Kuźnia w skansenie

KUDOWA-ZDRÓJ - Skansen w Pstrążnej

 
5.5 (2)
  10656 2

KUDOWA-ZDRÓJ - Skansen w Pstrążnej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skansen w Pstrążnej
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna

Skansen, którego oficjalna nazwa brzmi Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Pstrążnej, Oddział Muzeum Okręgowego w Wałbrzychu zostało założone w 1984 roku. Pstrążna to obecnie dzielnica miasta Kudowa - Zdrój, ale niegdyś samodzielna wieś. Położona jest w zachodniej części Gór Stołowych, na wysokości 560 m n.p.m. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od słowa pstruh (pstrąg). Do dziś jest tu kilka łowisk i smażalni ryb. Zadaniem skansenu jest ratowanie i ochrona tradycyjnej kultury ludowej ze szczególnym uwzględnieniem drewnianej architektury wiejskiej. Skansen otwarty jest codziennie, poza poniedziałkiem w godz. 10-18, po sezonie krócej.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Karkonosze - widok spod wiatraka
Smażalnia ryb niedaleko skansenu
Zabytkowy wózek dziecięcy
Zdjęcie
Kuźnia w skansenie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen w Pstrążnej - Pstrążna 14, Kudowa Zdrój   tel. +48 74 866 28 43 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kudowa-Zdrój (woj. Dolnośląskie) - Skansen w Pstrążnej

format D: N50.4754239°   E16.259079°
format DM: 50° 28.525434'N 16° 15.54474'E 
format D M S:   50° 28' 31.53''N   16° 15' 32.68''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Mały, ale wyróżniający się skansen.
Duży plus za możliwość wejścia do prawie wszystkich obiektów, nie ma oglądania przez szybę, albo drzwi jak gdzie indziej.
Można poczuć klimat dawnych czasów. I jest coś specjalnie dla dzieci np. domek Baby Jagi.
Również polecam pyszny chleb ze smalcem.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
12 lat
Data pobytu
sieprień 2022
M
Ocena atrakcji
 
5.0
Jadąc w  stronę Czermnej i Kaplicy Czaszek tą samą drogą  dojedziemy do Pstrążnej. Jest to dzielnica znacznie oddalona  i wyżej położona od centrum zdroju.  Znajduje się tu prawdziwy skansen (nie mylić z mizernym Szlakiem Ginących Zawodów!). Nosi on nazwę Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego  i wyróżnia się ładnym położeniem pośród gór oraz niezwykle miłą obsługą. 
Na wstępie każdy turysta może poczęstować się prawdziwym wiejskim chlebem i smalcem. Potem zwiedza się kuźnię, zajazd, kilka chat, wiatrak itp. Całość jest rozłożona na stoku stromej góry, więc trzeba się trochę powspinać. Wiele narzędzi w budynkach jest podpisanych, co jest wyjątkiem w skansenach, a z wiatraka widać odległe pasma Karkonoszy. Szkoda tylko że szybki są takie brudne, a nie można ich otworzyć.  
W skansenie odbywa się wiele imprez a regularnie (w co drugą sobotę lub  niedzielę) ma miejsce pokaz pieczenia chleba tradycyjnym sposobem, połączony z degustacją. Warto sprawdzić terminy i przyjechać w czasie takiego pokazu lub jakiejś innej imprezy. Podsumowując, byłem już w wielu znacznie bardziej rozbudowanych skansenach, ale ten dzięki miłej atmosferze, widokom i poczuciu,  że dba się  tu o gości wyróżnia się spośród innych. Tym bardziej, że posiada  bezpłatny parking a kawałek dalej można się posilić pyszną rybką.
Do smażalni trzeba iść dalej główną drogą, mijając tajemniczą kapliczkę należącą jeszcze do skansenu. Można tam nie tylko zjeść pstrąga lub karpia, ale także go samemu złowić. Poniżej stolików są utworzone dwa małe stawy pełne wielkich ryb i przygotowane wędki. Mi co prawda takie łowienie niezbyt się podoba, ale wydaje się, że to ulubiony sport Czechów, którzy  masowo tu przyjeżdżają i łowią. Dzieci także powinny być bardzo zainteresowane oglądaniem ich wyczynów, co pomaga przetrwać dosyć długi czas oczekiwania na przygotowanie pysznej ryby - smakowała mi bardziej  niż w smażalni w centrum Kudowy. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed wielu lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Położenie w górach
Można się posilić pyszną rybą
- Wady
Za trudna trasa, aby dojechać rowerem mając dziecko z tyłu (przynajmniej dla mnie)
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
wrzesień 2011
Zdjęcie
Karkonosze - widok spod wiatraka
Smażalnia ryb niedaleko skansenu
Zabytkowy wózek dziecięcy
Zdjęcie
Kuźnia w skansenie

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.