ikonka RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska

Informacje o atrakcji turystycznej

RADOCHÓW - Jaskinia Radochowska
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska leży na wysokości ok. 460 m w Górach Złotych w dolinie potoku Jaskiniec. Jest grotą krasową o długości 502 m (z bocznymi chodnikami), a do zwiedzania jest niecałe 300 m. Posiada 3 sztuczne wejścia, z których jedno jest zasypane. Była znana już w XVIII w., a w następnym stuleciu stała się popularnym miejscem wycieczek kuracjuszy z Lądka Zdroju, co doprowadziło do jej dewastacji i utraty form naciekowych. W latach 30-tych XX w. ówczesny właściciel terenu, z zawodu górnik, powiększył dostępne korytarze i utworzył prawdziwą trasę turystyczną. Po wojnie turyści mogli zwiedzać grotę oprowadzani przez mieszkańców wsi. W latach 80-tych Akademicki Klub Górski "Halny" wybudował przed nią wiatę i kamienny kominek. Prace oczyszczające i zabezpieczające podjęto w 1999 i w 2013 r., kiedy to opiekę nad jaskinią przejęło małżeństwo Piotrowiczów, którzy do dzisiaj oprowadzają turystów oraz oferują wina z własnej winiarni, położonej przy parkingu. Badania naukowców przyniosły ciekawe odkrycia z kośćmi nosorożca włochatego, niedźwiedzia i hieny jaskiniowej. Ułożenie czaszek niedźwiedzi sugeruje, iż zostały ustawione celowo przez ludzi z paleolitu, jednak obecność człowieka nie została w pełni dowiedziona. W jaskini żyją nietoperze oraz endemiczne gatunki jak skorupiak studniczek oraz prapierścienica. Miejsce jest otwarte dla turystów codziennie od 1.05 do 30.09 w godz. 10-18. W innych terminach po wcześniejszym umówieniu. Wewnątrz panuje temperatura 9 °C. 40-minutowe zwiedzanie wymaga pewnej sprawności, więc nie jest polecane inwalidom i dzieciom poniżej 3 lat.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Radochów - Jaskinia Radochowska
format D: N 50.358766°,   E 16.817587°
format DM: N 50° 21.52596',   E 16° 49.05522'
format DMS: N 50° 21' 31.56'',   E 16° 49' 03.31''
pytajnik
Adres:
Jaskinia Radochowska - Radochów, tel. 604 337 846

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Radochów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Radochów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   6 października 2016

Jadąc do jaskini z Lądka Zdroju należy przy końcu Radochowa skręcić w prawo (są drogowskazy). Parking jest darmowy, a do przejścia mamy 1,3 km lasem. Ścieżka jest szeroka i przejezdna dla wózków. Na końcu znajduje się ładne, małe jeziorko. W przeciwieństwie do obleganej Jaskini Niedźwiedziej, tutaj było nas w sumie 9 osób i żadnych kolejek. Na zewnątrz pozostawia się wszelki bagaż, przebiera i zakłada kask. Różnica temperatur w sierpniu była bardzo duża (ok. 25 st.) i za nim weszliśmy ubrani w długie spodnie i bluzy, byliśmy już solidnie spoceni.
Wejście do jaskini jest mało atrakcyjne - to po prostu dziura w ziemi. Wewnątrz jest zimno, mokro i ciemno. Warto mieć własne latarki, szczególnie dla dzieci, bo te na kasku mogą nie wystarczyć. Korytarze są ciasne i nierówne, nieraz musimy się przedzierać wąskimi przejściami i ocierać o wilgotne ściany czy podłoże. W jasnych ubraniach nie warto więc wchodzić.
Zwiedzanie jest zupełnie inne niż w Jaskini Niedźwiedziej i choć Radochowska nie dorównuje jej pięknem, to również dostarcza wielu emocji, przede wszystkim dzięki realizmowi. Chodzimy po niej niczym grotołazi, bez zainstalowanego oświetlenia i innych udogodnień dla człowieka.
Naszemu synowi strasznie się tu podobało, szczególnie końcówka trasy, gdy do wyboru jest droga łatwa oraz trudniejsza, wymagająca trochę wysiłku - trzeba prześlizgiwać się na plecach przez wąską szczelinę.
Najciekawsza jest sala o nazwie "gotycka" z podziemnym jeziorkiem. W krystalicznie czystej wodzie mieliśmy okazję zobaczyć bardzo rzadkie, malutkie żyjątko, które na skutek braku światła straciło oczy i pigment. Jego powiększony model znajduje się na wystawie w jaskini Niedźwiedziej.
Jedyny minus tej jaskini to niewielka długość korytarzy, dlatego przewodniczka stara się przekazać jak najwięcej informacji, inaczej zwiedzanie trwałoby z 10 minut.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad