Początek kładki z tablicami informacyjnymi

ZIELONE LUDOWE - Ruiny zamku na górze

 
4.0 (1)
  209 0

ZIELONE LUDOWE - Ruiny zamku na górze

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku na górze
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek zwany Homole lub Landfried, leżący na wyniosłym wzgórzu Gomoła o wysokości 733 metry, zbudowano w końcu XIII wieku. Było to strategiczne miejsce na szlaku handlowym z Pragi nad Bałtyk, więc przypuszcza się iż wcześniej istniał tu gród strażniczy. Zamek składał się z wieży, budynku mieszkalnego, gospodarczego i bramy. Całość otaczał mur obwodowy. Był własnością czeskich rodów rycerskich. W XV wieku dzięki właścicielowi Mikołajowi Trczce stał się gniazdem husytów, którzy najeżdżali stąd okoliczne miasta i majątki cesarskie oraz kościelne. Zajęty w 1433 roku przez oddziały najemne miast śląskich, wkrótce ponownie wrócił do zwolenników husytyzmu. W 1454 r. panem Homoli był Jerzy z Podiebradu, przyszły król Czech. Na początku XV stulecia stał się siedzibą rycerzy rozbójników za sprawą Zygmunta Kauffunga. Ścięcie go w 1534 r. położyło kres zbójeckiemu procederowi, ale było też schyłkiem funkcjonowania zamku. Ostatnim właścicielem, który tu zamieszkiwał był Eustach von Landfried w połowie XVI w. Budowla popadła w ruinę, a teren wykupiło miasto Duszniki. W XVIII w. postawiono przy niej letni domek i pustelnię. Miejsce stało się popularną atrakcją dla kuracjuszy z Dusznik-Zdroju, dla których wytyczono ścieżkę spacerową. W okresie powojennym przetrwały tylko kilkumetrowe resztki wieży i fragmenty muru obwodowego, do których prowadził mało znany szlak turystyczny. Od 2008 roku góra Gomoła jest częścią obszaru chronionego Natura 2000. W 2020 roku Lasy Państwowe uporządkowały ruiny i wykonały dojście do nich po drewnianej kładce.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Początek kładki z tablicami informacyjnymi
Schody na szczyt góry zamkowej
Wygodne podejście do ruin
ZIELONE LUDOWE - Ruiny zamku na górze
Wieża i otaczająca kładka
Resztka wieży

Filmy

Zielone Ludowe - Ruiny zamku Homole

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Zielone Ludowe (woj. Dolnośląskie) - Ruiny zamku na górze

format D: N50.4015068°,  E16.3464734°
format DM: 50° 24.090408'N, 16° 20.788404'E 
format DMS: 50° 24' 05.42''N, 16° 20' 47.30''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Dojazd do zamku jest oznaczony malutkimi tabliczkami, z jakiegoś powodu nie postawiono standardowych brązowych tabliczek o zabytku.
We wsi Zielone Ludowe skręcamy w prawo (jadąc od Dusznik) i podjeżdżamy w okolicę widocznego w oddali domu, dalej jest zakaz wjazdu.
Po przejściu ok. 200-300 metrów dochodzimy do tablicy informacyjnej i drewnianego pomostu. Prowadzi on przez chroniony, podmokły obszar. Na deskach umieszczono metalowe tabliczki wskazujące dwa stawy i najbliższe szczyty. Cały czas bowiem otacza nas ładny górzysty krajobraz. Niestety stawy w lecie były rozpoznawalne tylko po charakterystycznej roślinności. Nie było widać odrobiny wody.
Dzięki nowej kładce i schodom szybko dostajemy się na stromą górę zamkową, gdzie znajdują się resztki warowni Homole w postaci baszty.
Niestety na tym nie poprzestano i kładkę poprowadzono również dookoła ruin baszty, co jak dla mnie oszpeciło to miejsce. Postawiono też ławę oraz 2 ciekawe tablice z dziejami i ciekawostkami o zamku. Na obrzeżach góry można jeszcze zobaczyć resztki muru obwodowego.
Miejsce byłoby znacznie atrakcyjniejsze gdyby umożliwiało spojrzenie na malowniczą okolicę, jak załoga zamku przed wiekami.
Niestety przez drzewa nie widać nic, a ta nieszczęsna kładka zdominowała teren ruin.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
ZIELONE LUDOWE - Ruiny zamku na górze
Początek kładki z tablicami informacyjnymi
Schody na szczyt góry zamkowej
Wygodne podejście do ruin
ZIELONE LUDOWE - Ruiny zamku na górze
Wieża i otaczająca kładka
Resztka wieży

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Zielone Ludowe w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Zielone Ludowe wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.