ikonka ZŁOTY STOK - Średniowieczny Park Techniki

Informacje o atrakcji turystycznej

ZŁOTY STOK - Średniowieczny Park Techniki
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Średniowieczny Park Techniki
Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku otwarto w 2013 roku na terenie tartaku przy zabytkowej kopalni złota. Powstawał 2 lata, w czym duża zasługa miejscowego burmistrza Stanisława Gołębiowskiego, który inwestycję pasjonatów zwalczał jak tylko mógł. Celem parku jest zaprezentowanie techniki z czasów gdy nie było elektryczności, silników parowych ani mechanicznych. Obiekty w parku tworzą dawną osadę górniczą z urządzeniami napędzanymi siłą ludzkich mięśni. Są to m.in. 3-tonowe koło deptakowe o średnicy 7 m, 15-metrowy kierat o kilkutonowym udźwigu, młyn stępowy z maszyną kruszącą napędzany wodą. Wszystkie urządzenia są uruchamiane przez turystów zwiedzających park z przewodnikiem. Poza tym odwiedzają oni również ścieżkę strachu, dom kata, a po wyjściu można skorzystać z placu zabaw również ze zrekonstruowanymi dawnymi urządzeniami. Na miejscu działa mała gastronomia.
Park jest czynny przez cały rok w sezonie (IV-X) od godz. 9 do 19, poza (XI-III) od 10 do 16. Czas zwiedzania ok. 60 min
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Złoty Stok - Średniowieczny Park Techniki
format D: N °,   E °
format DM: S ° 00',   W ° 00'
format DMS: S ° 00' 00.00'',   W ° 00' 00.00''
pytajnik
Adres:
Średniowieczny Park Techniki - ul. Złota 2, Złoty Stok, tel. (74) 81 76 127

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  15 kwietnia 2016

Park techniki wyróżnia się oryginalna koncepcją - dawne urządzenia i maszyny naturalnej wielkości są w pełni sprawne i gotowe do u życia przez zwiedzających. Już na samym początku zaskoczył nas fantastyczny model czołgu Leonarda da Vinci, do którego za drobną opłatą można wejść i pokonać nim kilkudziesięciometrowy odcinek. Fajny jest też plac zabaw, w którym dzieciaki mogą poznać jak bawiły się ich rówieśnicy kilkaset lat temu. To wszystko wraz z barem mamy jeszcze przed wejściem do właściwego parku.
Zwiedzanie odbywa się całą grupą z przewodnikiem na podobnych zasadach jak w kopalni złota, z tym że na szczęście grupy są znacznie mniej liczne. Tym razem mieliśmy młodą przewodniczkę i ona również posługiwała się luźnym stylem, usiłując być niezwykle zabawną. Ale, o ile w kopalni, w ustach 30-letniego faceta żarty brzmiały naturalnie, to u małolaty wręcz przeciwnie i bardziej drażniły niż śmieszyły. Przykładowo gdy udając oburzenie wiedzą jednej matki z dzieckiem, powiedziała że musi ona być czarownicą, bo tyle wie i zasługuje na spalenie na stosie (co niby miało ukazywać styl myślenia ludzi w średniowieczu), widać było wielkie zdziwienie w oczach jej dziecka - zdezorientowany maluch nie miał pojęcia czemu niby mama powinna zostać spalona? Cóż, pewnie dali dziewczynie tekst to się go wyuczyła i powtarzała, szkoda tylko, że tak bezmyślnie i nieco na bakier z faktami.
Ogólnie jednak dobrze objaśniała działanie maszyn. Zwiedzanie polega bowiem na podchodzeniu do kolejnych konstrukcji, przewodniczka o nich opowiada, a potem przy pomocy samych turystów prezentowane jest działanie maszyny. Są to różne kieraty, koła młyńskie, dzięki którym można np. podnieść czy przesunąć bardzo duży ciężar. Widzimy więc jak średniowieczni ludzie radzili sobie bez zaawansowanej techniki i elektryczności. Jest to fajnie zrobione, walory edukacyjne parku są duże, ale jakoś specjalnie fascynujące to dla nas nie było. Syn pod koniec już się nudził, bo są to rzeczy dla trochę starszych dzieci. Na pożegnanie mamy jednak 2 niespodziewane atrakcje.
Pierwsza to ścieżka strachu z wirującym tunelem i straszydłami. Kompletnie nie łączy się to tematycznie z parkiem, ale robi wrażenie i sprawiło, że dzieciak wyraźnie się ożywił. To właśnie było dla niego najlepsze w tym obiekcie.
Druga to dom kata, w którym opowiada on swoim fachu. Znów nie wiadomo jak to się łączy z tematyka parku, ale w tym przypadku mam mieszane odczucia, bo mimo iż są to całkiem ciekawe informacje (podawane jak zwykle w żartobliwym tonie), to nie dla małych dzieci.
Na wspomnienie zasługuje fakt, że podczas deszczu zwiedzający otrzymują przy kasie parasol.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad