Początek ścieżki i dojście do wody

TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła

 
5.0 (2)
819 0
foetus Zaktualizowano: 31-07-2019
Wejście do rezerwatu

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Rezerwat Niebieskie Źródła
Atrakcja całoroczna
Niebieskie Źródła to rezerwat krajobrazowy położony w dolinie Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, na prawym brzegu rzeki. Objęty jest również obszarem chronionym Natura 2000. Utworzono go w 1961 r. dla ochrony źródeł krasowych o niebiesko-zielonym zabarwieniu i zachowania ostoi wielu gatunków ptaków. Barwa wody spowodowana jest czynnikami fizykochemicznymi, odcień zależny jest od pogody i nasłonecznienia. Czysta woda pochłania promienie czerwone, a przepuszcza niebieskie i zielone. Rezerwat o pow. ok. 29 ha obejmuje rozlewiska zasilane podziemnym korytem przez rzekę Ginącą i las olchowy. W wodzie widoczne są pulsujące źródła wybijające z dna piasek. Z fauny żyje tu 75 gatunków ptaków, m.in. remisz, zimorodek, czernica oraz ssaki takie jak piżmak czy łasica. Z flory występuje ponad 400 gatunków roślin, w tym ściśle chronione: grzebienie białe, turówki wonne, różaneczniki żółte, kosodrzewina.
Rezerwat został przystosowany do celów turystycznych po koniec XX wieku. Wytyczono wtedy ścieżkę dydaktyczną z tablicami informacyjnymi. Jednak popularnością cieszył się znacznie wcześniej. Na pocz. XX w. odwiedził je car, były też opisywane przez lokalnych poetów. W 1942 r. Niemcy próbowali pozyskać wodę ze źródeł. Wiercenia zostały przerwane, ale do pomysłu powrócono w latach 50-tych. Dwie studnie głębinowe spowodowały, że źródła w Tomaszowie przestały bić. Zaprzestanie eksploatacji studni przywróciło poziom wód gruntowych i źródła ponownie wybiły, choć z mniejszym pulsem. Obecnie nadzór nad Niebieskimi Źródłami sprawuje Nadleśnictwo Smardzewice. Wstęp wolny, płatny tylko wspólny ze skansenem parking (5 zł w 2019).

GALERIA

Zdjęcia

TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
Początek ścieżki i dojście do wody

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Łódzkiem. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Tomaszów Mazowiecki / Łódzkie - Rezerwat Niebieskie Źródła

format D: N 51.5138171°,   E 20.0286341°
format DM: N 51° 30.829026',   E 20° 1.718046'
format DMS: N 51° 30' 49.74'',   E 20° 01' 43.08''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tomaszów Mazowiecki wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 2

Ocena atrakcji 
 
5.0  (2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
5.0
Urocze miejsce, zaglądamy tam co jakiś czas, gdy mamy po drodze

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 lat
Data pobytu
lato 215 i 2017
A
Ocena atrakcji 
 
5.0
Rezerwat znajduje się tuż przy skansenie rzeki Pilicy i dzieli z nim parking.
Dla turystów to spacer kilkusetmetrową szeroką ścieżką z paroma tablicami informacyjnymi i z rozstawionymi ławkami. Ścieżka prowadzi przez las i towarzyszy jej malownicze rozlewisko z wysepkami. W kilku miejscach można podejść nad samą wodą. Oprócz ładnych widoków przyrody, można zobaczyć unikatowe ptactwo. Co prawda dominują zwykłe kaczki, ale widzieliśmy w oddali jakieś rzadziej spotykane gatunki, których jako laicy nie jesteśmy w stanie zidentyfikować.
Gdzieniegdzie w wodzie biją źródła, tworzące interesujący efekt wizualny. Od nich powstała nazwa tego miejsca, koloru niebieskiego jednak nie miały. Woda była głównie zielona i brązowa, choć w jednym miejscu, gdy słońce odpowiednio padało na wodę, można było dojrzeć niebieski odcień.
Na końcu ścieżka zakręca i rozwidla się. Idąc prosto dotrzemy do Karczmy Flisackiej, która reklamuje się przy drodze. Widoki też są tam bardzo ładne, bo rozlewiska ciągną się dalej i tylko tu pływały łabędzie. Jednak mimo, że byliśmy głodni to do karczmy nie wstąpiliśmy. Nie wyglądała zachęcająco (zwykły dom mieszkalny) i była kompletnie pusta, żadnych stolików na zewnątrz itp.
Natomiast idąc w lewo dojdziemy do wąskiej ścieżki pośród krzaków i drzew obchodzącej rozlewisko z drugiej strony. Mając wózek nie zapuszczaliśmy się w nią, lecz tylko zerknęliśmy na początek i chyba nie ma na niej nich ciekawego.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2 i 10 lat
Data pobytu
czerwiec 2018
Wejście do rezerwatu
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
TOMASZÓW MAZOWIECKI - Rezerwat Niebieskie Źródła
Początek ścieżki i dojście do wody