Bomba atomowa

KOWARY - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze

 
5.0 (1)
  6539 1

KOWARY - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Podziemna Trasa Turystyczna "Kowarskie Kopalnie" powstała w 2011 roku na terenie jedynej miejscowej kopalni powstałej po wojnie o nazwie "Podgórze". W latach 1950-58 pozyskano stąd między 200 a 280 ton (źródła podają różne dane) czystego uranu. Było to rekordowe wydobycie w Kowarach, gdzie ogółem wydrążono ok. 80 km korytarzy. Radioaktywny pierwiastek zasilał sowiecki program atomowy, a samo wydobycie było okryte ścisłą tajemnicą i odbywało się pod przykrywką Zakładów Przemysłowych R-1. W latach 70-tych rozpoczęło tu działalność inhalatorium radonowe (jako 5. na świecie, kolejne powstało później w sąsiedniej kopalni Liczyrzepa), które zakończyło działalność w 1989 roku. Wkrótce potem sztolnie zostały porzucone i przestały być zabezpieczane. 20 lat później zajęły się nimi prywatne osoby - pasjonaci historii, którzy odwodnili i zagospodarowali sztolnię o numerze 19a i oprowadzają po niej turystów. Wciąż także penetrują zalane i niedostępne pozostałe sztolnie. Trasa ma długość 1600 metrów, a jej zwiedzanie (ok. 1 godzina) jest możliwe codziennie w godz. 10 - 17 (wskazane umówić się telefonicznie). Temperatura panująca w sztolni to 9 st.C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Minerały w kopalni
Nietoperz
Wodospadzik
Rzeka przy sztolni
Bomba atomowa

Filmy

TV Echo24 - Kierunek Dolny Śląsk - odc. 5 - Kopalnia Podgórze w Kowarach cz.1

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kopalnia Podgórze - ul. Podgórze 54, Kowary   tel. +48 538 715 100 , +48 780 161 191 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kowary (woj. Dolnośląskie) - Kowarskie Kopalnie - Kopalnia Podgórze

format D: N50.7587459°,  E15.8398385°
format DM: 50° 45.524754'N, 15° 50.39031'E 
format DMS: 50° 45' 31.49''N, 15° 50' 23.42''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Do Podgórza doszliśmy fajną leśną ścieżką z kopalni Liczyrzepa, pokonując po drodze rzekę ze sztucznym wodospadem (przeszkoda łatwa nawet dla dzieci). Trasa turystyczna w tej sztolni mocno różni się od  skomercjalizowanej Liczyrzepy. Jest po prostu naturalna, brak tu sztucznego oświetlenia, turyści idą z rozdanymi latarkami i oczywiście w kaskach. Jest ciemno, zimno, wilgotno i mokro. Mimo, że zwiedzanie jest raczej  monotonne, to względu na niesamowity klimat nie nudzi się. Duża w tym zasługa przewodnika, który jest jednocześnie badaczem i zarządcą kopalni. Jego opowieści są bardzo interesujące. 
Na trasie jest kilka punktów, gdzie zatrzymujemy się: mapy, zbiory minerałów, zardzewiałe leżaki po inhalatorium radonowym no i oczywiście ruda uranowa na ścianach. W kopalni gnieżdżą się nietoperze, mieliśmy  więc okazje je poobserwować, jest to spora gratka  dla dzieci. Poza tym na końcu są zalane korytarze i makieta bomby atomowej! 
Porównując Podgórze do Liczyrzepy to wszystkim  dorosłym w naszej grupie (4 osoby) podobało się bardziej zwiedzanie Podgórza, dzieciak jednak ze względu na pokaz laserowy  w Liczyrzepie nie  mógł się zdecydować. 
Turystów w tej kopalni jest znacznie mniej, być może ludzie nie wiedza, że obok siebie są 2 różne obiekty. Poza nami nie było nikogo, tylko parę osób weszło wcześniej i  musieliśmy poczekać 20 minut aż przewodnik skończy oprowadzanie. Otoczenie kopalni jest dosyć niezywkłe - rzeka, wodospady itp.  - więc dzieci mają co robić. 
Idąc do  Podgórza najlepiej zostawić samochód na wspólnym dla obu kopalni bezpłatnym parkingu.  Dalej prowadzi wąska drogą na prawo od głównej (ok. 300 m) i na upartego da się nią wjechać autem,  ale raczej tylko z napędem na 4 koła, bo jest bardzo duża stromizna. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
Zdjęcie
Minerały w kopalni
Wodospadzik
Nietoperz
Rzeka przy sztolni
Bomba atomowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kowary wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.