Teren poniżej właściwych wodospadów

GÓRY STOŁOWE - Wodospady Pośny

 
4.5 (1)
  177 0

GÓRY STOŁOWE - Wodospady  Pośny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospady Pośny
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Wodospady Pośny położone są na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych i objęte ścisłą ochroną. Ciąg kaskad na potoku Pośna rozłożony jest na wysokości ok. 550 m npm pod zgrupowaniem skał zwanym Skalnymi Wrotami.
Od początku XX wieku wodospady były popularną atrakcją na szlaku z Radkowa na Szczeliniec Wielki, na którego zboczu znajduje się źródło Pośny. Kłodzkie Towarzystwo Górskie zbudowało tu zastawki piętrzące wodę, mostek na potokiem, kamienną fontannę. Nad wodospadami funkcjonowało schronisko "Baude Carls Rast" z gospodą i tarasem widokowym.
Po wojnie wszystko popadło w ruinę, do XXI wieku przetrwały nieliczne kamienne pozostałości. W latach 60-tych XX wieku wybudowano tu ujęcie wody pitnej dla Radkowa, które ograniczyło jej dopływ do kaskad. Górna część atrakcji została odgrodzona i zamknięta dla turystów.
Pod wodospadami Pośny przechodzą dwa szlaki turystyczne: żółty (Radków - Szczeliniec Wielki) oraz ścieżka dydaktyczna Skalnej Rzeźby (Karłów - Zalew Radkowski). Wstęp i parking bezpłatne.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wygodny szlak do wodospadów
Ogólny widok na wodospady
Teren poniżej właściwych wodospadów
Potok Pośna poniżej właściwych wodospadów
Kaskady poniżej ścieżki
Niemiecka tablica pamiątkowa

Filmy

Góry Stołowe - Wodospady Pośny

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Góry Stołowe (woj. Dolnośląskie) - Wodospady Pośny

format D: N50.4902723°,  E16.3585997°
format DM: 50° 29.416338'N, 16° 21.515982'E 
format DMS: 50° 29' 24.98''N, 16° 21' 30.96''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.5(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.5
To chyba pierwsza atrakcja Gór Stołowych jadąc od strony Radkowa. Przy drodze utworozno parking na kilka aut. Trasa jest krótka i prowadzi wygodną drogą. Powinno spokojnie dać się przejechać z wózkiem.
Wodospady nie były latem zbyt efektowne, wody leciało tyle co kot napłakał. Do tego częściowo spływała boczną strugą bez większych kaskad. Gdyby jeszcze można było podejść bliżej..., ale niestety wodospad jest ogrodzony i chroniony jako ujęcie wody pitnej.
Miejsce ma jednak swój urok. Dookoła potoku rozciąga się głazowisko, a poniżej ścieżki, którą woda pokonuje tunelem, również są małe kaskady oraz szereg dziwnych głazów z niemieckimi napisami, tajemniczymi okręgami i otworami.
Na miejscu nie można było nic o tym przeczytać, a jest to pozostałość dawnej niemieckiej infrastruktury turystycznej z fontanną, skalną skarbonką, tablicą upamiętniająca działaczy krajoznawczych. Jej częścią jest też kamienny drogowskaz na parkingu, kierujący do wodospadów.
Szkoda, że w Polsce nie kontynuowano tych tradycji. Widać że nawet nie próbowano odtwarzać atrakcji, która kiedyś tętniła życiem. Obecnie bywa tu pustawo - oprócz nas przez szlak przechodziły tylko 2 grupy turystów.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
GÓRY STOŁOWE - Wodospady  Pośny
Wygodny szlak do wodospadów
Ogólny widok na wodospady
Teren poniżej właściwych wodospadów
Potok Pośna poniżej właściwych wodospadów
Kaskady poniżej ścieżki
Niemiecka tablica pamiątkowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.