KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna

KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna

 
5.0 (1)
New   114 0

Podziemny korytarz

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Podziemna trasa turystyczna
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Podziemne korytarze pod Kłodzkiem powstawały od czasu średniowiecza. Opasane fortyfikacjami miasto nie mogło się rozbudowywać, dlatego przestrzeń piwniczna była cenna i powszechnie wykorzystywana. W niektórych miejscach podziemia posiadały nawet dwie kondygnacje. Służyły mieszkańcom jako magazyny żywności i składowisko towarów. Potem również jako schronienie podczas różnych zagrożeń. Wg legend piwnice posiadały połączenie z podziemiami Twierdzy Kłodzko, ale na razie nie dało się tego dowieść. W XX wieku piwnice straciły na znaczeniu i zostały zaniedbane. W okresie PRL doszło z tego powodu do masowego zapadania się budynków i groźby zniszczenia kłodzkiej starówki. Prace zabezpieczające pod kierunkiem specjalistów w krakowskiej AGH trwały 15 lat. Stare Miasto i piwnice zostały uratowane, choć zniszczeniu uległo wiele zabytkowych budynków. W 1976 otwarto Podziemną Trasą Turystyczną im. 1000-lecia Państwa Polskiego. Po modernizacji w XXI wieku mierzy ona 600 metrów i zawiera elementy multimedialne. Eksponaty obrazują życie dawnych mieszkańców miasta i sposób wykorzystania piwnic. Kierunek trasy został odwrócony i obecnie przebiega od wejścia u podnóża twierdzy do wyjścia przy ul. Zawiszy Czarnego, obok kościoła parafialnego Wniebowzięcia NMP.
Placówka jest czynna codziennie przez cały rok, w sezonie (IV-X) w g. 9:00-18:00,po sezonie 9:00 - 17:00. Wewnątrz panuje temperatura ok. 8 st. C.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna
Schronienie przed zarazą?
Kościotrup
Podziemna karczma
KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna
Skazaniec
Pomieszczenie w piwnicy

Filmy

Kłodzko - Podziemna trasa turystyczna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Podziemna trasa turystyczna - ul. Czeska, Kłodzko   tel. +48 74 663 18 00 , +48 519 409 181 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kłodzko (woj. Dolnośląskie) - Podziemna trasa turystyczna

format D: N50.4391879°,  E16.6533315°
format DM: 50° 26.351274'N, 16° 39.19989'E 
format DMS: 50° 26' 21.08''N, 16° 39' 11.99''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Wejście na podziemną trasę znajduje się tuż przy Twierdzy Kłodzko, więc skorzystaliśmy z jednego z parkingów polecanych turystom zwiedzającym twierdzę przy ul Stryjeńskiej. Duży, darmowy i blisko rynku, ale szybko się zapełnia.
Podziemia trochę dublują się z korytarzami twierdzy, dlatego postanowiliśmy nie zwiedzać obu tych atrakcji na jednym wyjeździe, pozostawiając twierdzę na inną okazję.
Trasa została ostatnimi laty zmodernizowana i ulepszona. Zwiedzaniu towarzyszy muzyka, po drodze mamy kilka scenek z manekinami, np. karczma, kram kupiecki. Na kilku ekranach lecą filmy promujące Kłodzko oraz fajnie wykonana animowana legenda.
Filmy są dobrze zrealizowane, ale trochę bez sensu że to zwykły materiał reklamowy z YouTube'a. Ciekawie wykorzystywana jest za to projekcja podłogowa - jak to w piwnicach mamy np. szczury, tyle że wirtualne.
Miejscami korytarze mają kilka odnóg, można trochę pobłądzić. Są ciekawie podświetlone, nie potrzeba latarek.
Niestety druga część trasy została poświęcona katu, torturom, śmierci. To zdominowało tematykę całej atrakcji i jest trochę przytłaczające. Obawiam się że turystom, a zwłaszcza dzieciom, zostanie w pamięci, że w podziemiach szalał kat i męczył skazańców, a jest to całkowita nieprawda.
Ogólnie podziemia nie są długie, ale klimatyczne i warto je odwiedzić, zwłaszcza że bilety są stosunkowo niedrogie.
Zarządzający tą atrakcją powinni jednak pomyśleć na urozmaiceniem ekspozycji (za bardzo skupili się na makabrze) i dodać więcej oryginalnej treści multimedialnej.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
Podziemny korytarz
KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna
Schronienie przed zarazą?
Kościotrup
Podziemna karczma
KŁODZKO - Podziemna trasa turystyczna
Skazaniec
Pomieszczenie w piwnicy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kłodzko w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kłodzko wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.