ikonka WIEŚCISZOWICE - Kolorowe Jeziorka

Informacje o atrakcji turystycznej

WIEŚCISZOWICE - Kolorowe Jeziorka
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kolorowe Jeziorka

Kolorowe Jeziorka w Wieściszowicach to atrakcja przyrodnicza położona na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego, na zboczu Wielkiej Kopy. Tworzą ją 4 stawy powstałe w wyrobiskach XVIII-wiecznych kopalni, które działały do początku XX wieku. Wydobywano w nich głównie piryt przetwarzany później na kwas siarkowy. W XXI wieku obszar zaczęto zagospodarowywać na cele turystyczne. Obecnie działa tu bar, stoisko z pamiątkami i 5 parkingów. Utworzona Ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi pokrywa się z zielonym szlakiem na Wielka Kopę, przebiega też tędy niebieski szlak rowerowy. W 2011 r. Kolorowe Jeziorka zajęły 3 miejsce w konkursie National Geographic "7 nowych cudów Polski". Żółte Jeziorko (560 m npm) to wyrobisko, w którym w XVIII i XIX wieku wydobywano łupki pirytonośne. Swoją nazwę zawdzięcza barwie wody powstałej w wyniku rozpuszczenia otaczających go skał zawierających w swym składzie chemicznym wapień i siarkę. Jest najmłodszym z jeziorek, na stałe wypełniło się wodą dopiero pod koniec XX wieku. Purpurowe Jeziorko (560 m npm) powstało po zalaniu wyrobiska w najstarszej w okolicy kopalni pirytu "Nadzieja" (1785 r.). Ciemno czerwony kolor wody to efekt rozpuszczonych w niej związków mineralnych powstałych w procesie rozpadu i wietrzenia pirytu. Ze względu na dużą zawartość kwasu siarkowego nie zaleca się jej dotykania. Błękitne Jeziorko (635 m npm.) to pozostałość po kolejnej kopalni pirytu "Nowe Szczęście". Za jego barwę odpowiadają glony, bujnie rozwijające się w mocno nasłonecznionej wodzie. Żyje tu wiele gatunków płazów. Zielony Stawek (730 m npm.) to najmniejszy zbiornik na szlaku powstały na wyrobisku kopalni "Gustaw" eksploatowanej w latach 1790-1902. Wypełnia się wodą tylko na wiosnę i po obfitych padach deszczu. Na dnie jeziorka utworzyło się torfowisko. Wstęp na teren Kolorowych Jeziorek jest przez cały rok darmowy, płaci się tylko za parking (ok. 10 zł).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wieściszowice - Kolorowe Jeziorka
format D: N 50.828996°,   E 15.973522°
format DM: N 50° 49.73976',   E 15° 58.41132'
format DMS: N 50° 49' 44.39'',   E 15° 58' 24.68''
pytajnik
Adres:
Kolorowe Jeziorka - Wieściszowice, zarządca - gsm 883 302 055

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (36) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wieściszowice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wieściszowice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 stycznia 2018

Droga do Kolorowych Jeziorek jest zawiła, ale drogowskazy kierują precyzyjnie. Jeziorka wraz z otaczającymi lasami i skałami tworzą bardzo malowniczy krajobraz, jednak trzeba tu przyjechać przy ładnej pogodzie, bo przyroda i niecodzienne kolory wody zdecydowanie najlepiej prezentują się w słońcu. Choć kolory i nazwy jeziorek to sprawa umowna. Podczas naszej wiosennej wyprawy jeziorko Żółte od Purpurowego nie różniło się niczym - i tu i tu woda była ciemno czerwona, Błękitne było bardziej zielone niż niebieskie, natomiast Zielone w najmniejszym stopniu nie miało tej barwy.
Z parkingu do pierwszego jeziorka jest może 50 m, drugie jest tuż obok. Oglądamy je najpierw z góry, ale można oczywiście zejść nad samą wodę. Do tego momentu da się dojechać z wózkiem. Dalej jest to niemożliwe, przynajmniej szlakiem pieszym, być może rowerowym się da, bo kilka razy przecinamy wygodniejszą drogę leśną.
Po zejściu do Żółtego jeziora napotykamy na niespodziankę - do Purpurowego prowadzi przejście jaskinią, a właściwie dawną sztolnią. Wypływa z niej też fajny mały strumyk zasilający jeziorko. Dzieciakom na pewno się to spodoba. Warto obejść staw dookoła, bo z różnych stron odcień wody jest nieco inny. Na górze znajduje się bar z tarasem, z którego podczas konsumpcji możemy podziwiać jeziorko wraz z otoczeniem, szkoda że końcem kwietnia był zamknięty.
Dalsza droga prowadzi pod górę leśną ścieżką. Po ok. 15 minutach dochodzimy do tablicy informującej o pozostałości kopalnianych sztolni zamieszkiwanych przez nietoperze. Niestety, wejście do nich jest zakratowane. Stąd już krok do jeziorka Błękitnego. To drugi najciekawszy i największy zbiornik, obok Purpurowego. W przeciwieństwie do tamtego, woda w nim jest bardzo czysta. Widoki są inne, nie widać skał i pozostałości wyrobisk - to po prostu bardzo piękne jeziorko leśne.
Ścieżka częściowo obchodzi zbiornik i znowu prowadzi pod górę przez las, aż doprowadza nas do szerokiej drogi leśnej, wiodącej na Wielką Kopę. Szczerze mówiąc dalszy marsz spod jeziorka Błękitnego nie ma większego sensu. Jeśli komuś się nie chce albo nie ma czasu praktycznie nic nie straci. Do Zielonego Stawku trzeba sporo przejść, a jego atrakcyjność jest żadna - to malutki zbiornik w zagłębieniu na poboczu tej drogi, taka większa kałuża. Być może trafiliśmy na suchy okres, choć była wczesna wiosna, więc teoretycznie odpowiednia pora. Znacznie ciekawsze od stawu są widoki górskie, które w pewnym momencie otwierają się z drogi.
Podsumowując, wycieczka zajęła nam 3 godziny. Ścieżka dydaktyczna jest wykonana bardzo porządnie. Są tablice informacyjne, kosze na śmieci, wiaty oraz gastronomia (choć ta mogłaby działać także poza sezonem). Miejsce jest niezwykle interesujące i ma potencjał na dalszy rozwój, bo którąś z zachowanych acz niedostępnych sztolni na pewno z czasem da się zagospodarować na dodatkową atrakcję.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad