Sala Rycerska

OPORÓW - Zamek gotycki

 
6.0 (1)
  569 0

Widok od frontu

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek gotycki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Zamek w Oporowie zbudowano z inicjatywy biskupa kujawskiego i podkanclerzego koronnego Władysława Oporowskiego w poł. XV wieku, przy wcześniejszym dworze. Początkowo miał formę wieży mieszkalnej położonej na wyspie. Potem został rozbudowany do zamkniętej w nieregularnym czworoboku budowli obronnej z wewnętrzny dziedzińcem. W jej skład wchodził: dom mieszkalny, wieża, budynek bramny, baszta mieszczącą kaplicę, połączone murem obronnym. W XIX do wieży dodano przybudówkę ("Kredens") i neogotycki portal w bramie wjazdowej. Poza tym w oryginalnej budowli zmieniło się niewiele, głównie wystrój wnętrz, dlatego jest to unikatowy w Polsce, późnogotycki zabytek. Po Oporowskich był własnością m.in. Tarnowskich herbu Rola, Sołłohubów, Pociejów, Orsettich, a od 1932 r. Karskich, którzy w 2017 r. odzyskali prawa do zamku, ale się ich zrzekli. Po wojnie w zamku otwarto działające do dziś muzeum wnętrz prezentujące wyposażenie siedziby szlacheckiej. Jednak tylko niewielka część pochodzi z Oporowa. W zabytku kręcono wiele filmów i programów telewizyjnych jak: Rycerze i Rabusie, Duch z Canterville, Pan Tadeusz. W 2010 r. miały tu miejsce trudno wytłumaczalne zjawiska świetlne, które zarejestrowały kamery monitoringu (nagranie dostępne w Internecie). Zamek otacza XIX-wieczny park, do którego wstęp jest bezpłatny. Muzeum otwarte codziennie w godz. 10-16, w sezonie w weekendy do 17:30, w poniedziałki wstęp wolny.

FotoGaleria

Zdjęcia

Dziedziniec warowni
Widok z parku
Wnętrza zamku
Kamienny lew w parku
Sala Rycerska

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe (rozwiń)

Adres:
Muzeum-Zamek w Oporowie - Oporów 34
tel. +48 24 285 91 22 , +48 24 285 91 80
kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Oporów (woj. Łódzkie) - Zamek gotycki
format D: N52.2625594°,  E19.5624446°
format DM: 52° 15.753564'N, 19° 33.746676'E 
format DMS: 52° 15' 45.21''N, 19° 33' 44.80''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Noclegi (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Oporów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Oporów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Sporo zboczyliśmy z trasy by zobaczyć ten zamek. Na zdjęciach prezentuje się bardzo efektownie i byliśmy ciekawi czy w rzeczywistości jest podobnie. Był piękny słoneczny dzień i zamek faktycznie prezentował się wspaniale. Ceglana budowla zatopiona w zieleni, otoczona szeroką nawodnioną fosą z rzęsa wodną i drewnianym mostem wyglądała jak z bajki.
Gorzej z parkiem. Niestety jest zaniedbany i niezbyt atrakcyjny. Jednak spacer w upalny dzień był całkiem relaksujący. Znajdują się w nim kamienne lwy, budynki parkowe oraz staw.
W zabytku działa muzeum wnętrz. Można zobaczyć jak wyglądała bogata siedziba szlachecka. Do zwiedzania są 2 kondygnacje. Komnaty takie jak sypialnia, jadalnia, sala rycerska posiadają pełne wyposażenie, gdzieniegdzie stoją też gabloty z eksponatami typu porcelana czy broń. Są one podpisane, a najważniejsze elementy wystroju komnat opisano zbiorczo na tabliczkach przy wejściu do każdej z nich. Wiemy więc na co patrzymy i przewodnik zasadniczo nie jest potrzebny.
Pomieszczenia gustownie wypełnione starymi meblami, gobelinami i obrazami robią wrażenie, szczególnie gdy nakrywają je piękne drewniane i dekorowane kolorowymi wzorami stropy. Trasa zwiedzania obejmuje też ganek na murach obronnych, można więc pooglądać dziedziniec z góry.
Budowla nie jest duża, więc zwiedza się szybko. Trochę drażni obsługa muzeum, która czujnie śledziła każdy nasz ruch, no ale zabytkowe wyposażenie jest cenne...

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
Widok od frontu
Dziedziniec warowni
Widok z parku
Wnętrza zamku
Kamienny lew w parku
Sala Rycerska