Staw parkowy

KUDOWA-ZDRÓJ - Centrum miasta zdrojowego

 
2.5 (2)
Hot   17323 1

Park przy pijalni

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Centrum miasta zdrojowego
  • Atrakcja całoroczna

Kudowa - Zdrój (niem. Bad Kudowa, czes. Lázně Kudova) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Historycznie miasto należało do hrabstwa kłodzkiego i nawet po II wojnie św. toczył się o nie spór z Czechosłowacją. Według danych z 2009 r. miasto liczyło 10159 mieszkańców. Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości 370 - 420 m npm. nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję wpada do Łaby. Rozłożenie Kudowy na południowych stokach powoduje, że jej klimat jest łagodniejszy od sąsiednich miejscowości z Kotliny Kłodzkiej, od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota. Kudowa Zdrój posiada trzy wody źródlane, dwie z nich (Marchlewski i Śniadecki) są dostępne w pijalni za 1,50 zł. Darmowa jest woda ze Źródła Stanisława Moniuszki na terenie parku zdrojowego. Pierwsze źródła lecznicze odkryto tu już na początku XVII wieku, a pierwsze urządzenie kąpielowe wybudowano w 1636 r. Park zdrojowy utworzono  u podnóża Góry Parkowej w XVIII stuleciu na wzór ogrodów angielskich. Częścią parku jest Ogród muzyczny z metalowymi atrapami instrumentów muzycznych. W 2022 roku w parku zdrojowym otwarto pierwszą na ziemi kłodzkiej tężnię solankową. Ma ona 6,5 m wysokości, 13,5 m długości. Zbudowana jest  drewna modrzewiowego i tarniny. Dostęp bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Sanatoriów Zameczek w Parku Zdrojowym
Pijalnia
Plac zabaw w parku
Ogród muzyczny
Smażalnia
Staw parkowy
Staw parkowy
Malowniczy staw
Urządzenie do zabawy dla dzieci na końcu stawu
Tężnia solankowa
Zbliżenie na tężnię
Źródło Stanisława Moniuszki  w parku

Filmy

Kudowa Zdrój "Lot nad parkiem"

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Punkt Informacji Turystycznej - ul. Zdrojowa 44, Kudowa Zdrój   tel. +48 74 866 13 87 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kudowa-Zdrój (woj. Dolnośląskie) - Centrum miasta zdrojowego

format D: N50.4434584°,  E16.2409258°
format DM: 50° 26.607504'N, 16° 14.455548'E 
format DMS: 50° 26' 36.45''N, 16° 14' 27.33''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
2.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
1.0
DZIEŃ DOBRY,
Po spędzeniu sylwestra w Kudowie, niestety nie mogę polecić tej miejscowości. Miejscowość szara, z mizernym zapleczem gastronomicznym i w razie potrzeby - zdrowotnym. Odmówiono mi wizyty u lekarza, a w rejestracji powiedziano, że tylko w wypadku zagrożenia życia, i to właśnie ta pani decydowała o moim stanie zdrowia.
Kawiarnia Sissi w zdroju - to co państwo widzicie w karcie menu, to co zamówicie a to co zostanie podane, jest zupełnie inne. W wypadku reklamacji, ja zostałem obrażony przez młodego kelnera, dnia 30/12/2012 jeśli pamiętam około godziny 11, a po mojej reklamacji u pana w kontuarze, możecie państwo usłyszeć nieco więcej na wasz temat. Niestety nie są to rzeczy miłe, i aby cokolwiek reklamować musicie  posiadać dużo siły fizycznej i donośny głos.
Poza tym zamieszcza się informacje nieprawdziwe odnośnie spektakli, zapowiadany występ chórów z Czech i Kudowy nie odbył się,  dlaczego? Nikt nie wie, i nikt nie powiedział. Drzwi teatru  zdrojowego były szczelnie zamknięte, wszak zima, a karteczki informacyjnej brak.
Baza noclegowa - zatrzymaliśmy się w ośrodku "Paria" - tam natomiast warto być, spokojnie, miło, i o ile nie podzielałbym opinii o super bogatym śniadaniu, to muszę przyznać, że brakowało bardzo niewiele, i tylko kaprys sprawia, że na przykład brak kawy normalnej - do dyspozycji tylko rozpuszczalna.
Nie lubię również kiedy muszę płacić za pobyt w dniu przybycia, ale myślę że ten niemiły brak zaufania wynika z turystów mniej może solidnych, albo zapominalskich...

Moim zdaniem, jeśli pobyt w Kotlinie Kłodzkiej, to z pewnością Polanica. Kudowy będę unikał.

pozdrawiam
janusz mirosław

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
- ośrodek Paria
- Wady
- wygląd miasta
- obsługa w gastronomii
- opieka zdrowotna w nagłym przypadku
- gastronomia generalnie
- informacja turystyczna
Data pobytu
27/12/2012 do 02/01/2013
Ocena atrakcji
 
4.0
Kudowa-Zdrój to kurort położony przy samej granicy z Czechami, stąd w niektórych miejscach możemy spotkać więcej Czechów niż Polaków.  Miasteczko pozornie jest niewielkie, ale w wyniku przyłączania do niego sąsiednich wsi, posiada aż 7 dzielnic, czasem mocno oddalonych od siebie, stąd w tym wpisie omawiam tylko centrum Kudowy.

A stanowi go oczywiście  ładny park zdrojowy, w którym  jak dla mnie brakuje górskiego potoku. Płynie tam na uboczu jakiś strumyk, ale ledwie można go zauważyć. Są za to  palmy, sceny koncertowe, szachownica oraz na końcu duże jezioro z rybami i kaczkami, które można karmić. Niestety woda obrzydliwie brudna od ptasich piór i odchodów. Plusem placu przy pijalni jest otoczenie ładną architekturą z Sanatorium Zameczek na czele. W głębi parku znajduje się źródło z darmową wodą leczniczą Moniuszko, ale jest ona niefiltrowana i trudna do przełknięcia. W parku zdrojowym stoją też interesujące figury instrumentów muzycznych jak skrzypce, fortepian, harfa. Są pięknie wykonane i tworzą dobre miejsca do pamiątkowych zdjęć.
Nocując w Kudowie i pobliskiej Polanicy zauważyliśmy zasadniczą różnicę między oboma zdrojami - w Kudowie po zmroku pojawia się zmora wielu dolnośląskich miast  - pijanych dresiarzy na ulicach. Widok ich tępych łysych facjat, nie mówiąc o krzykach i wyzwiskach, które rzucają między sobą, może obrzydzić nawet najmilszy wieczór. 

Kudowa  Zdrój wyróżnia się jednak spośród  okolicznych kurortów bardzo dużą liczbą atrakcji  do zwiedzania, zabawy jak i  sportowych. Odwiedziliśmy te najważniejsze, pomijając m.in. park linowy i dwa parki rozrywki, po uprzednim sprawdzeniu, że dla 3-latka nie ma tam nic ciekawego. 

Pierwsza atrakcja to Muzeum Zabawek, które znajduje się w samym centrum miasta. Prezentuje zaskakująco wysoki poziom. Bardzo duża i ciekawa kolekcja zabawek. Kolejna to Muzeum Żaby mieszczące się  przy ul. Słonecznej 31 (kilkaset metrów w bok od ul. Zdrojowej). Niestety, próbuje się tam dostać drugi raz w ciągu ostatnich lat i nigdy mi się nie udaje. Za pierwszy razem było z zapomnianego już przeze mnie  powodu zamknięte, a tym razem wisiała kartka, że muzeum czynne tylko w dni powszednie i to do godz. 15!! Widać, że lekceważą turystów całkowicie. 

W parku, kawałek od pijalni jest fajny ogrodzony plac zabaw, nasz dzieciak musiał odwiedzać go kilka razy  dziennie.  Niestety włodarze miasta nie byli na tyle bystrzy, aby umieścić go bliżej - w okolicy kilku kafejek, tak aby rodzice mogli sobie spocząć np. popijając kawę.

Obok  parku zdrojowego funkcjonuje Aquapark Wodny Świat. Taka nazwa jest sporym nadużyciem, to po prostu zwykły basen, ale ma dobre usytuowanie, duży darmowy parking i w razie niepogody jest co robić.

Idąc z basenu za główną drogą w kierunku przeciwnym do centrum Kudowy dojdziemy do smażalni ryb z możliwością samodzielnego łowienia. Smażalnia zajmuje duży teren i ma sporo stolików, dodatkowo piaskownicę z jakimiś zabawkami, więc przyjście tu na obiad z dzieckiem to bardzo dobry pomysł. Podawane są karpie, pstrągi i jesiotry.

W Kudowie Zdroju jest jedna wypożyczalnia rowerów (w 2011 r. posiadała tylko 1 rower z fotelikiem dziecięcym), więc wszystkie rozsiane na dość dużym obszarze atrakcje można odwiedzić na dwóch kółkach. Problemem może być tylko skansen w Pstrążnej (patrz osobny wpis), ponieważ  droga do niego pnie się cały czas pod górę, a miejscami jest bardzo stromo.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Plac zabaw w parku
Wiele różnych atrakcji dla dzieci, szczególnie tych większych
Quasi aquapark dobry na niepogodę
- Wady
Park zdrojowy bez widocznego i słyszalnego potoku
Żule na ulicach
Brudny staw zdrojowy
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
początek września 2011
Park przy pijalni
Sanatoriów Zameczek w Parku Zdrojowym
Pijalnia
Plac zabaw w parku
Ogród muzyczny
Smażalnia
Staw parkowy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.