ikonka STARA MORAWA - Wapiennik

Informacje o atrakcji turystycznej

STARA MORAWA - Wapiennik
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wapiennik
Wapiennik to wysoka budowla - piec służącym do wypalania wapienia. W okolicy Starej Morawy istniał kamieniołom, w którym pozyskiwano m.in. skały wapienne, stąd na początku XIX w. zbudowano w niej wapiennik o nazwie "Łaskawy Kamień" (oryg. "Gnadenstein"). Powstał on wg projektu wybitnego pruskiego architekta, specjalisty od stylu klasycystycznego i neogotyckiego Karla Schinkla. Ma kształt sześcioboku zwężającego się u góry, z tarasem i okrągłą nadbudówką na wysokości kilkunastu metrów. Użytkowany był do ok. 1920 r., potem niszczał. W 1978 r. budynek przejął prof. Jacek Rybczyński. Wraz z rodziną odrestaurował go, otoczył ogrodem japońskim i uczynił atelier dla siebie oraz innych artystów. Całość nazwano "Rzeczpospolitej Wapienniczą" z własną walutą i paszportami. Obecnie wapiennik jest miejscem imprez i spotkań artystycznych, siedzibą stowarzyszeń "Wapiennik Gnadenstein", "Muzeum Wapiennik" i redakcji kwartalnika "Stronica Śnieżnika". W pracowniach swoje dzieła tworzą specjaliści od czerpania papieru i druku artystycznego. W jednym z pomieszczeń zagnieździła się kolonia nietoperzy z gatunku podkowiec mały. Ssaki te przebywają w wapienniku od wiosny do wczesnej jesieni. Turyści mogą zwiedzać cały obiekt z przewodnikiem codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-18. Oferta obejmuje również noclegi i warsztaty (dla grup).
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Stara Morawa - Wapiennik
format D: N 50.268072°,   E 16.880736°
format DM: N 50° 16.08432',   E 16° 52.84416'
format DMS: N 50° 16' 05.06'',   E 16° 52' 50.65''
pytajnik
Adres:
Wapiennik - Stara Morawa 29, tel.: (74) 814 11 91

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Stara Morawa wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  23 października 2016

Zabytkiem tym zarządzają artyści i oni też oprowadzają turystów, dlatego zwiedzanie jest dość specyficzne. Przewodnik nie zważał, że w grupie było sporo maluchów i posługiwał się kwiecistym językiem, który trudno było im zrozumieć. Najpierw oglądaliśmy otoczenie wapiennika z parkiem, ogrodem japońskim, potem wnętrze z pracowniami drukarskimi i czerpania papieru. Charakterystyczne dla wapiennika jest to, że każdy element, nawet byle kamień i krzaczek ma jakieś znaczenie, coś symbolizuje, do czegoś się odnosi. W wielu przypadkach nijak nie można tego zauważyć, albo jest tak naciągane, że musieliśmy powstrzymywać z żoną wybuch śmiechu. No ale cóż, artyści znani są ze swoich dziwactw.
Syn i inne dzieci ożywiły się gdy usłyszały o japońskim smoku w ogrodzie, ale gdy zobaczyły to "dzieło" patrzyły zdezorientowane nic nie rozumiejąc, a chodziło o ścieżkę z kamyczkami układającymi się w jakiś smokopodobny kształt, ale trzeba sporej dawki wyobraźni aby to dostrzec.
Nie zmienia to faktu, że ogród, choć niewielki, jest bardzo ładny. W najwyższym jego punkcie spośród roślinności przebijał się widok na pobliskie pasmo górskie, więc liczyłem że z tarasu widokowego na Wapienniku będzie się rozpościerać wspaniała panorama. I tu spotkał mnie wielki zawód, bo okazało się, że na szczycie budowli zagnieździły się trzmiele czy coś podobnego i artyści szanując prawa owadów postanowili im nie przeszkadzać, więc turyści mają tylko wstęp na parter. OK, szkoda tylko, że nie informuje się o tym przed wejściem, albo przy sprzedaży biletów.
Wnętrza wapiennika, które oglądaliśmy to klimatyczne kamienne pomieszczenie z rozmaitymi dziwnymi rekwizytami jak stary rower czy riksza oraz zagracone pracownie, w których powstaje papier i druk artystyczny. Dowiadujemy się co nieco o tym jak one powstają, a na koniec otrzymuje się kawałek takiego ręcznie wykonanego papieru z nadrukiem.
Trzeba przyznać że jest to fajna pamiątka, ale ogólnie atrakcja nas rozczarowała. Nie tylko przez brak tarasu, bo spodziewaliśmy się też podglądać nietoperze, które gnieżdżą się w wapienniku i jak czytałem zainstalowano w tym celu kamery. Niestety nic takiego nam nie pokazano.
Ludziom z wapiennika należy się uznanie za pasję i ciekawy ogród, ale to co oglądnęliśmy na pewno nie było warte wydanych pieniędzy (15 zł/os).
Zwiedzanie trwało ok. 40 minut + 20 min. oczekiwania na zakończenie zwiedzania poprzedniej grupy.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
01
Zgłoś naruszenie zasad