ikonka GNIEWOSZÓW - Zamek Szczerba

Informacje o atrakcji turystycznej

GNIEWOSZÓW - Zamek Szczerba
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek Szczerba
Zamek Szczerba leży w okolicy wsi Gniewoszów w Górach Bystrzyckich (Sudety Środkowe) na wzgórzu o wysokości 535 m npm, opływanym przez 2 potoki. Powstał w XIV wieku przy szlaku handlowym z Pragi. Przypuszczalni fundatorzy to ród Glaubitzów. Warownia pełniła swoje funkcje niedługo, bo niewiele ponad 1 stulecie. Prawdopodobnie zniszczyli ją husyci i w XV wieku była już porzuconą ruiną. Spora część murów rozebrano w XVIII w. podczas budowy browaru we wsi Różanka. Badania archeologiczne przeprowadzono w latach 90-tych XX w. Odsłonięto zarys murów całego zamku (130 m muru obwodowego), komnaty w części mieszkalnej, piwnice oraz piec. W sumie natrafiono na 30 tys. zabytków ruchomych, głównie fragmentów ceramiki. Obecnie Szczerba to zaniedbane ruiny niedaleko drogi nr 389, które każdy może swobodnie zwiedzać. Mury wciąż dochodzą do 13 metrów wysokości.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Dolnym Śląsku ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gniewoszów - Zamek Szczerba
format D: N 50.194443°,   E 16.620259°
format DM: N 50° 11.66658',   E 16° 37.21554'
format DMS: N 50° 11' 39.99'',   E 16° 37' 12.93''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniewoszów w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gniewoszów wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  24 marca 2016

Zamek ten nie posiada drogowskazów i ogólnie jego przystosowanie dla turystów jest kiepskie. Jadąc od strony Międzylesia (czyli z południa) przed Gniewoszowem zobaczymy po prawej mały parking z mapką, na której naniesiono Szczerbę i Diabelskie Skały. Stąd, po przejściu na drugą stronę drogi idziemy krótkim leśnym szlakiem (niecałe 5 min). Rozwidlenie za strumykiem nie ma znaczenia, bo każda dróżka prowadzi pod ruiny, tylko od innej strony.
Są one jednak tak zarośnięte, że trudno uznać taki zabytek za ciekawą atrakcję. Szkoda, że lokalnych władz nie stać na tak banalną rzecz jak usunięcie co jakiś czas roślinności, bo miejsce posiada aurę tajemniczych ruin w lesie, o których nie wiele wiadomo i turystów pojawia się tu sporo.
Ścieżka prowadzi wewnątrz jak i dookoła zamku. Dobrze widać z niej fosę i mur obwodowy, można natknąć się zwalone drzewa. Zachowane kamienne ściany są całkiem wysokie, wejście prowadzi przez oryginalną średniowieczną furtę, ale za nią widzimy tylko nieczytelne fragmenty murów i zasypanych piwnic, zarastające zielenią.
Aby przyjrzeć się dokładniej warowni trzeba zejść z utartej ścieżki i warto w tym celu mieć długie spodnie. Dobrze, że przynajmniej przed wejściem postawiono tablice informacyjne z historią i planem, więc można sobie mniej więcej wyobrazić jak kiedyś wyglądała.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
lipiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad