PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej

PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej

 
6.0 (2)
  4946 1

Wodospad Podgórnej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad Podgórnej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Wodospad na rzece Podgórnej, wypływającej spod Małego Szyszaka, znajduje się na terenie wsi Przesieka na wysokości 547 m npm. Próg skalny z którego spływa woda ma 3 stopnie i wysokość 10 m, co sytuuje go na 3. miejscu pośród karkonoskich kaskad. W przeciwieństwie do 2 najwyższych, znajduje się poza terenem Karkonoskiego Parku Narodowego, więc wstęp jest wolny. Na pocz. XX w. pod wodospadem funkcjonowała karczma, obecnie stoją przy nim stoliki piknikowe oraz wiata widokowa z ławami. W 2007 r. starosta jeleniogórski oraz wydział ochrony środowiska (sic!) tegoż starostwa wydał zgodę na budowę elektrowni wodnej w pobliżu wodospadu, która mogła doprowadzić do jego zniszczenia. Masowe protesty spowodowały cofnięcie tej decyzji przez wojewodę dolnośląskiego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Taras z ławami
Szlak do wodospadu
Wodospad Podgórne
Widok z tarasu widokowego
Wodospad z góry
PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej

Filmy

Milo FpV - Wodospad Podgórnej w Przesiece. Karkonosze   Drone FPV 4K  singleshot

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Przesieka (woj. Dolnośląskie) - Wodospad Podgórnej

format D: N50.8041015°,  E15.669764°
format DM: 50° 48.24609'N, 15° 40.18584'E 
format DMS: 50° 48' 14.77''N, 15° 40' 11.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Super miejsce, tylko pojedynczy turyści, nie to co na Szklarce bądź Kamieńczyku. Pod wodospadem niewielki zbiornik w sam raz na ochłodzenie się podczas upałów

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
sierpień 2022
G
Ocena atrakcji
 
6.0
Do wodospadu droga jest skomplikowana, ale znaki prowadzą precyzyjnie. Samochód zostawia się na małym parkingu z tablicami informacyjnymi przy mostku. Już  przy nim mamy ładne widoki na rzekę przedzierającą się przez kamienie i skaliste zbocze wzgórza, więc zatrzymaliśmy się tu na chwilę.  Z parkingu do przejścia jest ok. 300 m  malowniczym szlakiem, lekko pod górkę, wzdłuż potoku. Trasa jest kamienista, ale raczej przejezdna dla wózków. 
Sam wodospad Podgórnej, choć różniący się od popularnych Kamieńczyka czy Szklarki, niewiele im ustępuje pod względem atrakcyjności, a jest tu o wiele spokojniej. Mimo pięknej pogody w październiku, turyści pojawiali się bardzo rzadko. Wokoło jest jednak rozstawionych sporo ławek, więc pewnie w sezonie ruch jest znacznie większy. 
Wodospad leży w lesie, w otoczeniu licznych skał i głazów tworzących dość mroczny klimat, bo słońce nie przedziera się przez gęsty las.  Woda efektownie opada między wielkimi blokami skalnymi do niewielkiego zbiornika. Można sobie usiąść na kamieniu, stanąć na mostku lub nawet zażyć kąpieli, choć oczywiście woda lodowata. Jest też możliwość podziwiania wodospadu z dalszej perspektywy -  z drewnianego tarasu z kilkoma ławami.  Postawienie go to trochę dziwny pomysł, ale zbytnio nie szpeci krajobrazu - widoki w barwach dojrzałej jesieni były zachwycające.
Szlak prowadzi dalej w górę, więc można nim wyjść i zobaczyć jak tworzy się kaskada. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Wodospad Podgórnej
Taras z ławami
Szlak do wodospadu
Wodospad Podgórne
Widok z tarasu widokowego
Wodospad z góry
PRZESIEKA - Wodospad Podgórnej

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Przesieka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Przesieka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.