Resztki po mostku przy zielonym domku

LEWIN KŁODZKI - Zalew

 
4.0 (2)
Hot   17141 2

LEWIN KŁODZKI - Zalew

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zalew
  • Atrakcja ekonomiczna

Zalew w Lewinie Kłodzkim utworzony został pod koniec lat 90-tych jako zespół trzech akwenów na rzece Klikawa (Bystra). Przeznaczony na cele rekreacyjne, w szczególności do wędkowania i pływania. Zalew nigdy jednak w pełni nie funkcjonował, a plany zagospodarowania przez gminę Lewin zostały porzucone.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pierwszy zbiornik
Namiastka plaży przy drugim zbiorniku
Połączenie 2 zbiorników
Resztki po mostku przy zielonym domku

Filmy

10. piętro - Lewin Kłodzki z drona - zalew od 67 sek.

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Zalew - ul. Lasek Miejski, Lewin Kłodzki  
Współrzędne geograficzne*:
Lewin Kłodzki (woj. Dolnośląskie) - Zalew

format D: N50.3988892°,  E16.2951708°
format DM: 50° 23.933352'N, 16° 17.710248'E 
format DMS: 50° 23' 56.00''N, 16° 17' 42.61''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
4.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Okolica faktycznie piękna, ale zalew wygląda na własność prywatną. Nie ma gdzie zaparkować, zakazy wstępu itp.

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
lipiec 2021
ZP
Ocena atrakcji
 
4.0
W ciągu kilkunastu ostatnich lat przejeżdżałem przez Lewin Kłodzki kilka razy. Zawsze kojarzył mi się ze zrujnowanym rynkiem i siedzącymi tam podejrzanymi osobnikami, plus oczywiście wielki wiadukt kolejowy. Potencjał tego miasteczka był zdecydowanie marnowany. W tym roku jednak zostałem zaskoczony dwiema nowymi dla mnie atrakcjami, które zobaczyłem na znakach i tablicach przy drodze. Wywieszenie tych informacji  uznałem za spory sukces lokalnych władz, zwiastujący przełom w ich myśleniu o zarządzaniu miasta w turystycznym regionie. Mój entuzjazm jednak szybko opadł.  
Po pierwsze powstał w Lewinie basen. Dokładnie dwa baseny, w tym brodzik, które  można sobie pooglądać zza ogrodzenia. Mogę  zrozumieć, że  końcówka sierpnia nie nadawała się w tej okolicy na kąpiele, ale już na początku września w oddalonej o 100 km Nysie w zalewie kąpało i opalało się ponad pół tysiąca ludzi. A w Lewinie było wszystko zamknięte.
Druga atrakcja to zalew, który istniał tu już dawno, ale dotychczas nie miałem  o nim pojęcia. 
Położony jest za kościołem w bardzo ładnej pagórkowatej i zalesionej okolicy. 
Zalew składa się z kilku połączonych zbiorników i na pierwszy rzut oka przypomina stawy rybne. Jednak po zejściu i przyjrzeniu się z bliska bardzo zyskuje. Krajobraz jest przeuroczy, zbiorniki posiadają wyspy i mostki prowadzące na groble. Każdy kolejny zbiornik jest położony niżej, więc na połączeniach utworzono spadki wody z przeszkodami. Nad samym brzegiem drugiego  stoi zielony domek (dawna wypożyczalnia sprzętu?), niegdyś z drewnianym mostkiem, po którym zostały tylko paliki w wodzie obsiadnięte przez kaczki.  Niedaleko od niego jest coś w rodzaju plaży czyli kawałek w miarę płaskiego trawiastego terenu z łagodnym zejściem do wody. Niestety piasku nie ma w ogóle. Dno jeziorka to mieszanina   mułu i kamyków, dobrze jest więc mieć odpowiednie buty. Nie wiem czy woda jest zdatna do kąpieli, ale chyba tak, bo nie było zakazów tylko tabliczki "kąpiel na własną odpowiedzialność". 
Niestety podobnie jak basen,  zalew  także zionął pustką, mimo pięknej pogody. Nawet wjazd na parking był zamknięty. Prawdopodobnie wraz z pierwszym zbiornikiem należy on do  właściciela baru przy zalewie, a ten był oczywiście nieczynny. Wielka szkoda, bo widać, że jest fajnie urządzony nad samą wodą, a w oddali pływały łabędzie. Trudno uwierzyć, że takie miejsce się marnuje i zamiast przeznaczyć środki na  zagospodarowanie zalewu buduje się prymitywny basen....
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Piękna okolica
Jeziorka ciekawie urządzone
W miarę czysta woda
- Wady
Brak jakiegokolwiek zaplecza, choć może bar jest czasem otwarty
Brak prawdziwej plaży
Trochę porozrzucanych śmieci, choć są kosze
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
siepień/wrzesień 2011
Zdjęcie
Pierwszy zbiornik
Namiastka plaży przy drugim zbiorniku
Połączenie 2 zbiorników
Resztki po mostku przy zielonym domku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Lewin Kłodzki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Lewin Kłodzki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.