Widok z wieży

DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Orlica koleją i szlakiem

 
6.0 (1)
  248 0

DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Orlica koleją i szlakiem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Orlica koleją i szlakiem
Przebieg trasy
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2023

Orlica to najwyższy szczyt polskiej części Gór Orlickich (1084 m n.p.m.), choć sam wierzchołek należy do Czech. Należy więc do Korony Gór Polski i do Korony Sudetów Polskich (lista najwyższych szczytów każdego pasma). Pierwsza platforma widokowa istniała tu już w XVIII wieku. Miejsce rozsławił niemiecki (z pochodzenia Czech) propagator turystyki i narciarstwa Heinrich Rübartsch, który po 1880 r. postawił 16-metrową wieżę widokową z gospodą. Później rozbudował ją w popularne schronisko turystyczne "Hohe Mense-Baude". Po II wojnie św. budynki nie zostały wyremontowane, popadły w całkowitą ruinę i zostały rozebrane. Do dziś widać fundamenty i podmurówki schroniska. W 2012 na szczycie odsłonięto pomnik osobistości, które odwiedziły szczyt: cesarz Józef II Habsburg, prezydent USA John Quincy Adams, kompozytor i pianista Fryderyk Chopin. W 2018 roku rozpoczęto budowę nowej wieży widokowej ok. 50 metrów poniżej szczytu, obok ruin dawnego schroniska. Oddano ją do użytku w 2021 r. Ma 25,5 m wysokości z tarasem widokowym na wysokości prawie 18 metrów. Wieża pozwala zobaczyć Góry Orlickie, Bystrzyckie, Stołowe, Sowie, Bardzkie, Masyw Śnieżnika, a przy dobrych warunkach pogodowych również Karkonosze z oddaloną o ok. 60 km Śnieżka. Przez miejsce to przechodzą szlaki turystyczne zielony i czerwony. Orlica jest dostępna dla rowerzystów, przy wieży rozpoczyna się single track do centrum Dusznik-Zdroju. Wstęp na wieżę bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wyciąg Gryglówka - start wędrówki
DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Orlica koleją i szlakiem
Szlak biegnie granicą państwa
Szlak na Orlicę
Wieża widokowa na Orlicy
Widok z wieży
Widok z wieży
Szlak, którym dotarliśmy na Orlicę
Widoczek przy zejściu do Zieleńca
Szlak powrotny
Koińcowy etap wędrówki - Kamień Rubartscha

Filmy

Duszniki-Zdrój - Zieleniec - Orlica koleją i szlakiem

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Duszniki Zdrój-Zieleniec (woj. Dolnośląskie) - Orlica koleją i szlakiem

format D: N50.3535901°,  E16.361255°
format DM: 50° 21.215406'N, 16° 21.6753'E 
format DMS: 50° 21' 12.92''N, 16° 21' 40.52''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Aby dostać się na Orlicę wybraliśmy trasę łączoną kolejkowo-pieszą. Wjechaliśmy letnią koleją linową Gryglówką, która wywozi na teren nadgraniczny.
Parę lat temu poszliśmy stąd w lewo w kierunku czeskiego schroniska, natomiast teraz w prawo, gdzie ścieżka prowadzi właśnie na Orlicę.
Niby biegnie tu szlak czerwony, ale jakoś dziwnie oznaczony, bo go nie widać. Są czerwone paski, ale na czeskich tablicach było wyjaśnione iż oznaczają one obszar chroniony.
Tak więc szlak biegnie przez 2 kraje, ale żaden go należycie nie oznaczył. Droga jest jednak tak łatwa, że nie można się zgubić. Idziemy cały czas za znakami granicznymi, a potem za ścieżką.
Chyba nie jest to popularna trasa, bo oprócz nas nie szedł żaden polski turysta, tylko w przeciwną stronę Czesi. Nie wiem dlaczego, bo jest to czysta frajda. Może nie ma zbyt wielu panoramicznych widoków, ale przyroda wokoło bardzo atrakcyjna, a trasa nie męcząca (jest tylko jeden dłuższy odcinek pod górę).
Szlak jest w połowie długości obrośnięty malinami i borówkami. Tak więc idzie się powoli, bo dzikie maliny choć niewielkie, są naprawdę pyszne. Nam 1-godzinna trasa minęła zaskakująco szybko. Po drodze mijamy szczyt Zielony Garb oznaczony na drzewie, ale widoków nie ma przy nim żadnych.
Wieża to potężna drewniana konstrukcja, ładnie wtapiająca się w okolicę.
Na dole można się schronić przed wiatrem i deszczem, albo po prostu odpocząć. Są ławy ze stolikami, miejsca na rowery. Na samej górze nie ma żartów z warunkami atmosferycznymi, w środku lata silny, zimny wiatr bardzo utrudniał rozkoszowanie się widokami. Ciepła bluza/kurtka z kapturem były nieodzowne.
A widoki po prostu zwalają z nóg. To jedna z najrozleglejszych panoram górskich jakie widziałem. I wszystko co widzimy jest pięknie opisane na 4 tablicach.
Wieża stoi tak naprawdę nie na Orlicy, lecz nieco niżej. Sam szczyt jest podzielony granicznie i z powodu drzew nie oferuje widoków. Jest tu natomiast obelisk upamiętniający obecność sławnych person jak Fryderyk Szopen.
Chcąc zejść z wieży inną trasa mieliśmy do wyboru 4 czy 5 dróg i żadna nie była opisana! Szkoda że lokalne władze, które chełpiły się budową wieży, nie pomyślały o tak elementarnej sprawie jak drogowskazy. Na szczęście są oznaczenia szlaków, zeszliśmy zielonym do Kamienia Rübartscha, pod zajazd "Przystanek Alaska". Trasa łatwa i szeroka. Po lewej stronie pojawia się czasem ładny widok i ukwiecone obszary.

Reasumując, wspaniała, relaksująca wycieczka.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
sierpień 2022
Data pobytu
6 i 14 lat
DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Orlica koleją i szlakiem
Wyciąg Gryglówka - start wędrówki
DUSZNIKI ZDRÓJ-ZIELENIEC - Orlica koleją i szlakiem
Szlak biegnie granicą państwa
Szlak na Orlicę
Wieża widokowa na Orlicy
Widok z wieży
Widok z wieży
Szlak, którym dotarliśmy na Orlicę
Widoczek przy zejściu do Zieleńca
Szlak powrotny
Koińcowy etap wędrówki - Kamień Rubartscha

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Duszniki Zdrój-Zieleniec w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Duszniki Zdrój-Zieleniec wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.