ikonka WAŁBRZYCH - Palmiarnia

Informacje o atrakcji turystycznej

WAŁBRZYCH - Palmiarnia
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy Jana Henryka XV Hochberga von Pless w latach 1908 - 1911, właściciela pobliskiego zamków Książ i rezydencji w Pszczynie. Był to prezent dla jego małżonki Marii Teresy Cornwallis zwanej "Daisy". Kosztem aż 7 milionów marek w złocie zagospodarowano 1900 m2 na terenie wsi Lubiechów (od 1975 r włączona do Wałbrzycha). Oprócz palmiarni powstała cieplarnia, ogród japoński, rosarium, ogród owocowo -warzywny. Całość tworzyła ogród zimowy przy zamku Książ. Do urządzenia wnętrza palmiarni, w tym grot i wodospadów wykorzystano zastygłą lawę sprowadzoną wagonami z sycylijskiego wulkanu Etna. Obecnie obiekt posiada ponad 250 gatunków roślin z całego świata, w tym kolekcję drzewek bonsai z okazem 200-letniego jałowca. Aktualnie w skład kompleksu wchodzi: palmiarnia, szklarnie, ogród oraz budynki gospodarcze i administracyjne. Od 2012 r. jest własnością gminy Wałbrzych - zarządza nim spółka Zamek Książ. W 2017 r. rozpoczął się remont palmiarni, dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 20 mln zł. W ramach współpracy z czeskim zoo Dvůr Králové przy palmiarni mają pojawić się zwierzęta. Placówka jest otwarta przez cały rok codziennie, w sezonie (VI-VIII) w godz.10:00-19:00, po sezonie krócej (kasy zamykane są zawsze 1 godzinę wcześniej). Zwiedzając palmiarnię wraz z zamkiem Książ, można kupić tańszy bilet łączony.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Wałbrzych - Palmiarnia
format D: N 50.82965°,   E 16.305657°
format DM: N 50° 49.779',   E 16° 18.33942'
format DMS: N 50° 49' 46.74'',   E 16° 18' 20.37''
pytajnik
Adres:
Palmiarnia Wałbrzych - ul. Wrocławska 158, Wałbrzych, tel. (74) 66 43 834, (74) 666 33 15

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Wałbrzych wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 stycznia 2018

Palmiarnia położona jest niedaleko zamku przy głównej drodze, tuż przy dużym rondzie. Posiada mały płatny parking (na parkometr), który w sezonie zapewne okazuje się niewystarczający. Wiosną jednak nie mieliśmy z zaparkowaniem problemu.
Za bramą jest tylko kasa i droga do głównego budynku. Brak niestety ogrodowych alejek do spacerów. Wokół drogi rosną za to fantazyjnie przycięte i ukształtowane krzewy oraz drzewka.
Budynek palmiarni jest całkiem oryginalny, widać że to zabytek, ale jego stan z przyległymi szklarniami pozostawia wiele do życzenia. W środku można podziwiać wiele różnorodnej roślinności, przede wszystkim kaktusy, cytrusy, pnącza, krzewy z pięknymi kwiatami no i oczywiście palmy, choć one akurat nie zachwycają.
Są bananowce, figowce i drzewka bonsai, rośliny mięsożerne, utworzono małe wodospady, skalniaki i oczka wodne, spaceruje się więc przyjemnie, mimo szklarniowego klimatu i mocno zaniedbanego budynku. W jednym ze stawików można oglądać żółwie i to takie bardzo ruchliwe. Spędziliśmy sporo czasu patrząc jak pływają i chodzą po skałkach. Na trasie umieszczono kilka ławek, więc można odpocząć pośród roślinności, choć trudno się tu zmęczyć, ponieważ obszar do zwiedzania jest niewielki. Dlatego nie podobał mi się nadmiar mandarynek czy pomarańczy. Na początku robią wrażenie, bo owoców mają co niemiara, ale potem okazało się, że obsadzono nimi bardzo dużą powierzchnię palmiarni, którą można było przeznaczyć na coś innego. Minusem jest również brak tablic informacyjnych i opisów.

Wewnątrz działa sklepik oraz kawiarnia. Sklepik posiada spory asortyment, można kupić bonsai i wiele interesujących roślinek. Jednak nie radzę specjalnie się napalać. My kupiliśmy sadzonki kawy i coś tam jeszcze, co wydawało się ładne i unikalne, a potem wszystko okazało się dostępne w moim mieście w niższej cenie.
Kawiarnia natomiast jest bardzo urokliwa i doskonale wpasowana w budynek, w którym się znajduje. Stylowo urządzona i wypełniona roślinnością łącznie z sufitem, więc latem trudno odmówić sobie pucharu lodowego w takim miejscu. Lokal oferuje nie tylko kawę i desery, ale również dania obiadowe i alkohol. Tuż po wybuchu gorączki "złotego pociągu" był już nawet dostępny deser o takiej nazwie. Dla najmłodszych jest kącik z zabawkami.

Ogólnie fajne miejsce, jednak porównując do leżącego trochę ponad godzinę drogi od Wałbrzycha wrocławskiego ogrodu botanicznego, palmiarnia jest bardzo skromnym obiektem.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad