ikonka ŻARNÓW - Grodzisko

Informacje o atrakcji turystycznej

ŻARNÓW - Grodzisko
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Grodzisko

Grodzisko w Żarnowie to pozostałość drewniano-ziemnego grodu książęcego i możnowładczego funkcjonującego przynajmniej od XI w. Stąd miała wywodzić się polska gałąź rod Odrowążów, począwszy od Prandoty Starego. Gród położony był na wzniesieniu zwanym Górą Mierzińską, która sąsiadowała ze wzgórzem kościelnym oraz obszernym przedzamczem. Całość otoczona była fosą i tworzyła ciekawy przykład założenia obronno-osadniczego, ale nikły stopień zachowania i danych źródłowych nie pozwalają odtworzyć jego wyglądu. Wg hipotez mógł to być jeden z największych kompleksów obronnych Polski Centralnej. Jego duże znacznie podkreślają wczesne wzmianki: w "Kronice książąt polskich" pod datą 1096 r. znajduje się informacja o pobycie w grodzie Bolesława Krzywoustego i jego brata Zbigniewa, a 40 lat później wymieniany jest w bulli papieskiej. Potwierdza to też doniosłe wydarzenie z 1319 r. - w Żarnowie odbył się wiec najmożniejszych osób w państwie, przygotowujący koronację Władysława Łokietka. Znaleziska archeologiczne ograniczają się jednak do XI-XII w. Teren został bowiem przez wieki zniwelowany, a dzieło zniszczenia dokonało się podczas budowy pobliskiej drogi. Podobno w czasie potopu szwedzkiego, król Jan Kazimierz ze szczytu grodziska obserwował przegraną bitwę polskiego wojska ze Szwedami. W XX w. na grodzisku postawiono pomnik bojownikom walczącym o wolność ojczyzny oraz pomnik upamiętniający bitwę stoczoną przez gen. AK "Bończę" Załęskieego.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne w Łódzkiem ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Żarnów - Grodzisko
format D: N 51.25068°,   E 20.171611°
format DM: N 51° 15.0408',   E 20° 10.29666'
format DMS: N 51° 15' 02.45'',   E 20° 10' 17.80''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (0) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Żarnów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Żarnów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 marca 2017

Miejsce zwraca uwagę postacią rycerza i tablicami informacyjnymi przy samej drodze. Za nimi widać górkę z kilkoma pomnikami. Prowadzą na nią schodki. Po wejściu na szczyt odsłania się widok na mało ciekawą okolicę i drugą górkę. Na nią również można wejść. Grodziska to jednak za nic nie przypomina.
Z tablicy wynika, że zachowały się tylko resztki wałów. Rys historyczny wskazuje jednak że wzgórze to zaznaczyło się trwale w dziejach Polski, szkoda więc że jego atrakcyjność jest obecnie niewielka. W sam raz na postój podczas trasy i rozprostowanie kości.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad