Widok z mostu

MIĘDZYGÓRZE - Wodospad Wilczki

 
5.0 (1)
1804 1
foetus Dodano: 13-07-2016
MIĘDZYGÓRZE - Wodospad Wilczki

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wodospad Wilczki
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Wodospad Wilczki (570 m npm) powstał na uskoku tektonicznym na rzece Wilczka wypływającej z Masywu Śnieżnika. Jego wysokość to 22 m - jest drugim najwyższym wodospadem w polskich Sudetach. Przed powodzią z 1997 r. był jeszcze 5 metrów wyższy, ale zniszczeniu uległ próg, wykonany sztucznie w XIX wieku. Pierwsze opisy wodospadu pochodzą z 1781 r. W XIX wieku za sprawą Marianny Orańskiej (księżnej niderlandzkiej) powstał nad nim park z fontanną i ogrodami (obecnie brak nawet ich śladów). Po wojnie próbowano wprowadzić nazwę Wodogrzmoty Żeromskiego, ale nie przyjęła się i została zapomniana. Pod kaskadą znajduje się kocioł eworsyjny o głębokości 3 m, a za nią utworzył się kanion o wysokości skalnych ścian sięgających 25 m. W 1958 roku wodospad został objęty ochroną jako rezerwat przyrody, leży on też w obrębie obszaru Natura 2000 oraz na czerwonym szlaku turystycznym na Górę Igliczną. Zwiedzanie jest bezpłatne.

GALERIA

Zdjęcia

Zbliżenie na wodospad
Mostek nad wodospadem
Widok ze skały
Widok z mostu

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Międzygórze - Wodospad Wilczki
format D: N 50.229102°,   E 16.7606297°
format DM: N 50° 13.74612',   E 16° 45.637782'
format DMS: N 50° 13' 44.77'',   E 16° 45' 38.27''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Międzygórze w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Międzygórze wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
5.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016.(ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
5.0
Wodospad znacznie różni się od innych w polskich Sudetach, przynajmniej z punktu widzenia oglądającego turysty. Położony jest tuż przy drodze z płatnym parkingiem  w centrum Międzygórza, za restauracją i kramikami z pamiątkami. Otacza go sieć dróżek z pomostem i metalowymi barierkami. Jest trochę kamiennych stopni i małej wspinaczki. Można stanąć nad samą kaskadą, jak i oglądać ją z różnych punktów, ale zawsze z góry (choć widzieliśmy człowieka na samym dole, ale chyba nie dostał się tam oficjalnym szlakiem). Widok czasami przysłania roślinność. 
Najlepsze miejsce znajduje się naprzeciw wodospadu - dojdziemy tam idąc za szlakiem w górę i skręcając po chwili w lewo. Jest tam duża skała, na której można usiąść i podziwiać wodospad. Jest oczywiście na co patrzeć. Kaskada jest wysoka, a żółty mostek nad nią dodaje uroku, ale jednak ten sposób oglądania, ze sporej odległości, sprawił że byliśmy trochę rozczarowani.  
Z 4 naszych największych sudeckich wodospadów ten uważam za najmniej atrakcyjny. 
Wydaje mi się, że zdecydowanie lepszą porą roku na jego zwiedzanie jest jesień niż lato.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Zbliżenie na wodospad
Mostek nad wodospadem
Widok ze skały
Widok z mostu