Brama zamkowa

SZCZYTNA - Miasto

 
5.3 (2)
  12418 1

SZCZYTNA - Miasto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Szczytna to miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Posiada ponad 5 tys. mieszkańców. Położone jest u podnóża Gór Stołowych, nad rzeką Bystrzyca Dusznicka. Początki Szczytnej sięgają XIV wieku, gdy miejscowość była częścią państewka homolskiego. Potem wchodziła w skład hrabstwa kłodzkiego i Rzeszy Niemieckiej. Od 1945 r. w Polsce. Główna atrakcja - neogotycki zamek na górze Szczytnik powstał w latach 1832-38 z inicjatywy Karola Leopolda von Hochberga. Wcześniej to obronne miejsce było wykorzystane pod pruski fort. Większa część pałacu była siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej "Zamek", dlatego nie można było go zwiedzać. W 2020 roku zmienił on jednak właściciela i turyści mają już możliwość zwiedzania z przewodnikiem oraz skorzystania z restauracji i kawiarni.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Plac zabaw i deskorolkowy
Fontanna chodnikowa
Plac zabaw
Taras widokowy przy zamku
Widok z góry
Brama zamkowa

Filmy

Fly More Pro - Zamek Leśna Skała | Szczytna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Gminne Centrum Informacji i Promocji - ul. Wolności 1, Szczytna  
Współrzędne geograficzne*:
Szczytna (woj. Dolnośląskie) - Miasto

format D: N50.41339°,  E16.44742°
format DM: 50° 24.8034'N, 16° 26.8452'E 
format DMS: 50° 24' 48.20''N, 16° 26' 50.71''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.3(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Warto zatrzymać się na chwile. Punkt widokowy przy zamku super, a na dole niezła restauracja

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 i 12 lat
Data pobytu
lato 2021
M
Ocena atrakcji
 
5.0
Po wjechaniu do Szczytnej rzuca się w oczy zalesiona góra i fragment budowli na szczycie wystający jeszcze ponad wierzchołkami drzew. Jest to Szczytnik, na którym w XIX wieku wzniesiono pałac zwany Zamkiem Leśna, mocno stylizowany na budowlę obronną. Dostać się do niego można pieszo szlakiem lub autem po asfaltowej drodze. My wjechaliśmy autem, ale sam szedłem tym szlakiem jakieś 10 lat temu i pamiętam, że ciekawy odcinek jest tylko pod koniec, gdy pojawiają się skałki. Kamienny pałac niczym zamek posiada wieże, bramę, fosę (z ładnym ogródkiem), most zwodzony i mury obronne z punktami widokowymi, które niestety z powodu wyrośniętych drzew nie spełniają już swojej roli. 
Mimo to budowla, w której mieści sie Dom Opieki Społecznej zrobiła na mnie przygnębiające wrażenie. Mogłaby to być spora atrakcja, ale w tej chwili turysta może tylko przejść się wzdłuż muru za ciekawą bramę i zobaczyć kaplicę pałacową, która nawet w najmniejszym stopniu nie jest interesująca.  Przy okazji widać pękające i sypiące się elewacje. Sytuację ratuje platforma widokowa, utworzona na Orlich Skałach  przed pałacem. Widok jest niesamowity, obejmuje 3 pasma górskie: Góry Stołowe, Bystrzyckie  i Orlickie. Zarówno obecne zdjęcia jak i sprzed 10 laty mam w większości pod słońce, więc chyba najlepiej pojawić się tu przed południem. Obok drogi dojazdowej znajduje się gościniec  misyjny, gdzie można napić się kawy lub herbaty i pooglądać eksponaty przywiezione przez misjonarzy. 
Z platformy widokowej wypatrzyliśmy też atrakcję dla naszego dziecka - wielki, kolorowy plac zabaw.  Znajduje się on po prawej stronie drogi, gdy wjeżdżamy do Szczytnej krajówką z Kłodzka. Jest tam boisko, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa  i plac dla deskorolkowców. Uwaga, wszystko nowe i  oświetlone nawet w  nocy, naszego 3-latka udało się stamtąd wziąć dopiero po kilku godzinach - głodem! Naprawdę tak fajnego placu zabaw dotychczas nie widziałem.
Kolejne miejsce do zabawy to centrum miasteczka, gdzie umieszczono kolorową fontannę chodnikową. To coraz częściej spotykany element polskich miejscowości, który  sprawia dzieciom wiele radości w upalne dni.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
super plac zabaw dla dzieci
wspaniały punkt widokowy na Szczytniku
fontanna chodnikowa
- Wady
Zamek Leśna jest znikomą atrakcją turystyczną
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Fontanna chodnikowa
Plac zabaw i deskorolkowy
Plac zabaw
Taras widokowy przy zamku
Widok z góry
Brama zamkowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczytna w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szczytna wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.