Iinteraktywna makieta Gór Stołowych

KUDOWA-ZDRÓJ - Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

 
6.0 (1)
  243 0

KUDOWA-ZDRÓJ - Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Miejsce na medal 2022
Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie-Zdroju powstało przy budynku dyrekcji Parku Narodowego, jako jego ośrodek edukacyjno-wystawienniczy. Celem placówki jest promowanie walorów przyrodniczych i kulturowe Gór Stołowych. Zastąpiło działające od początku XXI wieku Muzeum Żaby. Stare obiekty zostały rozebrane w 2013 roku, a rok później otwarto placówkę na nowo. Od 2019 roku prezentowana jest multimedialna i interaktywna ekspozycja przyrodnicza.
Zwiedzanie jest bezpłatne ale wymaga rezerwacji za pośrednictwem internetowego systemu rezerwacji ekocentrum.pngs.com.pl.
Poza tym Ekocentrum oferuje lekcje tematyczne, prelekcje multimedialne oraz organizację konferencji i szkoleń
Placówka jest otwarta przez cały rok codziennie, poza poniedziałkami w godzinach 9:00-17:00 (V-IX) 9:00-16:00 (poza sezonem). Parking bezpłatny, ale z małą ilością miejsc.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pozostałośc Muzeum Żaby
Iinteraktywna makieta Gór Stołowych
Sala z lektorem
Stanowiska interaktywne
Symulator lotu sowy
Wystawa na dole
Motylarnia na zewnątrz

Filmy

Kudowa-Zdrój - Ekocentrum

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych - ul. Słoneczna 31 A, Kudowa Zdrój   tel. +48 74 865 49 29 , +48 74 865 49 27 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Kudowa-Zdrój (woj. Dolnośląskie) - Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych

format D: N50.4371413°,  E16.2525398°
format DM: 50° 26.228478'N, 16° 15.152388'E 
format DMS: 50° 26' 13.71''N, 16° 15' 09.14''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wystawa znajduje się w jednym z dwóch budynków siedziby Parku Narodowego Gór Stołowych. Warto jednak wstąpić do obu, bo pierwszy posiada pozostałości muzeum żaby - instytucji nieistniejącej od wielu lat.
Dwie gablotki pokazują żabią kolekcję złożoną chyba z setki różnych figurek. Figurki, czasem bardzo zabawne, można podświetlać przyciskami. Podobnie wykonana jest trzecia gablotka ze zwierzętami występującymi na terenie Gór Stołowych.

Właściwa ekspozycja Ekocentrum zaczyna się na piętrze drugiego budynku. Najpierw salka kinowa, w której prezentowany jest film o Szczelińcu Wielkim. Trochę nie za dobrze nagłośniony, ale całkiem fajny. Potem zwiedza się całą grupą salkę interaktywną z kilkoma ekranami i lektorem, który opowiada o geologii Gór Stołowych. Do jego głosu wyświetlane są filmiki na specjalnych ekranach - na każdym widać inny fragment obrazu. Lektor robi krótką przerwę, aby można było skorzystać z paneli, na których są dostępne informacje uzupełniające oraz quizy i gierki dla dzieci. Ciekawie jest to wykonane, choć nie bez błędów. Źle ustawiony czas przerw uniemożliwiał zapoznanie się z legendą o Duchu Gór, bo trwa ona dłużej niż przerwa i pokaz resetował się za wcześnie. Udało nam się jednak później wrócić do te sali i spokojnie wysłuchać legendy.

Następne sale można już zwiedzać w swoim tempie. Po drodze jest interaktywna mapa gór ze skalną makietą - ciekawe, ale jakość obrazu nie najlepsza.
W dwóch zaciemnionych salach znajduje się kilkanaście multimedialnych stanowisk, niektóre bardzo udane, inne mniej.
Najlepsze są panele wyświetlające obraz oczami różnych zwierząt. Przyciskami można przełączyć widok porównawczy na dzień i noc oraz to samo dla człowieka.
Rozczarowujący jest symulator lotu sowy. Wirtualne skanowanie postaci i śledzenie ruchu to technologia, którą spotykaliśmy tu i ówdzie, ale nigdzie nie działała dobrze. Tutaj też tak jest. Małego dziecka, które jest tym najbardziej zainteresowane, nie obejmuje ze względu na wzrost, a przy dorosłych zacina się i bardzo rzadko pozwala dolecieć do końca. Inwestowanie w takie urządzenia jest bezsensowne, zajmują tylko miejsce.

Na parterze budynku jest ostatnia ekspozycja, można ją oglądnąć oczekując na wejście ze swoją grupą. My zwiedzaliśmy z marszu, więc została nam na koniec. Są tu ekrany edukacyjne ciekawie umieszczone pniach drzew oraz winda którą przemieszczamy się po poszczególnych piętrach lasu. Można też poznać sposób liczenia wieku drzew.
Na zewnątrz utworzono jeszcze coś w rodzaju motylarni - altana z rośliną przyciągająca te owady.

Wszystko jest wykonane nowocześnie i pomysłowo. Mimo kilku niedociągnięć ekspozycja jest jedną z lepszych na terenie Kłodzka i okolic, w dodatku bezpłatna, dlatego na pewno zasługuje na wyróżnienie!
Ważne aby grupa, w której zwiedzamy była niewielka i można było swobodnie korzystać z urządzeń. My zostaliśmy trochę dłużej, bo córce bardzo się tu podobało, a kolejna grupa była tylko paruosobowa, więc bez pośpiechu mogliśmy zapoznać się ze wszystkimi stanowiskami.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
KUDOWA-ZDRÓJ - Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych
Pozostałośc Muzeum Żaby
Iinteraktywna makieta Gór Stołowych
Sala z lektorem
Stanowiska interaktywne
Symulator lotu sowy
Wystawa na dole
Motylarnia na zewnątrz

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kudowa-Zdrój wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.