Wydrążone korytarze

TOMASZÓW MAZOWIECKI - Groty Nagórzyckie

 
5.0 (1)
  1092 0

Chodnik dla turystów

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Groty Nagórzyckie
Atrakcja całoroczna
"Groty Nagórzyckie" to podziemna trasa turystyczna w dawnej kopalni piasku kwarcowego. Pierwsi z tutejszych złóż piasku korzystali okoliczni chłopi w XVIII wieku, którzy wydrążali jaskinie, do których wjeżdżały furmanki, potem piasek wydobywano na potrzeby przemysłowe (huta szkła). Kopalnie zamknięto z rozkazu władz carskich po śmiertelnym wypadku w związku z zawaleniem się jednej komory.
Dla turystów udostępniona została w 2012 roku, aktualnie zarządza nią Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim. Długość trasy, po której oprowadza przewodnik to ok. 160 m. Największe wyrobisko zwane "Salą Królewską" ma wymiary 30x25 m oraz 3 m wysokości. Każda komora posiada swoją nazwę np. Boczna, Borsucza, Ciemna, Jeziorna, Niedźwiedzia. W podziemiach panuje temperatura 10-14 st. C i wilgotność ok. 65-85%. Atrakcja jest czynna przez cały rok z wyjątkiem poniedziałków.
UWAGA! W związku z pracami remontowymi, podziemna trasa turystyczna jest bezterminowo nieczynna! Działa jedynie budynek z pamiątkami i wystawą czasową.

GALERIA

Zdjęcia

Wydrążone korytarze
Scenka z górnikiem i koniem
Zdjęcie
Jedna ze scenek w kopalni
Dawne oświetlenie
Widok z zewnątrz

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Adres:
Podziemna Trasa Turystyczna "Groty Nagórzyckie" - Pod Grotami 2/6, tel. (44) 710 05 32, gsm 723 585 656

Współrzędne geograficzne*:
Tomaszów Mazowiecki / Łódzkie - Groty Nagórzyckie

format D: N51.4991257°,  E19.9949026°
format DM: 51° 29.947542'N, 19° 59.694156'E 
format DMS: 51° 29' 56.85''N, 19° 59' 41.65''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
"Groty Nagórzyckie" to niewielka, ale dobrze zagospodarowana atrakcja i jak na tereny historycznego Mazowsza unikatowa. Jest darmowy parking i punkt obsługi turystów ze sklepikiem oraz toaletami. A przed bramą dużo piasku dla maluchów, który się przydał, bo musieliśmy poczekać 20 minut na wstęp.
Trasa jest krótka, ale przewodnik mówi dużo i ciekawie, dlatego zwiedzanie nie trwa 10 minut lecz 30.
Idziemy po drewnianym pomoście, ograniczonym barierkami, co średnio mi się podobało, jedyny plus że nie trzeba pilnować maluchów, bo nie da się nigdzie zboczyć, ani uciec. W korytarzach i komorach można oglądać scenki z górnikami, hutnikami, zwierzętami. Punktowe podświetlenia nadają podziemiom uroku, widać ciekawe komory i wyrobiska. Ogólnie przyjemne miejsce, szczególnie podczas upałów (ze względu na panujący chłód).
Dodatkowo przewodnik przedstawia turystyczną ofertę regionu, więc jeśli ktoś planuje zwiedzić okolice Tomaszowa to proponuję zacząć od tych podziemi.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Chodnik dla turystów
Wydrążone korytarze
Scenka z górnikiem i koniem
Zdjęcie
Jedna ze scenek w kopalni
Dawne oświetlenie
Widok z zewnątrz