Baza zdjęć

SZKLARSKA PORĘBA - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

 
5.0 (1)
  3606 1

SZKLARSKA PORĘBA - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego powstało w 2004 roku. Jego budowa pochłonęła 3 mln zł, drugie tyle kosztowało wyposażenie, co wzbudziło kontrowersje i protesty mieszkańców Szklarskiej Poręby. Prowadzone są tu zajęcia i prelekcje dla grup zorganizowanych, szkół, nauczycieli. Zwiedzającym oferuje ekspozycję w czterech wersjach językowych (polskiej, czeskiej, niemieckiej i angielskiej) pod nazwą "Wirtualne Karkonosze", na którą składają się m.in. stanowiska komputerowe, wielkoformatowe panoramy, dotykowa makieta Karkonoszy. Przedstawiają one w nowoczesny sposób krajobrazy, faunę, florę zjawiska przyrodnicze w Karkonoszach zarówno po stronie polskiej jaki czeskiej. Centrum posiada również salę wystaw czasowych, salę projekcyjną i wykładową, bibliotekę z czytelnią oraz sklepik z literaturą i pamiątkami. W 2015 miała miejsce modernizacja ekspozycji o najnowszą technikę multimedialną. Obiekt jest dostępny bezpłatnie przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków i miesiąca listopada w godz. 9:00-17:00 (wakacje), po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok ogólny
Makieta Karkonoszy
Hodowla mrówek
Interaktywna mapa
Baza zdjęć

Filmy

Tv Dami Jelenia Góra - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN, ul. Okrzei 28, Szklarska Poręba   tel. +48 75 717 21 24 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Szklarska Poręba (woj. Dolnośląskie) - Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej

format D: N50.8188266°,  E15.5189327°
format DM: 50° 49.129596'N, 15° 31.135962'E 
format DMS: 50° 49' 07.78''N, 15° 31' 08.16''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Muzeum ma dobrą lokalizację, koło kolejki na Szrenicę, można więc zwiedzić go przy okazji wjazdu na szczyt. Własnego parkingu nie posiada, trzeba korzystać z płatnego pod wyciągiem lub szukać wolnego miejsca nieco dalej przy drodze. Składa się z  zaledwie jednego pomieszczenia + korytarz, ale warto tu wstąpić i to nie tylko dlatego, że wstęp jest za darmo.
Jest to nowoczesna placówka prezentująca informacje na ekranach LCD oraz wielkich tablicach. Niektóre z nich są sprzężone z ekranami  np. w celu pokazania, gdzie znajduje się omawiane miejsce. Tablice wyglądają efektownie, poruszane tematy jak np. torfowiska, lodowce górskie, wpływ człowieka na góry  są pięknie zilustrowane i dobrze opisane.
Byłem pod wrażeniem zakresu informacji jaki jest tu przekazywany. Wydaje mi się, że omówiono lub pokazano każdy zakątek Karkonoszy, każde ważne wydarzenie w historii i każde zjawisko w nich zachodzące. Możemy więc przeczytać np.  o muflonach, które sprowadzono tu na początku XX w. z Korsyki i ich populacja wciąż żyje, a także o rozwoju lotnictwa na  Śnieżnych Kotłach. Jeden z terminali zawiera wielką bazę zdjęć Karkonoszy, które wyświetlają się po wpisaniu odpowiedniego kodu. Taki sposób prezentacji na pewno wzbudzi  zainteresowanie dzieciaków, ale nasz syn dosyć szybko się znudził. Informacje przeznaczone są jednak dla trochę starszych turystów.
Poza tym jest też trójwymiarowa makieta Karkonoszy i interaktywna mapa na ścianie.  Jednakże najbardziej niezwykła w tej placówce ekspozycja to  gablota z hodowlą mrówek. Utworzono im coś w rodzaju płaskiego mrowiska oraz imitację naturalnego środowiska w taki sposób, aby można je było łatwo obserwować.  Naprawdę unikatowa rzecz i fajnie było podglądać mrówki, choć ruszało się tylko kilka sztuk, a część leżała zdechnięta, więc chyba dobrze się tam nie czuły...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
październik 2014
Zdjęcie
Makieta Karkonoszy
Widok ogólny
Hodowla mrówek
Interaktywna mapa
Baza zdjęć

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szklarska Poręba wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.