Fragment 2. wieży i mosty na Odrze

WROCŁAW - Katedra z punktem widokowym

 
6.0 (1)
  4327 1

WROCŁAW - Katedra z punktem widokowym

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Katedra z punktem widokowym
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Archikatedra pw. św. Jana Chrzciciela położona jest na Ostrowie Tumskim, najstarszej części Wrocławia, otoczonej Odra i jej dopływami. Jest to najcenniejszy zabytek sakralny Wrocławia. Pierwszy kościół stał w tym miejscu już w poł. X wieku, jego relikty odkryto pod koniec XX w. Była to jednonawowa kamienna budowla na planie krzyża łacińskiego o długości ok. 25 m. Obecna świątynia gotycka (4. w w tym miejscu), powstała w połowie XIII wieku z rozbudowy starszej budowli romańskiej. Pożary w kolejnych stuleciach powodowały zacieranie pierwotnego stylu. W czasie II wojny św. zniszczeniu uległa większa część kościoła. Po wstępnej odbudowie w 1951 r. prymas Wyszyński dokonał jej ponownego poświęcenia. Brakujące wyposażenie zostało pozyskane z innych dolnośląskich kościołów lub wykonane na nowo. Wewnątrz znajduje się 21 kaplic, w tym 17 średniowiecznych (w większości zbarokizowane w XVIII w.) i 4 barokowe z najsłynniejszą kaplicą św. Elżbiety posiadającą własną zakrystię i prezbiterium, na której zdobienia wykorzystano 2 kg złota. Inna kaplica - Elektorska, zbudowana z 3 rodzajów marmuru o różnych barwach: śląskiego, salzburskiego i kararyjskiego, uznawana jest za wzorowy przykład sztuki baroku. Pochowana tu została wnuczka króla Jana III Sobieskiego. Pełne zwiedzanie kościoła wymaga wykupienia cegiełki na jego remont. Płatne jest także wejście do jednej z wież. Punkt widokowy umieszczony jest na wysokości 55 m. Zwiedzanie możliwe jest w godz. 10:00 - 16:30 (pon.-sob.) i 14:00-16:00 (niedz.), wieża otwarta od maja do października.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na Ostrów Tumski i wysepki na Odrze
Nawa boczna
Fragment 2. wieży i mosty na Odrze
Katedra od północy
Pamiątki z misji

Filmy

Dronozaur - Wrocław - Katedra św. Jana Chrzciciela

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Archikatedra - pw. św. Jana Chrzciciela - plac Katedralny 18, Wrocław   tel. +48 511 087 085 (InfoCentrum Ostrowa Tumskiego) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Wrocław (woj. Dolnośląskie) - Katedra z punktem widokowym

format D: N51.1142471°,  E17.0465256°
format DM: 51° 6.854826'N, 17° 2.791536'E 
format DMS: 51° 06' 51.29''N, 17° 02' 47.49''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do katedry uciekliśmy przed deszczem, który zaskoczył nas w ogrodzie botanicznym. Obie atrakcje leżą niedaleko siebie, zwiedzanie można więc połączyć. Jest to potężna ceglana budowla z 2 wysokimi wieżami. Główne wejście prowadzi przez wspaniały XV-wieczny portal, posiadający elementy romańskie, a dookoła gotyckiej bryły dostawione są barokowe przybudówki - ciekawa kompozycja. Mimo, że w sporej części świątynia to powojenna rekonstrukcja, wnętrze jest okazałe i dostojne - można poczuć klimat wiekowych kościołów. Główny korpus pozbawiony jest malowideł na ścianach i sklepieniach - te zachowały się  tylko w kaplicach licznie  wypełniających katedrę. Większość z nich  dostępna jest za opłatą przez wejście z żelazną kratą po prawej stronie. Nie można pominąć kaplicy św. Elżbiety, misternie ozdobionej freskami i rzeźbami, wyglądającej jak osobny kościółek. 
Na cele turystyczne przeznaczono jedną z wież, w sposób dość niekonwencjonalny.   Po wejściu  na  piętro dochodzimy do kasy oraz stajemy w kolejce do windy! Dziwne rozwiązanie, bo  przepustowość jest niewielka i tworzą się zatory. My czekaliśmy ok. kwadrans. Czas można jednak wypełnić oglądając ekspozycję przedmiotów przywiezionych z misji. Kilka jest całkiem  ciekawych, np. maski, czy ryba - fetysz.  
Na samej górze utworzono taras widokowy i widok z niego jest rewelacyjny, bo jesteśmy naprawdę wysoko. Szkoda tylko, że nie pomyślano o jakimś opisie tego co obserwujemy, bo widać wiele charakterystycznych budynków  (w tym kolejne stare kościoły), mosty, place, wyspy na Odrze, ale dla większości przyjezdnych są one anonimowe. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 lat
Data pobytu
maj 2014
Zdjęcie
Widok na Ostrów Tumski i wysepki na Odrze
Nawa boczna
Fragment 2. wieży i mosty na Odrze
Katedra od północy
Pamiątki z misji

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.