Widok z góry

KARPACZ - Kopa z wyciągiem krzesełkowym

 
5.0 (1)
  10618 1

KARPACZ - Kopa z wyciągiem krzesełkowym

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopa z wyciągiem krzesełkowym
  • Atrakcja całoroczna

Kopa to szczyt w Karkonoszach o wysokości 1377 m npm położony nad miastem Karpacz. Wyciąg krzesełkowy na Kopę o nazwie Zbyszek powstał w 1959 roku jako pierwszy w polskich Sudetach. Istnieje do dziś praktycznie w pierwotnej postaci, dlatego od lat mówi się o przekształceniu go w nowoczesną kolejkę z 4-osobowymi fotelami, ale z planów tych nic nie wynika. Długość wyciągu to 2205 m (15 minut jazdy), a różnica wzniesień 528 m. Dolna stacja znajduje się na terenie Karpacza Górnego na wysokości 795 m. W zimie jest częścią kompleksu narciarskiego Karpacz Ski Arena złożonego z 7 tras i 9 wyciągów. Kopa jest znakomitym miejscem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską i punktem wyjścia na Śnieżkę oraz do Małego Stawu ze schroniskiem Samotnia. W 2018 r. leciwy wyciąg został zastąpiony nowym firmy Bartholet. Aktualnie posiada kanapy 4-osobowe i 2 gondole dla osób niepełnosprawnych. Wyciąg jest czynny codziennie w godz. 8:30-16:30, zimą krócej. Bilet na wyciąg Karpacz Ski Arena zawiera opłatę za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wyciąg Biały Jar
Widok z jazdy na Kopę
Figura z blachy
Widok z góry

Filmy

4/8 CGD Karpacz - Kopa | Bartholet Seilbahnen | Kombibahn

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Karpacz Ski Arena - ul. Turystyczna 4, Karpacz   tel. +48 506 189 350 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Karpacz (woj. Dolnośląskie) - Kopa z wyciągiem krzesełkowym

format D: N50.7676765°,  E15.729419°
format DM: 50° 46.06059'N, 15° 43.76514'E 
format DMS: 50° 46' 03.64''N, 15° 43' 45.91''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Na wyciąg na Kopę postanowiliśmy iść piechota, bo na mapce z hotelu odległości nie wydawały się duże.  Był to jednak fałszywy obraz, bo nie uwzględniał  znacznej różnicy wysokości i w rzeczywistości z centrum Karpacza do pokonania jest całkiem spora trasa. Z dzieciakiem nie zaszlibyśmy daleko, gdyby  nie pojawiła  się niespodziewana pomoc.
Z placu w centrum ruszyliśmy  ostro pod górę ul. Mickiewicza. Kawałek dalej znajduje się skwer z fajnymi figurami zwierząt z  blachy, postój na pstryknięcie zdjęć jest tu obowiązkowy. 
Stąd niedaleko już do zapory i sztucznego wodospadu. Krajobraz miejski ustępuje teraz miejsca malowniczej przyrodzie. Za zaporą szlak biegnie wzdłuż Łomniczki - górskiego potoku z małymi kaskadami i mnóstwem kamieni w korycie. 
Po pewnym czasie wychodzimy z powrotem do jezdni z widokiem na strome wzniesienie, hotele i restauracje. Szlak biegnie  na to wzniesienie, ale tu właśnie napotkaliśmy nieoczekiwanie wsparcie  w postaci wyciągu Biały Jar znacznie skracającego turystom drogę na Kopę/Śnieżkę. Wyciąg jest nowoczesny z bardzo wygodnymi fotelami 4-osobowymi. Ładny widoczków podczas jazdy nie ma za wiele, ale postawienie go na szlaku  było rewelacyjnym pomysłem, szczególnie dla turystów z gorszą kondycją i takich jak my - z małą pociechą.  Kolejki do kasy żadnej, więc po kilkunastu minutach byliśmy na górze, skąd tylko parę minut do  kasy kolejnego wyciągu.
Tutaj już trzeba było trochę postać przy kasie, bo większość ludzi podjeżdża jednak autem. Chwile później przecieraliśmy oczy ze zdumienia patrząc jak wygląda ten wyciąg.  A składa się on z pojedynczych krzesełek, takich żelaznych przypominających stare komunistyczne huśtawki!! Nie do uwierzenia, że  w XXI wieku może takie coś funkcjonować i turyści muszą korzystać z tak niebezpiecznej a zarazem nieefektywnej kolejki. Ludzie mają problem ze wsiadaniem/wysiadaniem, dlatego obsługa musi być ze 2x liczniejsza niż normalnie - trzeba bowiem pomagać osobom starszym,  z dziećmi czy z dużym bagażem. 
Jakość krzesełek nie wpływa jednak aż tak bardzo na radość z dosyć długiej jazdy i oglądania wspaniałych karkonoskich widoków. Szybko odczuliśmy spadek temperatury, trzeba być przygotowanym na znaczne różnice podczas całej wyprawy. Na górze panorama Karpacza i rozległej okolicy po prostu zapiera dech  w piersiach. Po nasyceniu wzroku możemy wstąpić  do baru lub iść szlakiem w jednym z  2 kierunków, przede wszystkim ku Śnieżce.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
wrzesień 2013
KARPACZ - Kopa z wyciągiem krzesełkowym
Wyciąg Biały Jar
Widok z jazdy na Kopę
Figura z blachy
Widok z góry

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Karpacz wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.