Starsza kopalnia św. Leopold

KROBICA - Kopalnia św. Jan

 
5.5 (1)
  98 0

KROBICA - Kopalnia św. Jan

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia św. Jan
Aktualne ceny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Kopalnia św. Jan w Krobicy pod Świeradowem-Zdrojem pochodzi z 2. połowy XVI wieku. Wraz z innymi kopalniami w okolicy Gierczyna dostarczała cenne złoża rudy cynku. Eksploatował je m.in. możny śląski ród Schaffgotschów. W szczytowych okresie uzyskiwano tu 20 ton cyny w metalu rocznie, co było bardzo wysokim wynikiem.
Ponad 200 lat później przy sztolni św. Jan wydrążono nową - św. Leopold i wydobywano w niej rudę kobaltu. W 1816 r. zaprzestano eksploatacji. Później prowadzono kilkukrotnie badania nad reaktywacją kopalni, ale stan jej zasobów nie był zadowalający, a eksploatacja trudna ze względu na stałą obecność wody. W okresie PRL istniały plany otwarcia kopalni rud cyny "Gierczyn". Obiekt został przeznaczony na cele turystyczne w 2013 r. Początkowo prowadzony był przez gminę Mirsk, dzięki której pozyskano fundusze i wykonano geopark "Śladami dawnego górnictwa kruszców" z Kopalnią św. Jan jako podziemną częścią 8-kilometrowej ścieżki edukacyjnej. Wiele zabytkowych pozostałości tutejszych kopalni zostało wywiezionych na Górny Śląsk. Część zaginęła, a to co ocalało jest zabezpieczone przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
W 2019 r. placówkę w Krobicy przejęła prywatna osoba, będąca miejscowym przewodnikiem. Od 2023 r. operatorem kopalni została firma HAWK z Janowic Wielkich, której właściciel jest ratownikiem górskim i grotołazem. Od tego czasu pojawiły się nowe warianty zwiedzania, jak np. zwiedzanie wieczorne z lampionami czy nocne w style escape rooma (w wybrane dni).
Aktualnie trasa turystyczna "Kopalnia św. Jana" liczy 350 metrów, a najgłębszy punkt znajduje się na 26 metrach. Temperatura wewnątrz wynosi 7 st. C. Otwarta jest dla turystów codziennie przez cały rok w sezonie (V-X) godz. 10.00 - 17.00 (ostatnie wejście), poza sezonem do 16:00. Grupy z przewodnikiem wyruszają o pełnych godzinach, a w weekendy (pt.-ndz.) co pół godziny. Czas zwiedzania wynosi ok. 50-60 minut. Parking darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na teren kopalni z góry
Wejście do kopalni
Sztolnia św. Leopold
Korytarz z urządzeniem odnotowującym ruchy ścian
Prezentacja przez przewodnika
Dwie odnogi w sztolni św. Jan
Starsza kopalnia św. Leopold
Wyjście z kopalni

Filmy

Krobica - Kopalnia św. Jan

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia św. Jan - Krobica 90   tel. +48 451 523 200 kliknij numer, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Krobica (woj. Dolnośląskie) - Kopalnia św. Jan

format D: N50.9302705° E15.3681803° 
format DM:     50°55.81623'N 15°22.090818'E 
format DMS: 50°55'48.97''N 15°22'05.45''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie
Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
Jest to jedna z nielicznych atrakcji w okolicy Świeradowa-Zdroju na złą pogodę. Wybraliśmy się w czasie nadchodzących opadów, ale na ten sam pomysł wpadło wielu innych turystów i tłok był spory. Placówka nie jest do końca przygotowana na taką ewentualność - parking jest za mały.
Choć to jedna z najstarszych kopalni w Polsce, została dawno temu zasypana i skazana na zapomnienie. Na szczęście w XXI wieku postanowiono ją zrewitalizować i obecnie stanowi element geoparku. Teren wokoło jest ładnie uporządkowany i zadbany. W czasie oczekiwania na wejście można poczytać tablice informacyjne, a także pograć w szachy plenerowe. Ekipa stawiała już chyba jakąś kolejną grę.
My nie czkaliśmy długo, bo mimo ogromnej liczby chętnych kasa sprzedawała bilety na nieodległe terminy. Obawialiśmy się, jak będzie wyglądać zwiedzanie w takim tłumie, jednak niepotrzebnie. Nasza grupa została podzielona na 3 i wpuszczano turystów co kilkanaście minut z innym przewodnikiem. Wchodzący jako ostatni mogli posłuchać więcej szczegółów na temat kopalni. Bardzo rozsądnie rozwiązano więc problem zatłoczenia. W tym miejscu jednak nie ma innego wyjścia, bo korytarze kopalni są tak wąskie, że grupa ponad 15 osób spowoduje rozstawienie turystów na zbyt długim odcinku. W korytarzach często mieści się bowiem tylko 1 człowiek.
W środku nie ma żadnych aranżacji, a jedyna mała ekspozycja znajduje się w salce przed wejściem do sztolni. Są tu minerały i narzędzia górnicze. Działanie jednej z nich - lampa ługowej jest prezentowane przez przewodnika. Na trasie przewodnik zwraca uwagę na pierwotne zabezpieczenia korytarzy, ślady pozyskiwanych kruszców i malutkie miejsca pracy dawnych górników (pracowali często w pozycji leżącej albo kucając).
Podłożem sztolni płynie woda, dlatego idziemy po ułożonych deskach, ale realizm dawnej kopalni zostaje zachowany. Oglądamy ją tak jak wyglądała w okresie funkcjonowania. Niskie, wąskie korytarze, chłód i wilgoć oddziałują na wyobraźnię. Jest tu naprawdę zimno i trzeba być dobrze ubranym. Ściany brudzą, więc nie wskazana jest jasna odzież.
De facto zwiedzamy 2 kopalnie. Początkowo chodzimy po XVIII-wiecznej sztolni św. Leopold. Wnętrza zmieniają się po wyjściu na wyższą kondygnację. To sztolnia św. Jana, o wiele starsza, bo z XVI wieku. Miejscami znacznie szersza, ale ściany są mniej obrobione i jakby przechylone - to skutek ukośnego ułożenia skał. XVI-wieczny korytarz prowadzi do wyjścia, które położne jest ok. 100 metrów od wejścia.

Miejsce to spodobało mi się przez swój realizm, surowość i różne okresy funkcjonowania, atutem są również młodzi przewodnicy, którzy potrafią zainteresować. Współczesna ingerencja w obiekt jest niewielka, wykonano tylko schody i zabezpieczenia, które nie rzucają się w oczy. Tak wg mnie powinny wyglądać kopalnie z trasami turystycznymi. Oby dało się w przyszłości udostępnić więcej korytarzy, bo obecnie nie ma ich wiele...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
sierpień 2024
KROBICA - Kopalnia św. Jan
Widok na teren kopalni z góry
Wejście do kopalni
Sztolnia św. Leopold
Korytarz z urządzeniem odnotowującym ruchy ścian
Prezentacja przez przewodnika
Dwie odnogi w sztolni św. Jan
Starsza kopalnia św. Leopold
Wyjście z kopalni

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Krobica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Krobica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.