ikonka WROCŁAW - ZOO

Informacje o atrakcji turystycznej

WROCŁAW - ZOO
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
ZOO

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu położony jest w środku miasta, powstał 1865 roku i wciąż w jego skład wchodzi kilka zabytkowych budynków wg projektu słynnych architektów Karla Schmidta i Alberta Graua. Początkowo ZOO liczyło 400 zwierząt na 9 hektarach. Pokazywano jednak nie tylko zwierzęta, ale też "wystawę ludów egzotycznych" co nie było niczym niezwykłym w ówczesnych czasach. Z afrykańskich kolonii sprowadzano tubylczą ludność z całym dobytkiem aby pokazywała swoje codzienne życie. Dziś ZOO prezentuje blisko 14 tys. zwierząt z 1000 gatunków na 33 hektarach. Jest najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną w Polsce z roczną frekwencję sięgającą prawie 1,9 mln osób, co sytuuję placówkę na 5. miejscu w Europie. W latach 1971 - 2001 w polskiej telewizji transmitowano program z wrocławskiego ZOO pt. "Z kamerą wśród zwierząt" prowadzony przez dyrektora Ogrodu - Antoniego Gucwińskiego z żoną Hanną. W 2014 otwarto Afrykarium oraz Odrarium. Afrykarium to budowla prezentująca ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Znajduje się w niej 19 basenów i zbiorników tworzących m.in.oceanarium z rafą koralową, wybrzeże pingwinów oraz dżunglę kongijską. W 2017 r. Afrykarium znalazło się na 4 miejscu w ogólnoświatowym konkursie "7 cudów świata zoologicznego". Odrarium zaś to 4 zbiorniki wodne przybliżające faunę i florę Odry, od źródeł, aż po dolny bieg. W 2015 r. otwarto pawilon multimedialny "Klimat, Ludzie, Zwierzęta", w którym zwiedzający w interaktywny sposób poznają problemy jakie dotykają rejony Ziemi związane ze zmianą klimatu. Wrocławskie ZOO jest czynne codziennie przez cały rok, włącznie ze wszystkimi świętami, w sezonie (IV-IX) w godz. 9:00-19:00 (piątek-niedziela) i 9:00-18:00 (poniedziałek-czwartek), poza sezonem krócej do 16:00/17:00/18:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wrocław - ZOO
format D: N 51.106018°,   E 17.073849°
format DM: N 51° 6.36108',   E 17° 4.43094'
format DMS: N 51° 06' 21.66'',   E 17° 04' 25.86''
pytajnik
Adres:
ZOO Wrocław - ul. Z. Wróblewskiego 1-5, Wrocław, tel (71) 348 30 24, gsm 691 674 199

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wrocław wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.3 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
2.5
  Autor  Autor: Joanna     Data dodania  18 sierpnia 2018

Afrykarium fajne. I to by było na tyle. Reszta zoo wydaje się być zapomniana. Najgorsze wrażenie sprawiają małpy . Siedzą pojedynczo na zaniedbanych bardzo małych wybiegach. Wszędzie pokrzywy i inne chwasty. Są smutne. W sekcji małp groźnych ( na przeciw wybiegu dla hipopotamów) była tylko jedna małpa na jakieś sześć boksów. Siedziała skulona twarzą do ściany w kącie. Serce pęka! Była w okropnej kondycji psychicznej. Zwierzęta generalnie smutne i posępne. Przykro patrzeć. Nie polecam tego miejsca.


Galeria
Data pobytu
Sierpień 2018
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 lutego 2018

We wrocławskim zoo byłem w przeciągu 10 lat kilka razy i zawsze drażniła mnie wysoka cena biletów. Droższego zoo nie było w Polsce, ale chyba i w wielu krajach europejskich. Po wybudowaniu Afrykarium cena w końcu stała się bardziej przystająca do realiów, ale i tak jest zdecydowanie za wysoka. Do kosztów należy jeszcze doliczyć parking, bo zoo de facto nie posiada własnego (trudno uznać za taki plac na ul. Mickiewicza oddalony o 20 minut piechotą), więc trzeba szukać czegoś w bliższej okolicy. Parking jest przy Hali Stulecia, ale bardzo drogi (na godziny), więc my znaleźliśmy lepsze miejsce na pobliskiej ul. Parkowej, gdzie mieszkańcy tworzą prywatne parkingi przy swoich domach.

Zoo jest całkiem sporych rozmiarów, posiada praktycznie wszystkie najważniejsze zwierzęta spotykane w ogrodach zoologicznych. Można zobaczyć m.in. żyrafy, nietoperze (i to nie w ciemnym pomieszczeniu dla zwierząt nocnych lecz zwisają z rury w oświetlonym pawilonie gdzie można im się dobrze przypatrzyć przez lornetkę lub obiektyw z dużym zoomem), motylarnię, mrównika (krewnego mrówkojada), leniwca, lemury, nosorożce, renifery, słonie, niedźwiedzie itp. Od paru lat hitem jest jednak Afrykarium.
Czytając o tłumach jakie przybywają tam w sezonie postanowiliśmy jechać do Wrocławia wczesną wiosną, w dzień powszedni i to pozwoliło zwiedzić obiekt w całkowicie komfortowych warunkach. Ludzi było w sam raz, nigdzie nie napotkaliśmy na jakiekolwiek kolejki. Wchodziliśmy i wychodziliśmy z budynku Afrykarium swobodnie i kiedy chcieliśmy (ponoć niemożliwe w sezonie). Jest to faktycznie fantastyczna atrakcja, ale nie bez wad. Niby to ogromny budynek, ale nie jest w całości przeznaczony do zwiedzania. Umieszczono w nim również restaurację i kilka sal konferencyjnych, a sporą część zajmuje dżungla, która jest średnio interesująca, ponieważ mało w niej zwierząt. Oglądamy tylko z góry krokodyle, które były zupełnie nieruchome, kilka gatunków ptaków oraz zdecydowanie najciekawsze manaty - duże i bardzo rzadkie ssaki morskie, którym na grzbiecie wyrosły glony.
Z góry można jeszcze obserwować hipopotama, ale on również spał. Najlepsze jest oceanarium. Tutaj można spędzić mnóstwo czasu zachwycając się małymi i większymi ławicami kolorowych rybek oraz pływającym nad naszymi głowami płaszczkami, rekinami oraz żółwiem gigantem - umożliwia to niesamowity tunel, w którym akwarium otacza nas ze wszystkich stron, poza podłogą.
Bardzo widowiskowo zachowują się pingwiny, śmigają w wodzie i biegają na brzegu. Można to obserwować poniżej poziomu wody jak z góry. Trzeba jednak do nich zaglądać i sprawdzać, bo są pory dnia, gdy całe stado odpoczywa. Przyjemnie ogląda się też przypominające foki kotiki.
Inna nowość podczas tego pobytu we Wrocławiu to Odrarium przedstawiające bieg Odry, jej ryby i roślinność w kilku akwariach. Pomysł całkiem fajny, ale nie polecam oglądania tego po Afrykarium. Po prostu słodkowodne zbiorniki z pospolitymi szarymi rybkami nie robią już żadnego wrażenia po egzotycznym Oceanarium. Nasz dzieciak minął je praktycznie bez zatrzymywania. Za to obok postawiono coś co go bardzo ucieszyło - konstrukcję do zabawy wodą. Posiada ona koryta, zapory, kołowrotki, korkociąg itp., można więc sterować przepływem wody. Rozrywka dla dzieciarni znakomita! Poza tym ogród oferuje dla nich jeszcze niezły plac zabaw z wielką drewnianą konstrukcją, minizoo (dość słabe, bo były tam tylko kozy) oraz park linowy. Niestety jeszcze nigdy nie udało nam się trafić, aby park był otwarty (zawsze przyjeżdżaliśmy przed lub po sezonie). Dla właścicieli nie ważne, że jest piękny dzień, sporo maluchów chciałoby skorzystać - park zawsze bywał zamknięty i to pamiętam że nawet tabliczki nie było kiedy jest czynny.
Z pozytywnych wspomnień mam jeszcze foki i pokazy ich karmienia. Można je obserwować nad wodą jak i pod, w specjalnej wklęsłej kuli utworzonej w szybie. Ku uciesze zwiedzających foki lubią tam podpływać, więc widać je z bliska w całej okazałości.
Z kolei wybieg niedźwiedzi, małpy i rysia przedzielony jest wysokim wałem z palisadą. Zwierzęta oglądamy z jego szczytu. Dobrze pomyślane, bo spacerując po wale ogarniamy wzrokiem duży obszar. Misie były całkiem ruchliwe, ścigały się i skakały na siebie.
Oryginalnie wykonano wybieg dla gatunku małych małpek - drabinki rozwieszone są nad chodnikiem bez żadnych siatek, więc biegają one nad ludźmi i gdyby chciały mogłyby skoczyć nam na głowę!

W sumie zoo to świetna atrakcja na cały dzień, która potrafi dać nieźle w kość. Na szczęście na miejscu można zregenerować siły. Jest kilka barów bistro, lodziarnie i ze 3 restauracje. Nie należy tylko przegapić pokazowych karmień zwierząt, bo prawie każde dostarcza sporo wrażeń, szczególnie dzieciom. Pamiętam jak przy wcześniejszej wizycie trafiliśmy przypadkowo na karmienie mrównika, choć nawet nie ma tego w oficjalnym planie, a było super. Miły człowiek opowiedział nam przy okazji kilka ciekawych rzeczy o tym fajnym zwierzaku...


Galeria
Wiek dziecka(i)
6/8 lat
Data pobytu
kwiecień 2014/kwiecień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad