ikonka IŁŻA - Zamek średniowieczny

Informacje o atrakcji turystycznej

IŁŻA - Zamek średniowieczny
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
Zamek powstał w 1. połowie XIV wieku, przebudowany z drewnianego grodu przez biskupa krakowskiego Jana Grota. Był własnością kościelną prawie do końca XVIII wieku. W XVI stuleciu bp Padniewski nadał mu kształt bogatej renesansowej rezydencji otoczonej fortyfikacjami bastejowymi, podzielonej na zamek górny i dolny. Na zamku przebywał i tworzył m.in. Jan Kochanowski. Biskupów często odwiedzali monarchowie z dynastii Jagiellonów i Wazów. Budowlę zniszczyli Szwedzi oraz Siedmiogrodzianie podczas potopu (warownia praktycznie się nie broniła). Odbudowa rozpoczęła się w roku 1670 i trwała wiele dziesięcioleci. Nie powiodła się, bo lustracja z 1789 r. mówi iż zamek był w ruinie, wykorzystywany tylko na cele gospodarcze. Wkrótce potem mury strawił wielki pożar. W XIX wieku Austriacy urządzili w ruinach szpital wojskowy, wybuchł też kolejny pożar. Teren warowni zakupiła rodzina Lubomirskich z planami odbudowy, ale nic z tego nie wyszło i wiek później oddali oni zamek, który został uporządkowany i zabezpieczony przez warszawskie Towarzystwu opieki nad Zabytkami Przeszłości w 1911 r. W latach międzywojennych należący już do miasta zamek wykorzystywano jako plac na imprezy miejskie, w ruinach często szukał natchnienia poetyckiego Bolesław Leśmian. Po II wojnie św. przeprowadzono prace konserwacyjne, co pozwoliło na gotyckiej wieży utworzyć taras widokowy. Ponownie prace rozpoczęto w 2012 r. Zrekonstruowano pomieszczenia na zamku górnym i utworzono w nich wystawę historyczną. Zamek dolny posiada jedynie relikty murów obronnych, bastei i bastionu bramnego. Jest miejscem przeznaczonym na różne imprezy i turniej rycerski tradycyjnie odbywający się podczas długiego weekendu majowego. Zamek jest otwarty dla turystów codziennie w godz. 10-16 (pon-pt.), i 14-18 (sb.) i 12-18 (nie.)
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Mazowszu ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
iłża - Zamek średniowieczny
format D: N 51.162411°,   E 21.240854°
format DM: N 51° 9.74466',   E 21° 14.45124'
format DMS: N 51° 09' 44.68'',   E 21° 14' 27.07''
pytajnik
Adres:
Muzeum Regionalne w Iłży (Zamek) - Podzamcze, Iłża, tel. (48) 616 29 29

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji iłża w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji iłża wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  21 września 2018

Zamek efektownie góruje nad miastem i jest dobrze widoczny z drogi krajowej przecinającej Iłżę. Wysoka wieża ciekawie prezentuje się szczególnie w nocy, gdy jest podświetlona. Droga na górę prowadzi po schodach, więc zwiedzanie z wózkiem jest utrudnione.
Niegdyś była to potężna twierdza, niestety dziś do oglądnięcia zostało z niej niewiele, choć ostatnie prace konserwatorskie zwiększyły nieco atrakcyjność turystyczną zabytku. W murach zamku górnego, tuż pod wieżą, odrestaurowano część skrzydła mieszkalnego i dzięki temu możemy wejść do komnat na parterze i zapoznać się z wystawą o dziejach zamku. Składa się ona z tablic z tekstem i ilustracjami, na których ciekawie i dość szczegółowo omawia się historię tego miejsca. Poza tym można pochodzić między murami zamku górnego i oczywiście wejść na wieżę z charakterystycznym parasolem ochronnym na szczycie. Widok na okolicę z miasteczkiem i zalewem bardzo fajny.
Zamek dolny to wielki pusty plac, tylko na jego krańcach widać resztki murów. Znakomicie nadaje się na turnieje rycerskie i właśnie w czasie jednego z nich go zwiedzaliśmy zabytek. Atrakcji sporo na cały dzień - od dawnych tańców, przez pokazy rycerskie (w tym również na koniach), występ sokolnika, aż do wielkiej bitwy. Tylko tłok duży i kolejki do gastronomii...


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
maj 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad