Widoki z wyciągu

DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Centrum sportów zimowych latem

 
5.0 (1)
  8046 2

DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Centrum sportów zimowych latem

Zieleniec (niem. Grunwald) – wieś na wysokości 800-960 m n.p.m, obecnie włączona do Dusznik-Zdroju. Wcześniej uważany był za najwyżej położoną wieś w Sudetach. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny w Polsce), zbliżony do alpejskiego. Duża ilość opadów w zimie sprawia, że śnieg leży tu blisko 150 dni w roku. Zieleniec jest więc popularnym ośrodkiem narciarskim, znajduje się tu blisko 30 wyciągów. Trasy zjazdowe Zieleńca są bardzo zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych do bardzo trudnych. Latem miejscowość jest dobrą bazą wypadową w Góry Orlickie i Góry Bystrzyckie. Działa tu całoroczna kolej krzesełkowa  Gryglówka, a od 2015 roku również kanapowo–gondolowa Nartorama Skyway Express.  W Zieleńcu funkcjonują schroniska PTTK "Orlica" oraz schronisko PTSM. Poza sezonem zimowym wyciągi regularnie są czynne tylko w wakacje  w godz. 10.00 - 19.00, w inne miesiące różnie, a zimą w godz. 9:00-22:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zieleniec widziany z wyciągu
Widok z parkingu przed Zieleńcem
Orlickie Hory
Żółty szlak po czeskiej stronie
Potok przy żóltym szlaku
Słupek graniczny
Widoki z wyciągu

Filmy

Dusznik-Zdrój - Zieleniec - Kolej Gryglówka latem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Centrum Sportowe Zieleniec - Duszniki Zdrój   tel. +48 691 957 749 (Gryglówka), +48 74 866 04 10 (Nartorama) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Duszniki Zdrój-Zieleniec (woj. Dolnośląskie) - Centrum sportów zimowych latem

format D: N50.3358604°,  E16.3860011°
format DM: 50° 20.151624'N, 16° 23.160066'E 
format DMS: 50° 20' 09.10''N, 16° 23' 09.60''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Latem mogliśmy w Zieleńcu skorzystać z jednego wyciągu krzesełkowego - Gryglówki. Był on włączany codziennie o pełnych godzinach przez niecałe 10 minut. Po sezonie tylko w weekendy i święta. Na górze nie ma nic, poza ładnym widokiem. Szlakiem czerwonym  biegnącym dokładnie po linii granicznej Czech i Polski można jednak dojść do czeskiego schroniska  Masarykova Chata (10 min) w Górach Orlickich (Orlickie Hory). Wiele osób zostaje tam, aby napić się czeskiego piwka i wraca. Czesi przyjmują złotówki, ale nie radzę płacić, bo za zwykłe napoje zapłaciłem bardzo dużo, więc kurs musi być zbójecki. W okolicy schroniska warto się trochę pokręcić i popatrzeć z każdej strony na górskie krajobrazy. Jesteśmy na 1000 metrach, w unikalnym mikroklimacie, więc możemy się dotlenić czystym, rześkim powietrzem.  Ze schroniska można się udać na szczyty Mała i Wielka Desztna, do Serlisskiego Młyna (Serlissky Mlyn) i Serlisskiego Dołu (Serlissky dul). My zamierzaliśmy iść 2-kilometrowym szlakiem do Młyna, ale jakimś sposobem poszliśmy  żółtym szlakiem do Dołu (po czesku wąwóz?). Nie żałowaliśmy, bo trasa była super. Najpierw stok narciarski, potem ciekawy las i spokojna rzeczka, w której dziecko mogło się pochlapać, a która następnie przerodziła się w rwący górski potok z licznymi progami wodnymi i meandrami. 
Niestety idzie się cały czas w dół i powrót nie był za ciekawy. Nasz szczęśliwy, ale wymęczony 3-latek musiał być niesiony pod górę, co przypłaciłem długotrwałym bólem krzyża. Jeśli więc zdecydujecie się na Serlissky Dul  nie warto schodzić do samego końca. Gdy potok odsunie się od szlaku, a w oddali widać drogę samochodową, lepiej zawrócić. Praktycznie nic ciekawego dalej już nie ma, a na końcu szlak opada mocno w dół i ponowna wspinaczka zabiera sporo sił. 
Zieleniec administracyjnie przynależy do Dusznik Zdroju, choć obie miejscowości dzieli spora odległość. Oznaczenia na drodze, mapy czy GPS wciąż traktują go jako samodzielną wieś.  Można do niego dojechać albo lokalną drogą z Dusznik albo z drogi krajowej Kłodzko -  Kudowa. W tym drugim przypadku przed Zieleńcem po lewej stronie zobaczymy parking z rozległym punktem widokowym, na którym koniecznie trzeba się zatrzymać.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Wyciąg krzesełkowy
Piękne widoki
Wyjątkowy mikroklimat zbliżony do alpejskiego
- Wady
Wyciąg nie działa non-stop
W lecie wszystko dookoła zamknięte
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Zieleniec widziany z wyciągu
Widok z parkingu przed Zieleńcem
Orlickie Hory
Żółty szlak po czeskiej stronie
Potok przy żóltym szlaku
Słupek graniczny
Widoki z wyciągu

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Duszniki Zdrój-Zieleniec w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Duszniki Zdrój-Zieleniec wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.