Fragment torfowiska

GÓRY BYSTRZYCKIE - Torfowisko pod Zieleńcem

 
4.5 (2)
  11618 1

GÓRY BYSTRZYCKIE - Torfowisko pod Zieleńcem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Torfowisko pod Zieleńcem
  • Atrakcja ekonomiczna

Torfowisko pod Zieleńcem to rezerwat przyrody o powierzchni 231 ha utworzony w 1954 roku, a niedawno objęty ochroną w ramach Europejskiej Sieci Natura 2000. Pierwotnie rezerwat utworzyli Niemcy w 1919 roku, którzy już od XVIII wieku wydobywali tu torf. Rezerwat położony jest w Górach Bystrzyckich na wysokości 760 m, ok. 4 km od centrum Dusznik Zdroju, w gminie Szczytna. Grubość torfu wynosi od 3,5 do 8,5 metra. Przypuszcza się, iż torfowisko jest reliktem epoki lodowcowej, ma więc prawie 8000 lat i wyglądem przypomina tajgę syberyjską. Rezerwat podzielony jest na 2 główne rejony: torfowisko wysokie Topielisko (część północna i środkowa) oraz torfowisko przejściowe Czarne Bagno (część południowa). Ścieżka turystyczna utworzona na początku XXI wieku prowadzi groblą przez obie części Topieliska i zawiera 10 tablic informacyjnych. W 2007 roku wybudowano wieżę widokową. Na terenie rezerwatu rośnie 100 gatunków roślin, w tym trzy odmiany rosiczki i wełnianka. Żyją tu m.in. jelenie, czarne bociany, jaszczurki zwinki, cietrzewie, głuszce, żmije.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok z wieży
Początek szlaku pieszego
Widok na torfowisko środkowe z pomostu
Fragment torfowiska
Malownicza rzeczka z rdzawą wodą

Filmy

Zieloni w podróży - Chodzenie po bagnach wciąga | Torfowisko pod Zieleńcem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Góry Bystrzyckie (woj. Dolnośląskie) - Torfowisko pod Zieleńcem

format D: N50.3483085°,  E16.408596°
format DM: 50° 20.89851'N, 16° 24.51576'E 
format DMS: 50° 20' 53.91''N, 16° 24' 30.95''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Rezerwat przyjemny, ale mały i UWAGA - nie ma już wieży widokowej!
Ścieżka mało wymagająca, więc dobra dla rodzin z dziećmi. W weekendy trudno o miejsce parkingowe.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12 lat
Data pobytu
sieprień 2022
M
Ocena atrakcji
 
5.0
Torfowisko pod Zieleńcem to jedna z tych mniej znanych i słabo promowanych atrakcji turystycznych, które koniecznie trzeba zobaczyć. Położone jest między Dusznikami Zdrój a Zieleńcem i z obu tych miejsc można łatwo trafić wg drogowskazów. Samochód zostawia się przy drodze w lesie przy tablicy informacyjnej, a dalej udajemy się szlakiem pod górę. 
Do wyboru jest droga rowerowa i piesza. My poszliśmy pieszą. Początkowo jest ostra wspinaczka przez ładny las, ale niezbyt trudna - nasz 3-latek dał radę.  Potem jest już łatwiej, idzie się lasem, ale przez ten pierwszy odcinek rodzice z wózkiem muszą wybrać trasę rowerową, która  jest nieco dłuższa, ale prawdopodobnie  znacznie wygodniejsza (nie sprawdziliśmy tego). Po ok. 30 minutach dotarliśmy do granicy rezerwatu. Jest tam miejsce do odpoczynku z ławą i  stołem, ale otoczenie nie zmienia się, nadal zwykły las.  Kawałek dalej znajduje się wreszcie coś niezwykłego - ścieżka w lewo po drewnianym pomoście. Idąc po nim można już dostrzec podmokłe bagienne tereny. Po chwili docieramy do wysokiej drewnianej wieży obserwacyjnej na północną część torfowiska zwaną Topielisko. Na górze oczekiwaliśmy nie lada widoków, ale się rozczarowaliśmy. Nie wiem czemu wieżę wybudowano akurat w tym miejscu, bo widać tylko czubki niskich drzew  i mały kawałek gór w oddali. Nie jest to co prawda zwykły las, ale trzeba sporo wyobraźni aby zobaczyć w nim krajobraz tajgi syberyjskiej. Może przy lepszej pogodzie prezentuje się ciekawiej, my mieliśmy akurat moment szarówki i całkowitego zachmurzenia... 
Na pewno torfowisko o wiele atrakcyjniej  wygląda  z dołu. Po powrocie na główny szlak zaczynają się najciekawsze widoki.  Widać mocno  podmokłe tereny i specyficzną roślinność. Wchodzimy na teren dzikiej i  nietkniętej cywilizacją przyrody. Przy szlaku ładnie wije się jakiś strumyk z dziwną czerwoną wodą, przy którym  syn miał trochę rozrywki. Po kilkuset metrach dochodzimy do drewnianego pomostu, który wprowadza nas w głąb  torfowiska, a dokładniej część środkową Topieliska. Trasa jest całkiem długa i bardzo ciekawa, wzbogacona o tablice informacyjne. Tutaj pomysł i realizacja są wzorowe.   Po wyjściu z powrotem na główny szlak, znajdziemy się na drugim końcu rezerwatu i można już zawracać. 
Mimo występowania w rezerwacie rzadkiego ptactwa i różnych zwierząt,   nie udało nam się nigdzie zauważyć żadnego zwierzaka, nawet zwykłej żaby, co jest dosyć dziwne.  Nie napotkaliśmy też na szlaku ani jednego turysty...
Cała wycieczka po rezerwacie Torfowisko pod Zieleńcem bez dłuższych przystanków powinna zająć ok. 2  godzin.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
miejsce z niezwykłą przyrodą
ścieżki ciekawie poprowadzone
droga przejezdna dla rowerów i wózków
- Wady
widok z wieży rozczarowujący
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Zdjęcie
Widok z wieży
Początek szlaku pieszego
Widok na torfowisko środkowe z pomostu
Fragment torfowiska
Malownicza rzeczka z rdzawą wodą

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Bystrzyckie w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Bystrzyckie wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.