ikonka KAMIENNA GÓRA - Projekt Arado

Informacje o atrakcji turystycznej

KAMIENNA GÓRA - Projekt Arado
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Projekt Arado

Kamienna Góra posiada labirynt podziemnych korytarzy wykonanych podczas II wojny św. rękami robotników przymusowych i więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. Pod koniec 1943 roku Niemcy nakazali drążyć tunele w otaczających miasto wzgórzach oraz przenosić produkcję samolotów, broni oraz części (głównie łożysk kulkowych). Z Brandenburgu do Kamiennej Góry przeniesiono wówczas zakład zbrojeniowy Arado Flugzeugwerke GmbH, który wyprodukował pierwszy na świecie bombowiec z silnikami odrzutowymi Arado Ar 234. Jego projekt powstał właśnie w tutejszych pracowniach. Maszyna osiągała prędkość 740km/h, pułap 10 km, a zasięg wynosił ok. 800 km. Pracowano tu także nad najbardziej nowatorską konstrukcją ówczesnej epoki tzw. "latającym skrzydłem" czyli układem konstrukcyjnym samolotu bez wyodrębnionego kadłuba - Arado Ar E.555, który byłby w stanie bombardować Stany Zjednoczone. Z braku czasu pozostał on jednak w fazie projektu. W 2012 r. fragment podziemnych korytarzy o powierzchni 1300 m2 z wielką halą wielkości 55x7 m otwarto dla turystów. Projekt Arado - Zaginione Laboratorium Hitlera stało się główną atrakcją miasta. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa ok. 50 minut. Temperatura wewnątrz to 7 st. C. Czynne codziennie w godz. 10:00-18:00 (poł. kwietnia - poł. listopada), poza sezonem do 17:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kamienna Góra - Projekt Arado
format D: N 50.779798°,   E 16.029556°
format DM: N 50° 46.78788',   E 16° 1.77336'
format DMS: N 50° 46' 47.27'',   E 16° 01' 46.40''
pytajnik
Adres:
Projekt ARADO, Zaginione laboratorium Hitlera - ul. Lubawska 1a, Kamienna Góra, gsm 512 561 292

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (37) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kamienna Góra wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  13 lipca 2017

Atrakcja znajduje się w centrum miasta i nie posiada własnego parkingu. Ze znalezieniem jakiegoś miejsca w pobliżu nie powinno być jednak problemu. Po zakupie biletów mieliśmy 30 minut wolnego czasu do wejścia, poszliśmy więc na Parkową Górę czyli wzgórze nad wejściem do sztolni, gdzie rozmieszczono na wolnym powietrzu militaria. Jest to ciekawe uzupełnienie podziemnych korytarzy. Można zobaczyć różne działka, wóz opancerzony oraz makietę futurystycznego samolotu, który projektowano w Kamiennej Górze. Sprzęt nie jest specjalnie chroniony, można swobodnie dotykać, wchodzić, siadać na siedzeniach strzelniczych.
Sztolnię Arado zwiedzaliśmy oczywiście z przewodnikiem, ale na trasie nie było żadnego personelu i nie mieliśmy okazji uczestniczyć w inscenizacji, o której później czytałem w Internecie. Być może dlatego, że był dzień powszedni przed sezonem i cała grupa składała się tylko z nas, czyli trzech osób, niemniej jednak podejście do turystów jest dość dziwne - jedni otrzymują dodatkowe atrakcje, a inni nie.
Trasa jest jednak na tyle ciekawa, że wszyscy byliśmy zadowoleni. Młody przewodnik z pasją opowiadał o kompleksie, po drodze jest kilka efektów specjalnych - odgłosy, podświetlenie, więc nie ma nudy. Wrażenie robi makieta samolotu wewnątrz podziemi, a wielka sala z pomieszczeniem na podwyższeniu i flagą ze swastyką to niesamowita sceneria przypominająca plener filmowy.
Później w tunelach jest ekspozycja starej pordzewiałej broni co akurat może być trochę nużące, ale ogólnie trasa jest dobrze zagospodarowana, choć dość krótka. Prócz wspomnianego samolotu są różne klimatyczne elementy jak niemieckie napisy, mnóstwo skrzyń z faszystowskimi emblematami, budki strażnicze itp. Co prawda wszystko to współczesne stylizacje, ale wykonane profesjonalnie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad