GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków

GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków

 
6.0 (1)
  4979 1

GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Głazy Krasnoludków
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna

Rezerwat "Głazy Krasnoludków" leży w pobliżu wsi Gorzeszów, w północnej części Gór Stołowych, określanej jako Zawory. Utworzono go w 1970 r. na powierzchni 9 ha w celu ochrony form skalnych zwanych Gorzeszowskimi Skałkami, a także rzadkich gatunków roślin chronionych oraz naturalnych zbiorowisk roślinnych. Głazy to piaskowcowe skały z okresu górnokredowego (70-100 mln lat temu) o wysokości do 17 m. Ich skupiskoł ciągnie się przez ok. 1,2 km na zboczu zalesionego wzniesienia. Za jego powstanie odpowiada potok Jawiszówka, który wyżłobił głęboką dolinę i odsłonił masyw skalny, który podlegał następnie wietrzeniu przez wiatr, wodę, słońce czy mróz. W wyniku tego długotrwałego procesu wytworzyło się pasmo urozmaiconych rzeźb skalnych, które obrosło legendami związanymi z krasnoludkami. Co roku końcem lipca organizowany jest tu "Zlot Krasnali" - impreza o charakterze pikniku rodzinnego z konkursami, zabawami i warsztatami. Przez rezerwat "Głazy Krasnoludków" prowadzą szlaki turystyczne: żółty z Chełmska Śląskiego do Krzeszowa i czerwony z Gorzeszowa do Gorzeszowskich Skałek. Wstęp do rezerwatu darmowy.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków
Skalny grzyb
GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków
Piękne skałki

Filmy

AA Okiem Drona - Rezerwat Głazy Krasnoludków z drona

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Gorzeszów (woj. Dolnośląskie) - Głazy Krasnoludków

format D: N50.6948948°,  E16.1001632°
format DM: 50° 41.693688'N, 16° 6.009792'E 
format DMS: 50° 41' 41.62''N, 16° 06' 00.59''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Rezerwat położony jest na odludziu i trzeba kawałek przejechać dziurawą polną drogą, na szczęście kierują do niego drogowskazy, więc nie ma problemu z odnalezieniem.
Droga kończy się  parkingiem z dużym placem. Są tam tablice informacyjne, ławy i  wiaty, ale nie ma jasnego oznaczenia szlaku. Na wprost widać już skały na dość stromym zalesionym stoku, ale szeroka ścieżka biegnie  w lewo, wzdłuż strumyka.  Poszliśmy nią i to był dobry wybór, bo najpierw oglądnęliśmy skały z lekkiej  oddali, z dołu, a potem weszliśmy pomiędzy nie (po kilkuset metrach głazy karłowacieją - to znak że dochodzimy do końca rezerwatu). Zdecydowanie warto zobaczyć je z  różnych perspektyw, bo są naprawdę efektowne. Nie ma ich  zbyt wiele, ale wystarczająco dużo by nacieszyć wzrok i  zmęczyć nas  łażeniem po nierównym terenie. 
Skały posiadają ciekawe kształty (grzyby, wieże) i układy. Niektóre  stoją samotnie, inne w grupach  albo jedne na drugich, są też wysokie  skalne ściany.  Widać było, że niedawno wykonano wycinkę drzew, dzięki temu skały stały się widoczne w pełnej okazałości. Odkrywanie kolejnych głazów  to ogromna frajda dla dzieci, tym bardziej że na wiele z nich można wejść. 
Nie należy pominąć końcowego odcinka na prawo  od wejścia do rezerwatu, tam też są ciekawe  miejsca. Polecam również wejście na szczyt wzniesienia gdy pojawi się  tabliczka z informacją o punkcie widokowym.  Jest bardzo stromo, ale wspinaczka się opłaca, bo znajdziemy się na skraju lasu z rozległym widokiem na okolicę (widać np.   klasztor w Krzeszowie).  
Skałki Gorzeszowskie  to na pewno nie ten poziom co skalne miasta w Czechach,  ale widoki też są niezapomniane, a przy tym panuje tu spokój oraz  cisza - oprócz nas nie było nikogo innego.
Zwiedzanie z wózkiem nie jest możliwe.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
kwiecień 2016
GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków
Zdjęcie
GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków
Skalny grzyb
GORZESZÓW - Głazy Krasnoludków
Piękne skałki

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gorzeszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gorzeszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.