Wnętrze

INOWŁÓDŹ - Romański kościół św. Idziego

 
5.5 (2)
  1240 0

Widok sprzed wejścia

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Romański kościół św. Idziego
Atrakcja całoroczna

Romański kościół pw. św. Idziego w Inowłodziu wg tradycji pochodzi z XI wieku i jest wotum dziękczynnym Władysława Hermana, za "cudowne" narodziny syna Bolesława (nie mogący się doczekać potomka książę wysłał dary i prośbę o modlitwę do zakonników św. Idziego w opactwie Saint-Gilles we Francji), jednak badania wskazują, że budowla powstała raczej w I pol. XII w., wiec fundatorem byłby Bolesław Krzywousty. Obiekt stanął na obronnym wzgórzu razem z klasztorem (który nie przetrwał najazdu tatarskiego), a do budowy wykorzystano miejscowy kamień - piaskowiec żelazisty. Składa się z wieży pełniącej funkcję dzwonnicy z prostokątną nawą zakończoną od wschodu absydą. Przy północnej ścianie znajduje się dobudowana w stylu barokowym zakrystia. Do XVI w. był kościołem parafialnym, jednak po utracie tego statusu zaczął podupadać. Renowację przeprowadzono w 1790 r., równocześnie przenosząc tu cudowny obraz Matki Boskiej Bolesnej z kapliczki w Giełzowie. Pod zaborami Prusacy ograbili świątynię i zamienili na magazyn, ale cudowny obraz udało się ukryć. Ponownie odprawiano w niej nabożeństwa do roku 1846. Zrujnowaną budowlę próbowano restaurować, ale I wojna św. zniweczyła te plany. Dopiero w latach 1936-1938 dzięki prezydentowi Mościckiemu doczekała się pełnej odbudowy, choć ze zmianami w oryginalnym wyglądzie, m.in. dobudowano kondygnację wieży. Obecnie kościół jest jednym z zabytków na "Szlaku Romańskim". Na co dzień jest zamknięty, ale można próbować uzyskać dostęp kontaktując się z kościelnym (nr telefonu przy wejściu). Nabożeństwa odprawiane są jedynie w niedziele i wyłącznie w sezonie letnim (VI-VIII - godz. 17:00, IX - godz. 16:00).

GALERIA

Zdjęcia

Okna romańskie na emporze
INOWŁÓDŹ - Romański kościół św. Idziego
Pomnik ks. Władysława z małym Bolesławem
Dolina Pilicy z punktu widokowego
Wnętrze

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

KONTAKT, LOKALIZACJA (rozwiń)

Adres:
Kościół św. Idziego - ul. Władysława Hermana, Inowłódz, tel. do parafii: (44) 710-11-20

Współrzędne geograficzne*:
Inowłódź / Łódzkie - Romański kościół św. Idziego

format D: N51.5274759°,  E20.2271605°
format DM: 51° 31.648554'N, 20° 13.62963'E 
format DMS: 51° 31' 38.91''N, 20° 13' 37.78''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

MAPA I DOJAZD (rozwiń)

Swap Start/End

NOCLEGI (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowłódź w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Inowłódź wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.5(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Magiczne miejsce z bogatą historią, symbol Inowłodza. Polecam wejść do środka.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
7 lat
Data pobytu
lipiec 2018, 2019, 2020
T
Ocena atrakcji
 
5.0
Kościół jako prawie 1000-letnia budowla jest świetnym przykładem pokazującym jak wyglądały świątynie we wczesnym średniowieczu, bo zachował się w doskonałym stanie. Choć, gdy wczytałem się w jego historię okazało się, że to efekt dwudziestowiecznej odbudowy i wtedy dostrzegłem, że mury nie są jednolite, oryginalne odróżniają się nieco i jest ich znacznie mniej. Nie zmienia to wcale faktu, że takie zabytki są w Polsce unikalne i nie można ich pominąć będąc w pobliżu.
Ciekawym detalem umieszczonym w jednej ścianie jest kamienna płyta z krzyżem, szkoda ze nie ma informacji o jej pochodzeniu i wieku, bo wygląda bardzo staro i raczej nie jest to jej oryginalne miejsce.
Kościół normalnie jest zamknięty, ale nam się poszczęściło - przyjechała jakaś wycieczka z przewodnikiem, który miał klucze do drzwi, więc mogliśmy zaglądnąć do środka. Wnętrze jest ascetyczne, tylko ołtarz, żyrandol i kilka law, poza tym gołe kamienne ściany, piękna posadzka i charakterystyczne elementy architektoniczne jak okienka z kolumnami. I właśnie dzięki takiej stylistyce nawet niewielkie, ale wiekowe świątynie robią spore wrażenie, nawet na dzieciach.
Dodatkową atrakcją jest punkt widokowy przy kościele z miejscami do siedzenia oraz niebanalnym pomnikiem księcia Władysława Hermana z przytulonym do jego boku małym Bolesławem Krzywoustym. Rozpościera się stąd ciekawy widok na Pilicę i okoliczne lasy.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Widok sprzed wejścia
Okna romańskie na emporze
INOWŁÓDŹ - Romański kościół św. Idziego
Pomnik ks. Władysława z małym Bolesławem
Dolina Pilicy z punktu widokowego
Wnętrze