Widok z Narożnika

GÓRY STOŁOWE - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik

 
6.0 (1)
  569 0

GÓRY STOŁOWE - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik
Przebieg trasy
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Lisia Przełęcz to niewielkie obniżenie terenu pod Karłowem w Parku Narodowym Gór Stołowych przy drodze zwanej Szosą Stu Zakrętów. Znajdują się tu parkingi i rozejścia 3 szlaków: niebieskiego, żółtego i zielonego. Ich układ umożliwia przejście atrakcyjnej widokowo pętli o długości ok. 7 km. Dlatego szlak ten określa się jako Pętla po Górach Stołowych. Po drodze napotyka się się charakterystyczne punkty tych gór. Białe Skały to grupa 20-30-metrowych skał na wysokości 780-800 m, które nazwę zawdzięczają budowie z jasnego piaskowca. Skały Puchacza, inaczej Skały Sowie, to odsłonięte skały piaskowcowe będące pozostałością XIX-wiecznego kamieniołomu zlikwidowanego po II wojnie św. Tworzą one na prawie 100 metrach urwisko z widokiem na Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie i Wzgórza Lewińskie. Skalna Czaszka jest formą skalną do złudzenia przypominającą olbrzymią ludzką czaszkę. Oficjalne udostępnienie tego miejsca nastąpiło dopiero w 2021 roku, wcześniej nie była w żaden sposób oznaczona. Narożnik to szczyt o wysokości 849 m npm. Posiada pionowe ściany, dlatego stanowi popularne miejsce dla miłośników wspinaczki. Stanowi też punkt widokowy na Góry Stołowe, Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie i Góry Orlickie. W 1997 roku doszło tu do niewyjaśnionego zabójstwa pary studentów. Czas przejścia całego szlaku - pętli to nominalnie 2 godziny, ale realnie minimum 3 godziny. Wstęp i parking darmowe.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Przy Wiszącej Skale
Krótkie odejście ze szlaku na Podmorskie Kanały
Początkowy etap szlaku przez las
Białe Skały
Białe Skały
GÓRY STOŁOWE - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik
Pomost przez mokradła
Widok ze Skał Puchacza
Skały Puchacza
Skalna Czaszka
Krajobraz z Narożnika
Widok z Narożnika

Filmy

GÓRY STOŁOWE - Szlak okrężny z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Góry Stołowe (woj. Dolnośląskie) - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik

format D: N50.4616978°,  E16.3461971°
format DM: 50° 27.701868'N, 16° 20.771826'E 
format DMS: 50° 27' 42.11''N, 16° 20' 46.31''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Szlak rozpoczyna się przy jednym z dwóch parkingów położonych obok siebie. W sezonie są one o wiele za małe w stosunku do ilości turystów, więc auta stojące wzdłuż drogi mogą połączyć oba parkingi w jeden.
Jeśli wybierzemy kierunek szlakiem niebieskim do tzw. Narożnika idziemy z pierwszego parkingu, a jeśli chcemy najpierw zobaczyć Białe Skały to szukamy szlaku żółtego przy drugim parkingu.
My wybraliśmy drugą opcję i wydaje mi się, że jest ona lepsza.
Na początku szlak jest spokojny i posiada odejścia na atrakcje poboczne, jak wisząca skała czy podmorskie kanały. Gdybyśmy zaczęli od drugiej strony nie poszlibyśmy już do nich, bo dzieci byłyby zbyt zmęczone. W tych miejscach są tablice pisane dość specjalistycznym językiem, ale można się dowiedzieć interesujących rzeczy np. o istnieniu Morza Czeskiego (!).
Szlak powoli staje się coraz bardziej urokliwy. Pojawiają się fantastyczne skałki tworzące Białe Skały (choć w terenie nie ma ich oznaczenia) i przejścia między nimi. Krajobraz jest zmienny, idziemy przez las pełen borowiny, potem przez mokradła, wrzosowiska. Można się zachwycać różnym typem przyrody. Trasa jest poprowadzona po prostu świetnie. Jedyne czego brakuje to górskie strumyki.
Po wejściu na na szlak niebieski dodatkowo otwierają się przed nami krajobrazy na tzw. Skałach Puchacza. Wchodząc na skalne urwiska niczym z platform widokowych podziwiamy okoliczne lasy, łąki i góry w oddali. Trzeba tylko uważać, bo nie ma barierek. Skał takich jest sporo, można na nie schodzić głównego szlaku, albo omijać. Idąc po raz kolejny, wiele z nich bym pominął, bo wchodziliśmy na każdą, co wydłużyło czas przejścia i spowodowało zmęczenie na dalszym etapie trasy. A podobne miejsca widokowe są bardziej efektowne jeszcze dalej, np. na Narożniku.
Po drodze jest kilka interesujących miejsc gdzie skały w podłożu są spękane i tworzą się szczeliny, jakby ziemia się rozstępowała. Ciekawie to wygląda, jak po trzęsieniu ziemi.
Potem spora część szlaku prowadzi przez las, często z uschniętymi kikutami drzew i zwalonymi pniami (szkoda, że nie jest wyjaśniona przyczyna tego zjawiska).
Pod koniec mamy jeszcze niesamowitą skałę przypominającą czaszkę, do której niedawno utworzono specjalne zejście (wcześniej położenie skały owiane było tajemnicą, turyści musieli schodzić nielegalnie ze szlaku i szukać jej na ślepo). Trzeba przyznać, że robi wrażenie. To jedna z nielicznych skał opisanych zarówno na mapkach jak i w terenie. Niezrozumiałe jest postępowanie Parku Narodowego Gór Stołowych, który oznacza skałki na mapie szlaku, a w terenie już nie. Jaka jest w tym logika?
Na koniec mamy wspomniany Narożnik, gdzie znowu pojawia się wspaniały krajobraz okolicy, bo zgodnie z nazwą ten skalisty szczyt zajmuje narożną część wzniesienia po którym wędrujemy. Otwiera się więc widok na stronę północną, dotychczas niewidoczną. W pełnej krasie widzimy oba Szczelińce jak i inne malownicze tereny Gór Stołowych. Jest tu także miejsce pamięci zamordowanych w końcu ubiegłego wieku studentów. Sprawa ta zawsze kojarzyła mi się z sowiecką tragedię na przełęczy Diatłowa. Obie miały miejsce w górach, obie owiane tajemnicą i obrosłe niestworzonymi historiami. Niestety śledztwo to popis nieudolności dolnośląskiej policji i do dziś nie wiadomo kto był sprawcą.
Potem szlak prowadzi już ostro w dół na parking.
Jeśli ktoś nie chce za długo chodzić po górach powinien przyjść przynajmniej na Narożnik, niebieskim szlakiem.
Ogólnie trasa jest bardzo atrakcyjna, ale dla przeciętnego turysty z dzieckiem jednak za długa. Pod koniec przestała być przyjemnością, zarówno starsze jak i młodsze marudziło ze zmęczenia. Jeśli wybieramy się z dzieciakami warto oszczędzać siły na początku i mieć dobry zapas prowiantu w plecaku. Nam przejście zajęło 4 godziny.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
6 i 14 lat
Data pobytu
sierpień 2022
GÓRY STOŁOWE - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik
Przy Wiszącej Skale
Krótkie odejście ze szlaku na Podmorskie Kanały
Początkowy etap szlaku przez las
Białe Skały
Białe Skały
GÓRY STOŁOWE - Szlak z Lisiej Przełęczy przez Białe Skały i Narożnik
Pomost przez mokradła
Widok ze Skał Puchacza
Skały Puchacza
Skalna Czaszka
Krajobraz z Narożnika
Widok z Narożnika

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Góry Stołowe wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.