JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu

JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu

 
4.5 (1)
New   88 0

JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Time Gates - Bramy Czasu
Bilety online
Kup bilet (nowe okno)
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Tunele pod Wzgórzem Kościuszki zostały zaadaptowane do zwiedzania końcem 2018 roku. Obsługę ruchu turystycznego prowadzi firma Arado, której wydzierżawiono teren na 25 lat (zarządza też podziemnym kompleksem w Kamiennej Górze). Obiekt nazwany Time Gates - Bramy Czasu proponuje 2 trasy główne: historyczną i naukową oraz ich warianty. Na Trasę historyczną składa się 1200 metrów podziemnej ścieżki z opowieściami o historii Dolnego Śląska. Trasa naukowa obejmuje pokazy największej w Polsce cewki Tesli oraz lekcję fizyki i chemii z eksperymentami na ciekłym azocie.
Obszerne piwnice datuje się zazwyczaj na połowę XIX wieku, kiedy postawiono restaurację Felsenkeller (Skalna Piwnica). Jeden z najbardziej popularnych lokali w okolicy z rozległym widokiem na Jelenią Górę potrzebował dużo miejsca na składowanie trunków. Przypuszczalnie jednak piwnice są starsze, a ich geneza nie jest jasna. Wiadomo że Wzgórze Kościuszki było niegdyś miejscem straceń z szubienicą, a potem XVIII-wiecznym fortem. Mogły tu być podziemia związane z fortyfikacjami lub nawet zapomniana kopalnia. W czasie II wojny św. Niemcy rozbudowali piwnice do schronu przeciwlotniczego na 6 tysięcy osób. Składały się wtedy z 3 dużych hal i łącznie 4 km korytarzy. Budowa nie została dokończona. Po wojnie restaurację zlikwidowano, a podziemia służyły jako pieczarkarnia i magazyn ryb. Po 1989 r. działały tu dyskoteki, najpierw "Cosmos", potem "Underground" (do 2005 r.). Zeszpecony budynek restauracji stał się siedzibą Ligi Obrony Kraju.
Zwiedzanie podziemi w obu podstawowych wariantach trwa 40-50 minut. Temperatura wewnątrz wynosi 7 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu
Pociąg pancerny
Jedna z Bram Czasu
Podziemia
Betonowy tunel z czasów II wojny św.
Jedna z aranżacji w podziemiach
Duch Gór
Miejsce po szubienicy

Filmy

Jelenia Góra -   Time Gates - Bramy Czasu

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Time Gates - Bramy Czasu - ul. Chełmońskiego 3, Jelenia Góra   tel. +48 602 171 469 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Jelenia Góra (woj. Dolnośląskie) - Time Gates - Bramy Czasu

format D: N50.8969432° E15.7390259° 
format DM:     50°53.816592'N 15°44.341554'E 
format DMS: 50°53'49.00''N 15°44'20.49''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
Bramy Czasu znajdują się pod wzgórzem Kościuszki. Sąsiadują z Muzeum Karkonoskim. Wydawałoby się, że skoro dwie placówki kulturalne są obok siebie to dysponują porządnym parkingiem. Tak jednak nie jest, auto pozostawiliśmy więc przy ulicy, na parkingu miejskim.
Z kilku opcji zwiedzania wybraliśmy podstawową Trasę historyczną. Obiekt zwiedza się z przewodnikiem o pełnych godzinach. Nasza grupa była zdecydowanie zbyt liczna, ale korytarze i miejsca postoju na opowieści przewodnika są w miarę obszerne.
Początkowo podziemne przestrzenie robią wrażenie wielkością. Tłumaczy się to przeznaczeniem na magazyn wina i piwa przedwojennej restauracji, ale tak wysokie pomieszczenia w ogóle nie kojarzą się piwniczkami na wino.
W czasie wojny podziemia były wykorzystywane militarnie. Stąd np. aranżacja z pociągiem pancernym i fajnymi efektami audio. To najlepszy moment na całej trasie.
Potem wchodzimy do schronów poniemieckich. Wybetonowane korytarze są już typowe dla takich obiektów, ale po pewnym czasie się kończą i zaczynamy poruszać się po korytarzach przypominających kopalnię.
Termin "Bramy czasu" oznacza tu przechodzenie do inscenizacji z różnych epok, które są rozlokowane w podziemnych korytarzach. Wydaje się, że koncepcja tej atrakcji to mieszanka kilku pomysłów, które jednak nie całkiem się kleją. Przy tworzeniu głównej wizualizacji ewidentnie sugerowano się filmem i serialem "Gwiezdne Wrota" ("Star Gate"). Tamtejsze wrota znajdowały się w okrągłym pierścieniu z symbolami po bokach i kolorowym podświetleniem. W oryginale pierścień był ruchomy, tutaj tylko zmienia się kolor światła. Nie jest jednak, tak że skoro jest 5 epok to przechodzimy przez 5 bram. Bram jest, o ile dobrze pamiętam 3, w dość przypadkowych lokacjach. Gdy aranżacje są multimedialne prezentuje się to ciekawie, w innym przypadku kiepsko. Efekty audio są wykorzystywane tylko w paru miejscach. Poznajemy w ten sposób np. legendę o Duchu Gór.
Spacer korytarzami jest niby długi jak na podziemne trasy (1200 m), ale jakoś się tego nie odczuwa. Może dlatego, że wzgórze jest poprzecinane korytarzami w kratkę, więc często przechodzimy w pobliżu wcześniej odwiedzanych miejsc.
Mnie osobiście jakoś nie porwało takie krążenie i oglądanie aranżacji z luźnym związkiem z okolicą Jeleniej Góry. Na pewno mają walor edukacyjny, a opowieści przewodniczki są ciekawe, ale ogólnie atrakcję można było wykonać lepiej. W jej ocenie byliśmy w rodzinie podzieleni pół na pół. Żeńskiej połowie podobało się bardziej.
Po wyjściu z podziemi warto wejść schodkami na wzgórze Kościuszki, które zwane jest również Górą Szubieniczną. Biegnie po nim ścieżka edukacyjna, a w najbardziej oddalonym punkcie od schodów wejściowych znajduje się miejsce po miejskiej szubienicy. Kiedyś miało być widoczne z oddali i dowodzić, że w mieście egzekwowane jest prawo, więc teoretycznie powinno być dobrym punktem widokowym. Niestety, zarosło drzewami, ale teren szubienicy wciąż obwiedziony jest kamiennymi kręgiem i jest to dość unikatowe miejsce. Omawia je tablica informacyjna.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
sierpień 2024
JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu
JELENIA GÓRA - Time Gates - Bramy Czasu
Pociąg pancerny
Jedna z Bram Czasu
Podziemia
Betonowy tunel z czasów II wojny św.
Jedna z aranżacji w podziemiach
Duch Gór
Miejsce po szubienicy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Jelenia Góra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Jelenia Góra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.