godz. 9:00-17:00. Po śmiertelnym wypadku w latach 70-tych, kiedy na turystę spadły odłamki skalne, obowiązkowe jest założenie kasku.
Najbliższy parking dla aut (płatny) oddalony jest ok. 20 min. od wodospadu. Można na nim skorzystać z wjazdu bryczką.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kamienista droga do wodospadu ze Szklarskiej Poręby
W kanionie
Potok Kamieńczyk przed wodospadem
KARKONOSZE - Wodospad Kamieńczyka
Schronisko Kamieńczyk przy wodospadzie
Zejście do kanionu
Wodospad Kamieńczyka

Filmy

Tomasz Grynfelder - WODOSPAD KAMIEŃCZYKA Polska Dolny Śląsk Szklarska Poręba Dji Mavic mini

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wodospad Kamieńczyka - ul. Kolejowa 1, Szklarska Poręba   tel. +48 75 75 260 85 (schronisko) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Karkonosze (woj. Dolnośląskie) - Wodospad Kamieńczyka

format D: N50.8138364°,  E15.4967107°
format DM: 50° 48.830184'N, 15° 29.802642'E 
format DMS: 50° 48' 49.81''N, 15° 29' 48.16''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To jedno z tych miejsc w Karkonoszach, które koniecznie trzeba zobaczyć i nie ma tu żadnej przesady. Jest przez to mocno oblegane przez turystów, można jednak wybrać ciekawą i mniej uczęszczaną trasę, o której poniżej.
Atrakcję możemy oglądać z 2 miejsc. Po uiszczeniu opłaty dostajemy kaski i schodzimy po metalowej platformie w głąb kanionu  do stóp wodospadu. Może wydawać się to dużą ingerencją w przyrodę, ale tak nie jest. Schody i metalowa podłoga nie psują  zbytnio pięknego krajobrazu, a bez nich nie zobaczylibyśmy wszystkiego z bliska. 
Wodospad wraz otoczeniem jest po prostu wspaniały - wysoki spadek wody plus niesamowity mroczny kanion oraz rzeka przedzierająca się przez omszałe skały robią wielkie wrażenie.  Gdy nacieszymy oczy tym widokiem warto  wyjść kawałek   wyżej, gdzie mieści się schronisko. Tutaj przy akompaniamencie szumu spadającej wody  można się czegoś napić czy coś przekąsić i oczywiście ponownie podziwiać (już bezpłatnie) Kamieńczyka, z nieco  innej perspektywy. Stąd dopiero widać jak długi jest cały wodospad. Z kolei patrząc w przeciwną stronę zobaczymy Góry Izerskie ze schroniskiem Wysoki Kamień.
Jeszcze kawałeczek wyżej jest łatwy dostęp do potoku, który za moment zamienia się w wodospad. Bardzo malownicze miejsce, przynajmniej jesienią. Dzieci mogą się popluskać, a dorośli odpocząć na wielkich głazach. Z tym, że obok stoi budka  z poborem opłat za wstęp do parku narodowego, więc trzeba uważać, aby nie wcisnęli biletów. 
Do Kamieńczyka można dostać się z okolic Szklarskiej  Poręby na 3 sposoby. Z płatnego parkingu przy drodze na Jakuszyce szlakiem czerwonym - najkrócej,  z centrum miasta i spod wyciągu na  Szrenicę szlakiem  czarnym  - najtaniej oraz ze Szrenicy - najciekawiej. My wybraliśmy tę ostatnią opcję. Po zejściu ze Szrenicy szlak może nie obfituje w jakieś super widoki, ale jest łatwy i  przyjemny.  Wyjechaliśmy kolejką na szczyt, a potem spod schroniska już cały  czas w dół. To godzina marszu, a po drodze jeszcze 2 schroniska, więc każde dziecko powinno dać radę.  Potem zostaje jeszcze dotarcie do Szklarskiej i  tu jest najtrudniejszy  odcinek, bo droga w dół staje się mocno kamienista, no ale gorzej mają ci co muszą się  wspinać (ten fragment szlaku uniemożliwia  dojechanie do wodospadu wózkiem). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Zbliżenie na wodospad
Kamienista droga do wodospadu ze Szklarskiej Poręby
W kanionie
Potok Kamieńczyk przed wodospadem
Schronisko Kamieńczyk przy wodospadzie
Zejście do kanionu
KARKONOSZE - Wodospad Kamieńczyka
Wodospad Kamieńczyka

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karkonosze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.