Rzeka Bystrzyca Dusznicka na deptaku

POLANICA-ZDRÓJ - Miasto zdrojowe

 
4.3 (3)
Hot   17853 2

POLANICA-ZDRÓJ - Miasto zdrojowe

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto zdrojowe

Polanica - Zdrój (niem. nazwa urzędowa Altheide-Bad) to miasto uzdrowiskowe i gmina leżące na ziemi kłodzkiej. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry (południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych), a południowa część miasta (dzielnica Sokołówka) na zboczach Gór Bystrzyckich. Zabudowa miasta wznosi się na wysokości ok. 370–560 m n.p.m. Polanica posiada tradycje uzdrowiskowe od XIX wieku. Słynie z bardzo zdrowych szczawów wodorowo-węglanowo-wapniowych, stosowanych w kuracjach pitnych i kąpielach mineralnych przy leczeniu schorzeń kardiologicznych, gastrologicznych i narządów ruchu. Działa tu największa w Polsce rozlewnia wód mineralnych - "Staropolanka". Ponad 100-letni Park zdrojowy ma 13 hektarów powierzchni i składa się z kilku części, m.in.: centralnej, leśnej, szachowej. Rośnie w nim kilkadziesiąt egzotycznych roślin oraz działa pijalnia wód Wielka Pieniawa. Deptak spacerowy biegnie wzdłuż potoku Bystrzyca Dusznicka. Jego częścią jest Aleja Gwiazd Koszykówki z odciskami dłoni wielu wybitnych sportowców. Dla dzieci miasto oferuje m.in. tor saneczkowy "Góralka" z blisko 500 metrami zjazdu oraz powstały w 2019 roku Fun  Park, unikalny w Kotlinie Kłodzkiej, wielki plac zabaw.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Tor saneczkowy
Nad rzeczką w centrum
Kolorowa fontanna
Deptak
Rzeka Bystrzyca Dusznicka na deptaku

Filmy

AA Okiem Drona - Polanica Zdrój spojrzenie

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja Turystyczna - ul. Parkowa 15, Polanica-Zdrój   tel. +48 74 868 24 44 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Polanica-Zdrój (woj. Dolnośląskie) - Miasto zdrojowe

format D: N50.4045609°,  E16.512893°
format DM: 50° 24.273654'N, 16° 30.77358'E 
format DMS: 50° 24' 16.42''N, 16° 30' 46.41''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
4.3(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
2.0
Miejscowość jak wszystkie jej podobne w górach. Ludzie życzliwi zarówno w hotelach jak i restauracjach. Niewątpliwie zasługuje na uwagę hałas jaki generują kuranty kościelne. Trudno mówić o wypoczynku w takich warunkach. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Data pobytu
Wrzesień 2018
M
Ocena atrakcji
 
6.0
bardzo ładne miasteczko, byłem przed laty. pojeździliśmy trochę na rowerach.
pamiętam taką restaurację przy deptaku "zielony domek" albo "zielona chatka".
można tam było samemu przyrządzić sobie pizzę! dla dzieci zabawa że hej. kącik do zabawy także dobrze wyposażony, nie było w polanicy lepszego miejsca aby usiąść z młodymi. ciekawe czy jeszcze istnieje?
pokazy na fontannie też niczego sobie 

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 10 lat
Data pobytu
2010
Ocena atrakcji
 
5.0
Z 3 blisko siebie położonych kurortów nad Kotliną Kłodzką na dłuższy pobyt wybraliśmy właśnie Polanicę Zdrój. Ten najmłodszy zdrój w najmniejszym stopniu posiada sanatoryjny charakter i oprócz seniorów widać tu na ulicach sporo młodych ludzi i  dzieci, czego nie  można powiedzieć np. o Dusznikach Zdroju. 
Mimo to napicie się  kawy czy czegoś mocniejszego po godz. 22 w dzień powszedni było możliwe właściwie tylko w  jednej knajpie - Kinie Światowid, inni już sprzątali i zamykali swoje lokale. Ale taki już urok Dolnego Śląska. 
Miasto posiada bardzo ładny deptak położony nad szerokim  korytem Bystrzycy Dusznickiej, nad którą rozłożone są stylowe mostki. Woda przyjemnie szumi, dodatkowo tryska też ze ścian. Równie pięknie prezentuje się  park zdrojowy przedzielony na dwie części ulicą  Parkową.  Pierwsza jego część rozłożona jest wokół pijalni i sanatorium Wielka Pieniawa,  druga położona prostopadle to alejki spacerowe pośród kwiatów  z wielką szachownicą i placem zabaw na samym końcu. Niestety obecnie cały teren parku jest ogrodzony metalowymi barierkami, ponieważ rozpoczęły się prace remontowe.
Przy sanatorium znajduje się fontanna, którą koniecznie trzeba odwiedzić w dni weekendowe lub świąteczne o godz. 21.30. Wtedy to odbywają się niesamowite spektakle przy użyciu strumieni wody i kolorowych świateł w rytm  muzyki, głównie klasycznej. 
Największą atrakcją dla dzieci i nie tylko jest chyba jednak letni tor saneczkowy położony ok. 0.5 km od deptaka. Podobno pozwalający osiągnąć prędkość 40 km/h. Ja wyżej jednak oceniam podobny tor w Przemyślu, może krótszy ale prędkości i przeciążenia są większe.
Miasteczko można oglądnąć  z okna ciuchci na kółkach (6 i 4 zł), jest to jednak średnia atrakcja. Nasz syn mimo wielkiego podniecenia i oczekiwania na nią przez pół godziny, w końcu zasnął podczas jazdy. A jest ona długa i po kilkunastu minutach nudna. Dobrze, że przynajmniej puszczają z głośników historię miasta, jednak gdy w wagonach jadą  Niemcy najpierw musimy wysłuchać nagrania niemieckiego (wcale nie krótkiego jak zapowiada właścicielka ciuchci), co jest ewidentnym przegięciem, bo druga część przejażdżki prowadzi ruchliwymi ulicami i polskiego lektora często nie słychać. Jak widać służalczość wobec obcych  pozostała niektórym we krwi...
Poza tym w centrum Polanicy dla dzieci przygotowano trampolinę i dmuchany zamek, a dla rodziców z wózkami wytyczono specjalną trasę spacerową "Dzieciak". Nie korzystaliśmy z niej, więc nie mogę podać szczegółów. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Przyjemna atmosfera miasteczka
Ładny deptak nad rzeką
Wspaniały park zdrojowy do spacerów
- Wady
W samej Polanicy Zdroju mało atrakcji
Knajpki czynne tylko do 22, w weekendy do 23
Brak jakiegokolwiek kąpieliska
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
koniec sierpnia 2011
Zdjęcie
Tor saneczkowy
Nad rzeczką w centrum
Kolorowa fontanna
Deptak
Rzeka Bystrzyca Dusznicka na deptaku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Polanica-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Polanica-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Sprawdzone i polecane (rozwiń)