Drogowskazy przed zamkiem

OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku

 
4.0 (1)
  254 0

OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny okrągłego zamku
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Dzieje murowanej warowni w Owieśnie sięgają XIV/XV stulecia. Była to siedziba rycerska typu nizinnego otoczona przez fosy i bagna. Okrągły kształt sprawia, iż jest unikalną budowlą nie tylko w Polsce. Obronność zamku nigdy nie była wystawiona na próbę, dlatego przetrwał w dobrym stanie do XX wieku i nawet podczas obu wielkich wojen nie uległ zniszczeniu. W ruinę popadł w okresie PRL na skutek braku opieki i szabrownictwa. W latach 60-tych zawaliła się wysoka baszta.
Obecnie zarządza nim prywatna  fundacja "Zamek Chudów",  zapowiadane prace rekonstrukcyjne jednak nie ruszyły. Został jedynie odgruzowany, ale przebywanie w jego wnętrzach wciąż może być niebezpieczne. Gotycki zamek postał na planie okręgu o promieniu ok. 30 metrów.  Stanowił go trójskrzydłowy budynek z basztą i grubym na 2 metry murem obwodowym z bramą od południa. Późniejsze rozbudowy powiększyły, ale nie zmieniły okrągłego kształtu budowli. Powstał drugi obwód murów, nowe skrzydła mieszkalne, druga brama od północy. Mimo zachowania suchej fosy, od XVIII wieku budowla ma charakter pałacu otoczonego parkiem i zabudową gospodarcza.  Wjazd poprzedzają stawy i ozdobna brama, która została w XXI wieku odnowiona wraz z częścią sąsiedującgo z nią  budynku powozowni.  Wstęp i parking bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Odnowiona brama  i dawna powozownia
Widok zza fosy
OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku
Zarośnięte mury zamku
Wewnątrz ruin
Drogowskazy przed zamkiem

Filmy

Owiesno - Ruiny zamku średniowiecznego

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Owiesno 21   tel. +48 32 330 13 00 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Owiesno (woj. Dolnośląskie) - Ruiny okrągłego zamku

format D: N50.6491408°,  E16.6859633°
format DM: 50° 38.948448'N, 16° 41.157798'E 
format DMS: 50° 38' 56.91''N, 16° 41' 09.47''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Zamek musi wiele znaczyć dla Owiesna, skoro nazywa się go 'wsią okrągłego zamku', ale jako atrakcja turystyczna jeszcze nie spełnia roli.
Przejęte przez prywatną fundację ruiny zostały oczyszczone z roślinności i odgruzowane, odnowiono też bramę wjazdową. To jednak atrakcja na krótką chwilę.
Na początek warto podejść do tablic informacyjnych przed bramą (gdzie można tez zostawić auto), aby zapoznać się z legendą o tutejszym smoku.
Pod samym zamkiem są ławeczki, tło do zdjęć dla dzieci oraz kolejne tablice na których można zobaczyć jak zabytek wyglądał przed wojną i poznać jego dzieje. Dookoła stoi zabudowa gospodarcza, częściowo zrujnowana, a częściowo zamieszkana.
Niepokojąco wygląda informacja, że zabytek grozi zawaleniem i wstęp jest wzbroniony, ale trudno nie wejść do środka, aby nie oglądnąć wnętrza niespotykanego w Polsce zamku o okrągłym kształcie.
Da się przejść przez środek ruin, zaglądając w boczne odgałęzienia. Zachowały się wysokie ściany budowli, zarastające roślinnością. Nie ma śladu po wieży, którą posiadała niegdyś owieska warownia. Zniknęło też kilka oryginalnych detali architektonicznych, które widziałem tu kilkanaście lat wcześniej. Wciąż widać łuki sklepień, otwory okienne i drzwiowe.
Mimo że od XVIII wieku budowla jest typowym pałacem, to pozostały elementy obronne jak fosa bezpośrednio przy murach oraz druga zarośnięta przed bramą i dawnym budynkiem powozowni, który jest w najlepszym stanie.
Oczyszczenie z roślinności wymaga ponowienia, bo niedługo mury zostaną porośnięte całkowicie. Filary bramy na lewo od głównego wejścia są już ledwo widoczne, podobnie jak stary budynek przy nich. Z tej strony można też zobaczyć fragment zewnętrznego muru obwodowego.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku
Odnowiona brama  i dawna powozownia
Widok zza fosy
OWIESNO - Ruiny okrągłego zamku
Zarośnięte mury zamku
Wewnątrz ruin
Drogowskazy przed zamkiem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Owiesno w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Owiesno wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.