BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

 
4.0 (1)
  189 0

BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

Nysa Kłodzka to rzeka wypływająca ze źródła w Masywie Śnieżnika, przepływająca przez Kotlinę Kłodzką i Nizinę Ślaską, gdzie wpada do Odry. Przełom Nysy Kłodzkiej jest zlokalizowany na środkowym, ok. 14-kilometrowym odcinku Nysy /Kłodzkiej, między Bardem a Przyłękiem na wysokości około 255 m n.p.m. Powstał w wyniku przecięcia Gór Bardzkich przez rzekę w trakcie ich wypiętrzania (zjawisko antecendencji) w okresie pliocenskim (ok. 4 mln lat temu). Utworzyła się wtedy kręta dolina z 5 szerokimi meandrami. Wysokość brzegów skalnych otaczających rzekę przekracza 20 metrów. Przełom jest miejscem popularnych spływów kajakowych i pontonowych (rafting). Wynik Nysy Kłodzkiej w sześciostopniowej, międzynarodowej skalą trudności rzek górskich wynosi WW0-WWI (czyli: poniżej skali - umiarkowanie trudny). Dostępne jest kilka tras o zróżnicowanej długości (od łatwych 1-kilometrowych dla całej rodziny do zaawansowanych 30-kilometrowych). Sprzęt i obsługę zapewnia kilka lokalnych firm.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
Tama na końcu naszej trasy

Filmy

Bardo - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

tel. +48 576 313 618 (Przystań Aga), +48 731 248 248 (Rafting Bardo), +48 725 300 303 (Bardo Ski-Raft) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bardo (woj. Dolnośląskie) - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej

format D: N50.5049932°,  E16.7366409°
format DM: 50° 30.299592'N, 16° 44.198454'E 
format DMS: 50° 30' 17.98''N, 16° 44' 11.91''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Wybraliśmy 2-godzinny spływ z przystani Podtynie do tamy Opolnica. Ponieważ na Nysie Kłodzkiej jest dostępna opcja rzadko spotykanego spływu pontonowego skorzystaliśmy właśnie z takiego, w firmie "Aga".
Niestety na tle turystów w pontonach firm konkurencyjnych, których napotkaliśmy na trasie zaczęliśmy tego żałować. Nasz zielony ponton jako jedyny wyróżniał się negatywnie, był mniejszy od pozostałych i ewidentnie mniej wygodny.
Spływ rozpoczął się od dość długiego dojazdu do punktu startowego. Potem wodowanie pontonu i ruszyliśmy. Widoki na spływie opisywane są jako "bajkowe", a niektórzy posuwają się nawet do porównywania z przełomem Dunajca albo publikują banialuki o fotografowaniu sarn, czapli, perkozów i innego dzikiego ptactwa.
Owszem, okolica jest dość specyficzna, płyniemy otoczeni z jednej strony przez wysokie zalesione wzgórze. Wygląda to urokliwie i płynie się przyjemnie, ale nazywanie tego miejsca cudem przyrody i bajkowymi krajobrazami to jak dla mnie spora przesada.
Po pewnym czasie krajobraz staje się monotonny, a spływ mało emocjonujący. Nie widać żadnych ścian skalnych, które pewnie zarosły. A zamiast dzikich zwierząt przez 2 godziny po wodzie kręcą się same kaczki, nie można poobserwować nawet ryb. Urozmaiceniem jest tylko pociąg przejeżdżający po torach ukrytych pośród drzew.
Nysa Kłodzka na trasie spływu jest bardzo szeroka i spokojna. Jej zakola są tak wielkie i łagodne, że ledwo się je odczuwa. A chciałoby się poczuć szybszy nurt, jakieś przeszkody, zwężenia, serie zakrętów, ale nic takiego nie ma. Jedyne niespodzianki to nagłe płycizny, na których baliśmy się że rozedrzemy ponton. Raz trzeba było wchodzić do wody.
Podobno trasy za tamą są trudniejsze i nie polecane z dziećmi. Jeśli jednak ktoś już ma doświadczenie w spływach, chyba lepiej aby wybrał trudniejszą trasę...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
BARDO - Spływ przełomem Nysy Kłodzkiej
Tama na końcu naszej trasy

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bardo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bardo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.