ikonka ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota

Informacje o atrakcji turystycznej

ZŁOTY STOK - Kopalnia Złota
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kopalnia Złota

Górnictwo w Złotym Stoku ma długą historię. Najstarsza wzmianka pochodzi z XIII w. (szacuje się, iż od tego czasu wydobyto tu 16 ton czystego złota), ale najwcześniejsze ślady pochodzą sprzed 4000 lat. Rozkwit wydobycia cennych kruszców rozpoczął się od końca XV stulecia, kiedy nawet Wit Stwosz zainwestował pieniądze w jedną z kopalń. W XVI w. w Złotym Stok działała mennica bijąca złote dukaty, a w ok. 200 kopalniach wydobywano 8% europejskiej produkcji złota. W XVII w. po raz pierwszy na w dziejach do odstrzału skał użyto czarnego prochu strzelniczego. Rozpoczęto też pozyskiwanie rud arsenowych, z których produkowano arszenik eksportowany na cały świat. Potem wraz z wyczerpywaniem się złóż okres prosperity skończył się. Na nowo wydobycie ruszyło w XIX w., po odkryciu nowych metod górniczych.  Po wojnie Polacy  kontynuowali wydobycie do 1962 r., kiedy roczny urobek spadł nagle z 20-30 kg do 7 kg. W 1996 r. otwarto kopalnię dla turystów. Mogą oni zwiedzać Sztolnię Gertruda z Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli i Chodnikiem Śmierci, Sztolnię Czarną Górną z najwyższym europejskim wodospadem podziemnym (wys. 8 m), a od 2008 r. również Sztolnię Czarną Dolną, z której wyjeżdża się kolejką zwaną Pomarańczowym Tramwajem (trasa dł. 300 m). Kopalnia oferuje również podziemny spływ łodzią i inne atrakcje towarzyszące jak: płukanie złota czy czerpanie papieru oraz pełną gastronomię. Kompleks jest czynny przez cały rok w sezonie (IV-X) od godz. 9 do 18, poza (XI-III) od 9 do 16. Temperatura wewnątrz jest stała - 7 st C. Czas zwiedzania ok. 90 min.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Złoty Stok - Kopalnia Złota
format D: N 50.439944°,   E 16.874539°
format DM: N 50° 26.39664',   E 16° 52.47234'
format DMS: N 50° 26' 23.80'',   E 16° 52' 28.34''
pytajnik
Adres:
Kopalnia Złota - ul. Złota 7, Złoty Stok, tel. (74) 817 55 08

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Złoty Stok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  11 kwietnia 2016

Kopalnia w sezonie przeżywała oblężenie i to w dzień powszedni. Niemniej jednak na wejście czekaliśmy tylko pół godziny. Grupy wchodzą bowiem co 10 czy 15 minut i wszystko działa zadziwiająco sprawnie. Jednak gdy zobaczyłem tłum, z którym mieliśmy zwiedzać zacząłem mieć złe przeczucia. Niestety sprawdziły się - zwiedzanie w 30 czy 40-osobowej grupie to kompletne nieporozumienie. Przewodnik jest jeden, korytarze wąskie, więc czasem w ogóle go nie słyszeliśmy, a dzieci miały słabą widoczność. Wina leży też po stronie samych turystów. Paru rodzicom brakło wyobraźni i weszli z maluchami, które bojąc się ciemności zaczęły płakać i przeszkadzać wszystkim dookoła. Obsługa powinna jakoś reagować w takich przypadkach albo wyraźnie ostrzegać już przy zakupie biletów. Tym bardziej, że wędrówka nie jest krótka i wymaga pewnej wprawy, bo dość nietypowo zwiedzamy najpierw jedną sztolnię, potem wychodzimy na zewnątrz i pieszo pokonujemy ok. 1 km do kolejnej sztolni.
W pierwszej z nich urządzono kilka małych ekspozycji, m.in. skarbiec pełen złotych sztabek, pokój alchemika i Gnoma, którzy spodobają się dzieciom, dla dorosłych jest świetna wystawa PRL-owskich tablic ostrzegawczych oraz jakieś narzędzia i tablice informacyjne, ale tym de facto nie ma kiedy się przyjrzeć, bo nie ma przy nich przystanku. Fajnie, że jeden odcinek można pokonać na zjeżdżalni (jeśli ktoś nie chce, są schody), choć zjazd jest dość powolny.
Korytarze dobrze oddają wygląd starej kopalni, ale jakiegoś wielkiego wrażenia nie robią, choć jest ciemno i wilgotno, czasem stoi woda, ale nie na tyle aby się wybrudzić. Gdzieniegdzie leżą szyny i umieszczono wózki górnicze.
Przewodnik zasługuje na pochwałę, opowiada ciekawe rzeczy, obala powszechne mity związane ze złotem, a wszystko w żartobliwym tonie. Widać, że przyjęto tu taki styl oprowadzania - przewodnik ma przekazywać treści, a równocześnie rozśmieszać turystów. I nawet mu się to udaje, choć niektóre żarty są na granicy przyzwoitości i nie powinny być opowiadane przy dzieciach.
W drugiej sztolni trzeba pokonać sporo schodów, a clou programu miał być wielki podziemny wodospad, który okazał się wielkim rozczarowaniem - woda ledwie kapała, właściwie to nic tam nie było widać! Na koniec przygotowano przejażdżkę kolejką podziemną i to jest bardzo fajna, choć krótka atrakcja. Ciekawostką jest też podziemna granica z Czechami.
Przy stacji jest warsztat pracy mincerza, który stanowi część rozrastającej się infrastruktury przy kopalni. Można tu przyjemnie spędzić sporo czasu, choć oczywiście nieco odchudzi nam to portfel. Dzieciaki mogą popłukać złoto, poskakać na trampolinach, powspinać się na ściance alpinistycznej, zobaczyć pokaz czerpania papieru, a między sztolniami jest jeszcze rozłożony park linowy. Stragany oferują pamiątki, książki i koszulki, a sklepik minerały i skamieliny. Kopalnia ma więc szansę być pierwszorzędną atrakcją turystyczną o ile zacznie bardziej poważnie traktować ludzi, bo robienie masówki (byle jak najszybciej obsłużyć jak największą liczbę turystów) szkodzi temu miejscu. Jednak synowi podobało się tu, więc mimo zastrzeżeń oceniam pozytywnie. Przynajmniej nie ma zdzierstwa, parking bezpłatny, ceny biletów w porównaniu do innych kopalni niewysokie.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
61
Zgłoś naruszenie zasad