W labiryncie skalnym

GÓRY STOŁOWE - Błędne Skały

 
6.0 (2)
Hot   19924 1

GÓRY STOŁOWE - Błędne Skały

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Błędne Skały
  • Miejsce na medal 2011

Błędne Skały (pierwotna niemiecka nazwa Dzikie Doły) to rezerwat krajobrazowy w Górach Stołowych położony między Kudową-Zdrój a Karłowem. Zajmuje obszar 21 ha na wysokości 853 m. Tworzy go labirynt skał o wysokości do 11 m. Pomiędzy nimi przebiega szlak turystyczny o długości ok. 1 km. Skały powstały na skutek działania sił przyrody, wiatru, lodu, śniegu i deszczu. Malownicze plenery w Błędnych Skałach wykorzystano w filmie "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian". Wg legendy w Błędne Skały stworzył Duch Gór - Liczyrzepa. Dotarcie do rezerwatu możliwe jest pieszo oraz autem (limitowane). Wjazdy są cykliczne w godz 8:00-18:00 (VI-VII), w inne miesiące krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kładka pośród mokradeł
Widok z urwiska w drodze powrotnej
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Tu przejścia nie ma
Przykład wąskiego przejścia
W labiryncie skalnym

Filmy

tvdron - Błędne Skały 2015

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Punkt IT - ul. Zdrojowa 44, Kudowa Zdrój   tel. +48 74 866 13 87 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Góry Stołowe (woj. Dolnośląskie) - Błędne Skały

format D: N50.4790289°,  E16.287961°
format DM: 50° 28.741734'N, 16° 17.27766'E 
format DMS: 50° 28' 44.50''N, 16° 17' 16.66''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
miejsce wprost bajeczne, ale radzę wybierać  termin poza wakacyjny, aby uniknąć zatorów na drodze dojazdowej. dzieciaki faktycznie mają wyjątkową frajdę  w labiryncie skał. po deszczu lepiej założyć im kalosze, bo jest błoto i stoją kałuże. 
kiedyś na pewno podejmiemy wyzwanie wejścia na piechotę
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8, 10 lat
Data pobytu
2014
Zdjęcie
Zdjęcie
Zdjęcie
Ocena atrakcji
 
6.0
Wiele słyszałem i czytałem o urodzie Błędnych Skał, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania. W tym przypadku opisy w książkach i Internecie nie są  przekoloryzowane -  Błędne Skały robią ogromne wrażenie, szczególnie gdy ktoś (tak jak ja)  uwielbia skalne krajobrazy. 
Przygoda rozpoczyna się  na parkingu, gdzie można coś zjeść lub wspomóc zwalniającą chińską gospodarkę. Za bramą wszystko wygląda niepozornie. Widzimy nieduże skałki i Liczyrzepę - przebierańca w typie jaskiniowca, zarywającego starsze turystyki, aby za piątaka zrobiły sobie z nim fotkę. Dalej jest taras widokowy, trochę już zarastający wysokimi drzewami i pierwsza ciekawostka - dziki ptak przylatujący do ludzi i jedzący z ręki. Następnie wchodzimy już do labiryntu i rozpoczyna się ok. 40-minutowa wędrówka między skałami. Niektóre mają własne nazwy (opisane na tabliczkach i bilecie z planem) np. Okręt, Kurza Stopa. Trasa jest dokładnie oznakowana, więc nie można się zgubić.  Teren jest podmokły więc często idzie się po deskach. Są miejsca tak wąskie, że ludzie z większa tuszą mogą mieć problemy z przejściem,  z tego też powodu nie warto zabierać dużego plecaka. Szlak jest jednokierunkowy, ale są szerokie miejsca, gdzie można przeczekać aż tłum przejdzie i wrócić do wcześniejszych lokalizacji.
Kluczenie między skałami jest naprawdę wspaniałym przeżyciem. Dla mnie to zdecydowanie najciekawsze miejsce Gór Stołowych. Trudno mi powiedzieć jak odebrał labirynt nasz 3-letni syn, bo już na początku trasy rozłączyliśmy się z żoną. Podobno biegał jak szalony między skałami i sprawiało mu to wyjątkową frajdę, mniejszą żonie, która musiała ścigać go przeciskając się między ludźmi  w wąskich przejściach. Na końcu labiryntu jest miejsce na odpoczynek i zrobienie sobie zdjęcia po wspięciu się na całkiem wysokie skałki. Potem czeka nas ok. półkilometrowy powrót ścieżką prowadzącą na zewnątrz wzdłuż labiryntu. Już na początku warto zejść ze ścieżki w prawo, między drzewa. Po dojściu do urwiska, zobaczymy piękną panoramę okolicy ze Szczelińcem. Dalej do wyjścia prowadzi trochę uciążliwa kamienista dróżka. Gdy urwisko zbliży się do niej, mamy kolejny punkt widokowy, ale trzeba wspiąć się na wielki głaz, co nie jest wcale bezpieczne.
Podsumowując, dotąd nie sądziłem, że Polska posiada taką atrakcję przyrodniczą!
Dojazd do Błędnych Skał jest płatny i prowadzi z głównej drogi, 5 km za Karłowem,  wahadłowo co godzinę od 9 do 18 przez 15 minut  (wyjazd podobnie, tyle że od 9.30). Droga pnie się ostro w górę przez 3,5 km i z tego widać zza szyby nie jest zbyt  ciekawa - sam las. Piechotą czy rowerem (tylko zawodowcy) można jednak zaoszczędzić 10 zł. Na górze jest parking, o wiele za mały, ale  jakoś można się  pomieścić. Dobrze, że są porządkowi, którzy czuwają aby nie doszło do stłuczki. Tutaj czeka nas kolejna opłata za wejście do rezerwatu - 5 zł  (2,5 za dziecko). 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
wspaniałe widoki
niezwykła atmosfera kluczenia w labiryncie
wyjątkowa atrakcja przyrodnicza
- Wady
w sezonie muszą tu być tłumy i kolejka na wjeździe
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Zdjęcie
Kładka pośród mokradeł
Widok z urwiska w drodze powrotnej
Tu przejścia nie ma
Przykład wąskiego przejścia
W labiryncie skalnym

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.