Zamek Książ

KOWARY - Park miniatur zabytków Dolnego Śląska

 
5.3 (2)
  6745 1

Zamek Czocha

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park miniatur zabytków Dolnego Śląska
  • Atrakcja całoroczna

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska otwarto w 2003 roku (jako drugi tego typu park w Polsce) na terenie fabryki dywanów w Kowarach z inicjatywy Mariana Piaseckiego - specjalisty od zabezpieczania reaktorów atomowych, a z zamiłowania architekta i podróżnika. Obecnie prezentuje się tam ponad 40 makiet w skali 1:25 i jedną w skali 1:50 (Śnieżkę). Miniatury zamków, pałaców, świątyń i innych dolnośląskich obiektów wykonane są najnowocześniejszymi technikami modelarskimi, przy użyciu materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych. Prace nad największymi makietami trwały od kilku miesięcy do 2 lat (zamek Książ). Na miejscu funkcjonuje mała gastronomia i sklep z pamiątkami. Park jest czynny codziennie w godzinach 9:00-18:00. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 50 minut. Park odwiedza rocznie prawie 300 tys. osób. Od 2012 roku działa filia kowarskiego parku nad Bałtykiem w Niechorzu, gdzie przedstawione są latarnie morskie.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kliczków
KOWARY - Park miniatur zabytków Dolnego Śląska
Park miniatur zabytków Dolnego Śląska
Zamek Książ

Filmy

Tv Dami - Majówka w Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska - ul. Zamkowa 9, Kowary, tel. (75) 75 222 42, gsm 661 699 699  
Współrzędne geograficzne*:
Kowary (woj. Dolnośląskie) - Park miniatur zabytków Dolnego Śląska

format D: N50.7980718°,  E15.8341067°
format DM: 50° 47.884308'N, 15° 50.046402'E 
format DMS: 50° 47' 53.06''N, 15° 50' 02.78''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Miniatury wyglądają idealnie jak prawdziwe budowle, widać niesamowitą dbałość o szczegóły. Jeśli nie znamy tutejszych zabytków nic nie szkodzi, przewodnik je nam przybliży. Świetne miejsce!
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
sierpień 2017
Ocena atrakcji
 
5.0
Zwiedzanie parku miniatur rozpoczęliśmy  od sklepiku z pamiątkami, który stoi między bramą a  parkingiem. Można tam znaleźć całkiem ciekawe rzeczy, w tym sporo z Czech. Obok działa bar z fastfoodami. 
Po wejściu można poszukać przewodnika i dołączyć się do grupy albo poczekać aż wyruszy kolejny, a w międzyczasie pooglądać miniatury we własnym zakresie, co też zrobiliśmy. 
Mimo, że park znajduje się na terenie pofabrycznym to pełny jest ładnie obsadzonej zieleni i  kwiatów. Makiety wykonane są z dużym kunsztem, ilość detali jest po prostu niesamowita. Szczególnie  zachwycają wielkie  dolnośląskie zamki jak Książ, Czocha, Kliczków. Świetnie odwzorowano też jeleniogórską starówkę czy bazylikę z Krzeszowa, która jako jedyna posiada efekty audio.  Zapadła  mi też w pamięci Śnieżka, która występuje w 2 wersjach - obecnej i sprzed 1968 roku oraz maleńkie postacie ludzi przy niektórych obiektach.  Oglądając miniatury można się zdziwić ile pięknych pałaców i innych zabytków jest w okolicy. Nie tylko wspaniała architektura, ale także  opowiadania  przewodniczki  zachęcają  do ich odwiedzenia. Trzeba podkreślić, że nie są to nudne teksty encyklopedyczne - dane historyczne przeplatane są z  ciekawostkami i legendami. 
Część makiet rozłożona jest pod dachem, gdzie mieści się kolejny sklepik z pamiątkami i  biżuterią srebrną, a także kawiarnia. Niestety brakuje rozrywki dla dzieci w postaci choćby jakiegoś placu zabaw.  A szkoda, bo  zainteresowanie makietami u małych dzieci systematycznie spada gdzieś po 10. i przydałoby się czymś je zająć. My oderwaliśmy się do grupy gdzieś po połowie obiektów. Pewnie skorzystalibyśmy z kawiarni, gdyby syn miał co robić, ale w takie sytuacji po samodzielnym dokończeniu zwiedzania od razu opuściliśmy obiekt. Dziwne, że dokładnie ten sam błąd popełniono w siostrzanym parku w Niechorzu... 

Park posiada darmowy parking. Całość jest rozłożona na płaskim terenie z wygodnymi alejkami, wiec przejazd z wózkiem nie stanowi żadnego problemu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Zamek Czocha
Kliczków
KOWARY - Park miniatur zabytków Dolnego Śląska
Park miniatur zabytków Dolnego Śląska
Zamek Książ

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.