ikonka WAŁBRZYCH - Stara Kopalnia

Informacje o atrakcji turystycznej

WAŁBRZYCH - Stara Kopalnia
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stara Kopalnia
Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" to placówka powstała na terenie dawnej kopalni węgla kamiennego założonej w drugiej poł. XVIII wieku w obecnej dzielnicy Wałbrzycha Biały Kamień (dawniej osobna wieś). Początkowo nosiła nazwę Fuchs, potem Julia, Biały Kamień, Thorez i ponownie Julia. Była największą kopalnią na terenie dzisiejszego Wałbrzycha, zatrudniała nawet kilka tysięcy pracowników. Zachowane budynki powstały w XIX i XX wieku, kiedy wdrażano i rozwijano model kopalni głębinowej. "Julia" funkcjonowała do 1996 roku. W 2014 ukończono rewitalizację obiektu na cele turystyczne i kulturalne. Na 4,5 hektarach utworzono Muzeum Przemysłu i Techniki, Galerię Sztuki Współczesnej, Centrum Ceramiki Unikatowej oraz kawiarnię i pokoje gościnne.
Turyści w ciągu minimum 100 minut zwiedzają z przewodnikiem łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów, wieżę widokową o wys. 24 m, podziemny tunel odstawy kamienia, budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla. W 2016 roku zainstalowano pulpity, na których turyści mogą zaprojektować własną melodię z odgłosów i dźwięków pracujących maszyn kopalnianych.
Placówka czynna jest codziennie w godz. 10-18, zwiedzanie rozpoczyna się o pełnych godzinach, ostatnie wejście o godz. 16:00 (w weekendy wakacyjne o 17:00). W ofercie jest również dłuższe, nocne zwiedzanie dla grup maks. 15 osobowych. W godzinach otwarcia kopalni działa Kawiarnia Caffe Sztygarówka.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wałbrzych - Stara Kopalnia
format D: N 50.772608°,   E 16.261065°
format DM: N 50° 46.35648',   E 16° 15.6639'
format DMS: N 50° 46' 21.39'',   E 16° 15' 39.83''
pytajnik
Adres:
Park Wielokulturowy Stara Kopalnia - ul. Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych, tel. (74) 667 09 70

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (39) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  21 listopada 2018

Kopalnia jako obiekt turystyczny robi wrażenie od samego początku. Zajmuje spory teren, a każdy element jest pięknie odnowiony. Dookoła budynków stoją wagoniki i różne części maszyn górniczych. Wszystko jest czyste, zakonserwowane i na stałe unieruchomione.
Wycieczkę rozpoczynamy w kawiarni, w której oczekujemy na naszą godzinę zwiedzania. Lokal jest ładnie urządzony, posiada własną biblioteczkę. Menu skromne, ale wystarczające - kawa, herbata, desery, parę przekąsek.
Zwiedza się w grupach z przewodnikiem, który oprowadza po wszystkich częściach kopalni. Najpierw jest sala ekspozycyjna z wyposażeniem górniczym, mundurami, pamiątkami, m.in. ceramicznymi kuflami, które pamiętam z czasów PRL. Przewodnik bardzo kompetentny, zdaje się że przed laty sam tu pracował, ciekawie opowiada o wybranych eksponatach i odpowiada na pytania. Bez niego wystawa byłaby średnio interesująca. Potem, gdy chodzimy po poszczególnych działach kopalni jest ciekawiej. Niestety, tak jak i na zewnątrz wszystko jest tu unieruchomione, a fajnie byłoby zobaczyć cokolwiek w ruchu, np. jak któraś z licznych maszyn pracuje czy jak transportowany był węgiel. Pozostają tylko multimedia, w które kopalnia na szczęście jest wyposażona. Są panele komputerowe i projekcie na ścianach, które prezentują "życie" kopalni.
W 1 czy 2 salach były specjalne panele do tworzenia melodii z odgłosów maszyn, ale urządzenia rzekomo nie działały, choć coś tam można było na nich zrobić. Ochroniarz cały czas odganiał zaciekawione dzieci, co mnie trochę poirytowało, bo nie było żadnej informacji przy kasie o jakiejś awarii. Potem jednak przeczytałem, że to nowość tego sezonu i zaczęła działać od maja, a my przyjechaliśmy jeszcze w kwietniu.
Po przejściu kilku pomieszczeń i oglądnięciu mniejszych i większych maszyn oraz urządzeń kopalnianych przechodzimy do wysokiej wieży. Nie jest to oryginalna, zabytkowa konstrukcja, ale nowoczesna platforma widokowa z windą. Jej budowa to bardzo dobry pomysł, bo kopalnię otaczają góry, więc widoki są całkiem atrakcyjne.
Na koniec schodzimy do kopalnianego korytarza. Brawo za reakcję na słynny "złoty pociąg" pod Wałbrzychem, zanim sprawa okazała się wielką kompromitacją, turyści mogli zobaczyć go w tej kopalni! Niestety inwencji nie wystarczyło, aby z podziemi uczynić porządną atrakcję. Przeszliśmy krótki odcinek, najpierw bardzo szeroki, przypominający betonowy schron, dopiero potem na chwilę wstąpiliśmy do prawdziwej wilgotnej sztolni, ale to zdecydowanie za mało. Dzieciaki mają jednak frajdę, każdy dostaje kask z zamontowaną latarką i jeśli jest ich w grupie kilkoro to mogą się trochę pobawić i pobiegać. Być może w przyszłości trasa podziemna będzie dłuższa, ale jak widzę kopalnia idzie w przeciwnym kierunku - skrócenia zwiedzania. Aktualnie podawana jest informacja, że przejście trasy trwa 100 minut. Nam zajęło to ponad 2 godziny i nie wyobrażam sobie jak mogłoby to trwać pół godziny krócej. Zwiedzanie "po łebkach" nie ma przecież sensu.
Ogólnie jednak "Stara Kopalnia" to przykład udanej rewitalizacji i miejsce które trzeba zobaczyć.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad